Rzeki w województwie mazowieckim układają się w strefie stanów średnich i wysokich. Obecnie jedynie Pilica w Białobrzegach przekroczyła poziom ostrzegawczy. W ciągu najbliższych trzech dni (do czwartku 22 maja) na Wiśle prognozowany jest wzrost wody powyżej stanów alarmowych związany z przemieszczaniem się fali wezbraniowej. Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w trzech powiatach – informuje Ivetta Biały, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.
Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Wisła w Warszawie może osiągnąć w kulminacyjnym punkcie 700 cm, w Modlinie 780 cm, natomiast w Dęblinie 620 cm. Poziom rzeki nie wzrośnie więc do poziomu fali powodziowej z 2010 roku, kiedy odnotowano w tych miejscach odpowiednio: 780, 892 i 645 cm. Na Bugu i Narwi nie prognozuje się przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Samorządy ogłaszają podwyższone stany gotowości służb – alarmy przeciwpowodziowe wprowadzono w trzech powiatach: lipskim, kozienickim i garwolińskim oraz w gminie Przyłęk. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego całodobowo monitoruje i analizuje sytuację, zapewnia też bieżącą wymianę informacji m.in. z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Wojewoda mazowiecki zalecił m.in. kontrolę miejsc przy wałach przeciwpowodziowych oraz postawienie w stan gotowości służb w województwie. 14 maja Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wysłał do starostów i prezydentów miast prognozę na nadchodzące dni oraz rekomendacje, wśród których znalazły się m.in.: przegląd magazynów powodziowych, kanalizacji ściekowej i burzowej oraz przepustów drogowych. Dodatkowo, zabezpieczone mają zostać obszary, w których są prowadzone modernizacje oraz remonty wałów. W stan gotowości postawionych zostało m.in. 14 kompanii straży pożarnej, liczących łącznie ponad 700 osób. Policja ma pozostawać w stałym kontakcie z zarządcami dróg, a straż rybacka patrolować miejsca wykorzystywane przez rybaków oraz wędkarzy.
Wojewoda Jacek Kozłowski osobiście kontrolował w niedzielę przygotowania do przyjęcia fali wezbraniowej na południu województwa. Wały przeciwpowodziowe w okolicach Kozienic będzie dziś natomiast wizytował wicewojewoda Dariusz Piątek.