back to top
0.5 C
Ostrołęka
czwartek, 21 listopada 2024 r.

Walka z rakiem w UE: statystki i działania

REKLAMA

Walka z nowotworami jest jednym z głównych priorytetów UE w dziedzinie zdrowia. Dowiedz się więcej z naszych infografik.

Rak nie musi oznaczać wyroku śmierci. Szacuje się, że 40% zachorowań na raka w UE można zapobiec oraz że 12 milionów osób przeżyło chorobę nowotworową. Badania i innowacje w walce z rakiem to od zawsze jeden z priorytetów UE w zakresie zdrowia.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Statystyki UE dotyczące raka

W 2020 r. w UE 1,2 miliona osób zmarło na raka, a wykryto prawie 3 milionów nowych przypadków. Rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów, po chorobach sercowo-naczyniowych. Jednak dzięki innowacyjnym metodom leczenia i lepszemu dostępowi do opieki zdrowotnej, wiele osób w Europie po zdiagnozowaniu raka żyje dziś dłużej. 

Rak w UE

  • W Europie mieszka mniej niż 10% światowej populacji, ale odnotowuje się tu 25% wszystkich przypadków zachorowań na raka
  • Różnice w przeżywalności chorych na raka pomiędzy państwami członkowskimi UE przekraczają 25%
  • Prawie 75% wszystkich zdiagnozowanych nowotworów w UE dotyczy osób w wieku 60 lat lub starszych

Trzy rodzaje nowotworów powodujących najwięcej zgonów w UE w 2020 r. to rak płuc, jelita grubego i piersi.

Nowotwory podczas pandemii

Koronawirus miał wpływ na liczbę zachorowań na raka. Szacuje się, że w czasie pandemii w Europie nie wykonano 100 milionów badań przesiewowych i nie zdiagnozowano miliona przypadków raka. 1 na 5 pacjentów chorych na raka nie otrzymał na czas potrzebnego leczenia chirurgicznego lub chemioterapii.

Są też potencjalnie dobre wiadomości – wstępne badania sugerują, że technologia mRNA stosowana w niektórych szczepionkach na COVID-19 może okazać się skuteczna w przyszłych lekach na raka.

Walka z rakiem na szczeblu unijnym

Unia Europejska inwestuje w różne inicjatywy związane z tym tematem, takie jak projekty badawcze, badania kliniczne lub programy szkoleniowe.

Ok. 40%

Odsetek zachorowań na nowotwory, którym można zapobiec przy obecnym stanie wiedzy

Źródło. www.europarl.europa.eu

Artykuł opublikowany w ramach współpracy z Grupą Europejska Partia Ludowa w Parlamencie Europejskiej oraz Posłem do Parlamentu Europejskiego Jarosławem Kalinowskim z Grupy Europejska Parta Ludowa w Parlamencie Europejskim.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex