Udar – jedna z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Co roku zapada na niego ok. 80-85 tys. osób, umiera ok. 30 proc. z nich. Może dotknąć każdego bez względu na wiek. Jak ustrzec się przed udarem mózgu? Jaką rolę odgrywają samorządy w profilaktyce udarowej? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczestnicy konferencji 'Udar – każdy pacjent jest ważny”, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Na tle europejskim Polska plasuje się na średnim poziomie jeśli chodzi o zapadalność na udary mózgu, ale niestety na jednym z najwyższych jeśli chodzi o umieralność. Choroba ta może dotknąć każdego zarówno dzieci, dorosłych, jak i osoby w podeszłym wieku. Wśród najczęściej pojawiających się czynników ryzyka udaru wymienić można: nadciśnienie tętnicze, choroby niedokrwienne serca, miażdżycę, cukrzycę czy migotanie przedsionków. Prawdopodobieństwo wystąpienia udaru zwiększają także zła dieta i brak ruchu.
W przypadku udaru decyduje czas.
Podkreśla konsultant krajowy ds. neurologii prof. dr hab. n. med. Danuta Ryglewicz.
Efektywna profilaktyka to gwarancja większej skuteczności w leczeniu każdego schorzenia. Przy udarach mózgu ważne jest skuteczne obniżenie ciśnienia tętniczego, leczenie zaburzeń gospodarki węglowodanowej czy profilaktyka przeciwzakrzepowa. Istotną rolę odgrywa także prowadzenie zdrowego stylu życia.