back to top
15.5 C
Ostrołęka
poniedziałek, 16 września 2024 r.

Społecznie Pozytywni – Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny

REKLAMA

Na program zapraszamy w poniedziałki po godzinie 9.35, powtórka po 14.35 oraz we wtorek po godzinie 10.35. Audycja powstaje przy współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i jest realizowana ze środków województwa mazowieckiego.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Społecznie Pozytywni – Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny

Marta Mierzejewska: Na 88.5 FM witam panią Magdalenę Kłak, kierownika Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego w Ostrołęce, działającego w strukturach Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Dzień dobry.

– Dzień dobry, witam państwa serdecznie.

MM: Proszę powiedzieć o głównych celach i misji Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego.

– Ośrodek Adopcyjny zajmuje się przede wszystkim pozyskiwaniem kandydatów na rodziców adopcyjnych i prowadzeniem procedur adopcyjnych. Przygotowaniem kandydatów do tego zadania, prowadzenie procedur adopcyjnych jest wyłączoną kompetencją Ośrodka Adopcyjnego. Współpracujemy z szeregiem instytucji, które działają na naszym terenie. Są to Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowi Mazowieckiej, w Ostrołęce, w Wyszkowie, Domy Dziecka, Sądy Rodzinne, a także opiekunowie prawni, opiekunowie zastępczy, kuratorzy. Z tymi instytucjami współpracujemy przy adopcji.

MM: Jakie są główne kroki i procedury związane z procesem adopcyjnym?

– Przysposobić dziecko/dzieci mogą małżeństwa bądź osoby samotne. Najważniejszy moment, to moment decyzji, która zapada w kandydatach. Ta decyzja, której jestem pewny, że chcę w tym uczestniczyć, ale też odpowiednia motywacja do przysposobienia dziecka. Myślę, że jeśli ktoś to rozważa, to warto skontaktować się z naszym oddziałem. My zaczynamy od rozmowy wstępnej, która jest taką rozmową informującą o tym, jak będzie przebiegała cała procedura. Kandydaci muszą złożyć odpowiednie dokumenty, (otrzymują wykaz takich dokumentów), przejść wywiad adopcyjny, badanie psychologiczne, przedstawić jakieś inne dokumenty, których potrzeba może zostać określona podczas pierwszej rozmowy. Następnym krokiem jest szkolenie, na którym kandydaci pozyskują informację z czym przyjdzie im się zmierzyć, jaką drogę pokonuje dziecko do momentu, kiedy jest im zaproponowane. My prowadzimy kandydatów krok po kroku, informujemy jakie będą dalsze etapy procedury, ale taki moment startowy, to złożenie wniosku. Po rozmowie wstępnej nie wszyscy kandydaci wracają do nas. Myślę, że warto tu podkreślić, krąży tak wiele obiegowych opinii, błędnych, czasami takich mitów na temat adopcji, które staramy się wyjaśniać. Zachęcam aby żeby zgłosić się do nas i zapytać u źródła, bo wiem, że i na forach internetowych czasem są podawane jakieś niejasne lub błędne informacje, które nie są spójne z tym jak to wygląda w rzeczywistości.

MM: To bardzo istotne informacje, które pani podała. Proszę powiedzieć, jakie kryteria muszą spełnić potencjalni rodzice.

-Między innymi badana jest sytuacja materialno-bytowa rodziny, czy jest ona stabilna, sytuacja zdrowotna, czy kandydaci nie byli karani. To badanie psychologiczne też jest istotne w całej procedurze, ewentualne uzależnienia, szereg aspektów jest badanych. Natomiast my musimy mieć pewność w trakcie tej procedury, że ta rodzina jest miejscem bezpiecznym, że dziecko nie będzie tam wtórnie krzywdzone.

MM: Ile czasu trwa cały ten proces od momentu rozpoczęcia procedury adopcyjnej do momentu, kiedy już rodzice mogą zabrać swoje dziecko do domu.

– Ciężko ubrać to w takie ramy czasowe. Na pewno od momentu złożenia ostatnich niezbędnych dokumentów my mamy 4 miesiące do rozpoczęcia szkolenia. Szkolenie to 10 sesji, więc to jest tak 3,5 do 4 miesięcy. Później jest ten okres oczekiwania na propozycję dziecka, jest on różny w zależności od tego, co deklarują kandydaci. Na jakie dziecko czekają, w jakim wieku, z jakimi predyspozycjami. Więc ten okres oczekiwania jest bardzo uzależniony od tego, na jakie dziecko czekają kandydaci.

MM: Wspomniała Pani o tym, że czasami po tej pierwszej rozmowie kandydaci na rodziców rezygnują. Zatem jakie są najczęstsze wyzwania, z którymi spotyka się rodzina adopcyjna oraz dzieci?

– Przede wszystkim to, co my podkreślamy od pierwszej rozmowy w systemie nie ma dzieci zdrowych. Nawet jeżeli dziecko nie ma takich deficytów fizycznych, na pewno przychodzi do rodziny adopcyjnej z dużym bagażem doświadczeń, nawet bardzo małe dziecko. W trakcie procedury kandydaci usłyszą o wszystkich wyzwaniach z jakimi im przyjdzie się zmierzyć. W trakcie szkolenia informujemy o tym, że dzieci są po traumie odrzucenia ze strony rodziców biologicznych. Wiele strat przeżyły. To dzieci, które doznawały przemocy, w tym między innymi molestowania seksualnego. Są to dzieci, których matki bardzo często nadużywały alkoholu w czasie ciąży, więc są to dzieciaki, które mają zagrożenie płodowym zespołem alkoholowym i wiele, wiele innych. Są to dzieciaki, które mają zaburzone więzi, więc proces zdrowienia na pewno będzie trwał długo. Właśnie o tym wszystkim kandydatów informujemy.

MM: Rozmawiamy o tym procesie skierowanym w stronę rodziców, przyszłych rodziców, a jak wygląda taki proces przygotowania dziecka do adopcji? Czy macie jakieś specjalne programy?

– Nie mamy specjalnych programów. Ogromną rolę odgrywa opiekun prawny dziecka, opiekun zastępczy. To osoba, której najbardziej ufa dziecko. Natomiast dzieci odbywają też rozmowy z psychologami. To wszystko jest uzależnione od stopnia możliwości zrozumienia przez dziecko tego, co będzie się działo i w zależności od jego wieku, możliwości poznawczych przeprowadzona jest z dzieckiem rozmowa i jest ono pytane o zdanie.

MM: Proszę powiedzieć, jak po wszystkim monitorowane jest to, czy dziecku w danej rodzinie jest dobrze? Czy takie działanie odbywa się w ramach waszych kompetencji?

– Wygląda to tak, że nadzór ośrodka kończy się z momentem orzeczenia przez sąd przysposobienia. My przygotowujemy kandydatów do tej roli, natomiast o przysposobieniu decyduje sąd i pierwszym postanowieniem, jakie wydaje sąd, to jest postanowienie o tak zwanym okresie osobistej styczności, czyli dziecko jest już w domu z kandydatami. Wtedy najczęściej ośrodek lub inne instytucje mają zlecony nadzór. W momencie, kiedy orzeczone jest przysposobienie i to postanowienie jest prawomocne, zamyka się nadzór ośrodka. My nie mamy prawa wglądu w sytuację rodziny, chyba że na jej wniosek. Powiem szczerze, że jest grono rodzin, które często się do nas odzywają, piszą bądź przyjeżdżają do oddziału, jakby też chcąc nas poinformować, jak przebiega to ich wspólne życie. Część rodzin rezygnuje z tego kontaktu. My w trakcie szkolenia i w trakcie procedury zachęcamy rodziny do takiego kontaktu z nami. Jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy, wsparcia na jakimś etapie, to my chętnie podpowiadamy, gdzie można taką pomoc uzyskać. Już w trakcie szkolenia rodziny otrzymują wykaz instytucji, gdzie można uzyskać pomoc i wsparcie w poszczególnych obszarach. Organizujemy też co miesiąc grupę wsparcia dla rodzin adopcyjnych. Raz w roku jest spotkanie integracyjne, na którym rodziny mogą sobie wymienić informacje i doświadczenia. My też często prosimy rodziny adopcyjne, żeby dawały nam informację zwrotną, gdzie uzyskały efektywną i skuteczną pomoc, żebyśmy mogli przekazać to innym. W ten sposób tworzy się taka baza instytucji.

MM: Kończąc naszą dzisiejszą rozmowę, proszę powiedzieć, gdzie osoby zainteresowane adopcją powinny się zgłosić?

– Zapraszam do oddziału w Ostrołęce na ul. Piłsudskiego 30. To jest drugie piętro budynku Urzędu Marszałkowskiego. Prosimy o wcześniejszy telefon, żeby umówić się na spotkanie. Możemy również porozmawiać telefonicznie. Wszystkie informacje są dostępne na stronie internetowej Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego.

MM: Dziękuję za spotkanie. Moim gościem była pani Magdalena Kłak, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego, działającego w strukturach Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Dziękuję.

– Dziękuję bardzo.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex