Terroryzm w sieci
Polska znalazła się w grupie 22 krajów członkowskich UE, które powinny jak najszybciej dostosować się do wymogów rozporządzenia w sprawie przeciwdziałania rozpowszechnianiu w internecie treści o charakterze terrorystycznym.
KE podjęła decyzję o skierowaniu wezwań do usunięcia uchybienia do Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Włoch, Cypru, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Malty, Niderlandów, Austrii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Finlandii i Szwecji w związku z niedopełnieniem niektórych obowiązków wynikających z rozporządzenia w sprawie przeciwdziałania rozpowszechnianiu w internecie treści o charakterze terrorystycznym. Chodzi o takie obowiązki jak: wyznaczenie organów odpowiedzialnych za wydawanie nakazów usunięcia i poinformowanie o tych organach Komisji; wyznaczenie publicznego punktu kontaktowego oraz ustanowienie przepisów i środków dotyczących kar w razie niewypełnienia zobowiązań prawnych.
Stała obecność w internecie treści o charakterze terrorystycznym stanowi poważne zagrożenie dla obywateli i ogółu społeczeństwa. Terroryści wykorzystują internet do rozpowszechniania wiadomości, które służą zastraszaniu, radykalizacji, rekrutacji i ułatwianiu przeprowadzania ataków terrorystycznych. Niedawne ataki terrorystyczne na terytorium UE, np. ostatni atak w Bratysławie 12 października 2022 r., wyraźnie pokazują, jaką rolę przy planowaniu i przeprowadzaniu takich ataków odgrywają treści o charakterze terrorystycznym w internecie. Komisja Europejska zaproponowała szereg dobrowolnych i ustawodawczych środków i inicjatyw, które mają pomóc zmniejszyć zagrożenie terrorystyczne.