Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia. Głównym jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV/AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą.
Światowy Dzień AIDS obchodzimy od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest czerwona kokardka, nieodłączny element obchodów tego dnia. Jej obecność w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.
Krajowe Centrum ds. AIDS realizuje skoordynowane działania dotyczące profilaktyki zakażeń wirusem HIV, aby przypominać, że problem jest ciągle aktualny w związku ze stale rosnącą ilością zachorowań. Dane epidemiologiczne według Krajowego Centrum ds. AIDS, informują, iż w 2022 r. zarejestrowano 2384 nowych przypadków HIV, 22 osoby zmarły na AIDS.
Wirus HIV co roku dotyka miliony osób, natomiast w Polsce od zarejestrowania pierwszego przypadku w 1985 r. do 30 listopada 2022 r. zanotowano:
29 676 osób zakażonych ogółem,
3 979 osób chorych na AIDS,
1 465 osób zmarło.
Test na HIV to jedyna możliwość sprawdzenia, czy jest się zakażonym. Osoba, która wie, że jest zakażona HIV, ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich, uchronić się przed rozwinięciem pełnoobjawowego AIDS.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce przypomina, że najlepszym miejscem do zrobienia testu w kierunku HIV są punkty konsultacyjno – diagnostyczne (PKD), w których testy wykonywane są bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Adresy PKD zamieszczone są na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/zpdp/.