back to top
1.8 C
Ostrołęka
środa, 22 stycznia 2025 r.

Sytuacja hydrologiczna na Mazowszu: aktualizacja

REKLAMA

Wisła w południowej części województwa przekracza poziom alarmowy, ale woda powoli opada. W ciągu najbliższej doby (do czwartku 22 maja) poziom Wisły będzie przekraczać stany alarmowe w nadwiślańskich powiatach na północ i zachód od stolicy. Do Płocka czoło fali dotrze w czwartek. Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w dziesięciu powiatach oraz w Warszawie i gminie Przyłęk. Pogotowia przeciwpowodziowe wprowadzono w gminie Łomianki, w Warce oraz w Płocku.[*] 

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Apeluję o zachowanie ostrożności w okolicach brzegu Wisły. Sytuacja jest stabilna i nie wymaga wprowadzenia zakazu wstępu na wały, ale nie traktujmy ich jako miejsca wycieczek – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

W środę Wisła w Warszawie osiągnęła kulminacyjny punkt – 697 cm. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w czwartek woda w stolicy ma opaść do 630 cm, a w piątek do 530 cm. Obecnie poziom Wisły podnosi się do stanów alarmowych w nadwiślańskich powiatach na północ i zachód od stolicy. W Modlinie w kulminacyjnym momencie woda może wzrosnąć do 780 cm, natomiast w Wyszogrodzie ze środy na czwartek do 685 cm.  Poziom rzeki nie dojdzie do poziomu fali powodziowej z 2010 roku, będzie niemal metr niższy. Na południu Mazowsza woda w Wiśle będzie powoli opadać. W czwartek na wodowskazie w Gusinie woda ma spaść poniżej poziomu alarmowego (do 390 cm). Na Bugu i Narwi nie prognozuje się przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Samorządy ogłaszają podwyższone stany gotowości służb – alarmy przeciwpowodziowe wprowadzono w dziesięciu powiatach: lipskim, kozienickim, garwolińskim, piaseczyńskim, otwockim, sochaczewskim, płońskim, płockim, legionowskim, nowodworskim oraz w Warszawie i w gminie Przyłęk. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w gminie Łomianki, w Warce oraz w Płocku. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego całodobowo monitoruje i analizuje sytuację, zapewnia też bieżącą wymianę informacji m.in. z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Wojewoda mazowiecki zalecił m.in. kontrolę miejsc przy wałach przeciwpowodziowych oraz postawienie w stan gotowości służb w województwie. 14 maja Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wysłał do starostów i prezydentów miast prognozę na nadchodzące dni oraz rekomendacje, wśród których znalazły się m.in.: przegląd magazynów powodziowych, kanalizacji ściekowej i burzowej oraz przepustów drogowych. Dodatkowo, zabezpieczone mają zostać obszary, w których są prowadzone modernizacje oraz remonty wałów. W stan gotowości postawionych zostało m.in. 14 kompanii straży pożarnej, liczących łącznie ponad 700 osób. Policja ma pozostawać w stałym kontakcie z zarządcami dróg, a straż rybacka patrolować miejsca wykorzystywane przez rybaków oraz wędkarzy.

Wojewoda Jacek Kozłowski osobiście kontrolował w niedzielę przygotowania do przyjęcia fali wezbraniowej na południu województwa. Wały przeciwpowodziowe w okolicach Kozienic w poniedziałek wizytował wicewojewoda Dariusz Piątek.

Ivetta Biały

Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex