back to top
5 C
Ostrołęka
czwartek, 28 listopada 2024 r.

Startuje II edycja akcji Las – mamy szczęście!

REKLAMA

’Fundacja Ekologiczna ARKA wspólnie z Lasami Państwowymi rozpoczyna ogólnopolską kampanię 'LAS – mamy szczęście”. Stres, hałas, pośpiech i życie w zanieczyszczonym środowisku to codzienność wielu Polaków. Powodują przemęczenie, a w konsekwencji choroby. Las to lek na wiele z nich, na dodatek jest otwarty dla każdego. Jest bezpłatny.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Przedszkola i szkoły z całego kraju już mogą zgłaszać się do Fundacji po materiały edukacyjne, w których znajdą wskazówki, jak zaangażować się w kampanię i gdzie… szukać szczęścia w lesie!

ARKA zachęca do organizacji happeningów, pochodów i akcji edukacyjnych, do sadzenia drzew, a przede wszystkim do organizowania lekcji ekologicznych w polskich lasach. Jednym z elementów kampanii będą instalacje 'Las – mamy szczęście”. Powstaną one z dużych makiet drzew najczęściej występujących w polskich lasach. Natomiast 'Ośmiobok leśny” (tablice informacyjne do samodzielnego uzupełniania przez widzów) będą pretekstem do rozmowy o wartościach materialnych i niematerialnych lasów oraz o bezpłatnym i otwartym dostępie do lasów w Polsce. Warsztaty poprowadzi Fundacja Ekologiczna ARKA.

Chcemy przypomnieć naszym rodakom, za co kochamy polskie lasy, chcemy zaszczepić miłość do zielonej krainy najmłodszym z przedszkoli i szkół – mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Las to jedno z nielicznych dziś miejsc, gdzie można odpocząć w całkowitej ciszy i oddychać powietrzem, w którym jest około 1 500 związków chemicznych działających bakteriobójczo, uspokajająco i przeciwzapalnie. W polskich lasach, w odróżnieniu od wielu krajów w Europie, za zbiór grzybów nie pobiera się opłat. Inne płody runa leśnego (borówki, maliny, jeżyny, orzechy laskowe i wiele innych jadalnych owoców i nasion) zbierane na własne potrzeby także dostępne są dla każdego i za darmo. W polskich lasach żyje ponad 65% gatunków zwierząt występujących w naszym kraju. Lasy stanowią ponad 60% parków narodowych.

Lasy są niezastąpionym sprzymierzeńcem w ograniczaniu skutków i przyczyn zmian klimatu. Gwałtowne ulewy lub susze, wzrost temperatury, brak wody pitnej i zdrowego jedzenia, te i wiele innych czynników dotyka już ludzi na całym świecie. Tymczasem polskie lasy zmagazynowały już ponad miliard ton węgla, a każdy jego hektar wchłania corocznie około 200 ton CO2.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex