back to top
3.3 C
Ostrołęka
niedziela, 24 listopada 2024 r.

Ubóstwo energetyczne na Mazowszu

REKLAMA

Choć srogie zimy są już rzadkością, problemy z utrzymaniem odpowiedniego ciepła w domach wcale nie są mniejsze. Co piąty mieszkaniec naszego województwa nie może w swoim mieszkaniu utrzymać temperatury na satysfakcjonującym poziomie. Blisko połowa ankietowanych odczuwa w związku z tym negatywne skutki zdrowotne. Ciepło pochodzące z sieci ciepłowniczej to przywilej ok. 40 proc., a odsetek wykorzystujących odnawialne źródła energii nie przekracza 7 proc. To jedne z wielu obserwacji wynikających z diagnozy ubóstwa energetycznego dotyczącej Mazowsza.

Samorząd przeprowadził w tym roku badanie określające zjawisko ubóstwa energetycznego w naszym województwie i diagnozujące jego przyczynę. To pierwsze w Polsce tak pogłębione badanie zjawiska ubóstwa energetycznego – powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Ubóstwo energetyczne jest ciekawym zagadnieniem, również dla nas – pracowników naukowych, dlatego, że jest trudne do uchwycenia, nie ma jednolitej definicji. Każdy wskaźnik, który możemy wziąć pod uwagę, daje różne wyniki – podkreśla dr. hab. Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.

Badanie ubóstwa energetycznego było dla nas bardzo ważne ze względu na to, że Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej kreuje pewne działania, które zmierzają do zmniejszenia ubóstwa, nie tylko energetycznego, ale generalnie ubóstwa – zauważa Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Zaprezentowane wyniki badań dotyczące ubóstwa energetycznego na Mazowszu są dla nas kluczową informacją – zaznacza Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w urzędzie marszałkowskim.

Z badań wynika, że należy wykorzystywać istniejące instrumenty wsparcia: programy 'Mazowsze dla czystego ciepła”, uchwałę antysmogową, ale też uwzględnić możliwości wynikające z planowanego ze środków unijnych programu 'Mazowsze bez smogu”.

Ważne jednak, by przy projektowaniu działań zmniejszających zjawisko ubóstwa energetycznego prowadzić nie tylko te skierowane do osób już dotkniętych tych problemem, ale też na grupy zagrożone. Działania te muszą być długoterminowe. Zaplanowane tak, by minimalizować same przyczyny występowania zjawiska ubóstwa energetycznego

Badanie zostało zlecone przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Pełny raport znajduje się tutaj

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex