Cztery uratowane życia, 654 starsze osoby otoczone zdalną opieką – to obecny bilans pilotażowego programu teleopieki w mazowieckich gminach realizowanego w 2020 roku. Nowe dla gmin formy usługi opiekuńczej wprowadzane były dzięki środkom z budżetu Mazowsza. Czas pokazał, że ten rodzaj opieki się sprawdza.
W ubiegłym roku 28 gmin z województwa mazowieckiego skorzystało z dotacji samorządu województwa i wprowadziło u siebie system teleopieki. Całość kosztowała prawie 549 tys. zł, z czego ponad 173 tys. zł to środki z budżetu województwa. Mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Dlatego potrzebne jest wypracowanie nowego typu usług i przyzwyczajenie do nich osób starszych – zauważa Piotr Kandyba, przewodniczący sejmikowej komisji polityki społecznej i prorodzinnej.
Zależało nam na wprowadzeniu pewnego mechanizmu. Gminy i miasta miały okazję nauczyć się, jak to funkcjonuje, a następnie przejąć w pełni odpowiedzialność za te usługi, które należą do kompetencji samorządów lokalnych. Chcieliśmy je przygotować m.in. na nowy okres programowania unijnego, w którym z pewnością takie formy opieki będą chętnie wspierane – zaznacza Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
W projekcie brały udział m.in. gminy Różan i Rzekuń oraz miasto Ostrołęka.