back to top
1.5 C
Ostrołęka
sobota, 18 stycznia 2025 r.

Społecznie Pozytywni – Ostrołęckie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Trzeźwości Arkadia

REKLAMA

Na program zapraszamy w poniedziałki po godzinie 9.35, powtórka po 14.35 oraz we wtorek po godzinie 10.35. Audycja powstaje przy współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i jest realizowana ze środków województwa mazowieckiego.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Ostrołęckie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Trzeźwości Arkadia prowadzi działania edukacyjne, profilaktyczne i terapeutyczne, rehabilitacyjne oraz resocjalizacyjne, a także niesie wszechstronną pomoc osobom uzależnionym i ich rodzinom w kształtowaniu własnego rozwoju zmierzającego do odzyskania właściwej postawy w najbliższym otoczeniu, rodzinie, miejscu pracy itp. Propaguje ideę trzeźwości na terenie działania. Wszystko w celu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Marta Mierzejewska: Na 88, 5 FM w programie Społecznie Pozytywni witam pana Dariusza Matuszaka, prezesa Stowarzyszenia Promocji Zdrowia i Trzeźwości Arkadia. Dzień dobry.

– Dzień dobry Państwu.

MM: Jakie są główne cele i misja waszego stowarzyszenia?

– Poprzez własną abstynencję i życie w trzeźwości, propagowanie zdrowego stylu życia, pomoc ludziom w wychodzeniu z uzależnienia i powrocie do aktywności społecznej.

MM: Jesteście bardzo aktywnym stowarzyszeniem. Proszę powiedzieć, jakie konkretne działania podejmuje stowarzyszenie w zakresie zapobiegania uzależnieniom?

– Stowarzyszenie skupia się na informacji, gdzie osoby uzależnione mogą uzyskać pomoc. Pierwszy kontakt, to kontakt z nami, i to my potem kierujemy dalej. Mamy w swoich zasobach terapeutów, instruktorów. Osoby potrzebujące wsparcia są, że tak powiem, przechwytywane przez specjalistów i oni decydują o ścieżce leczenia, dopasowaniu odpowiedniej pomocy.

MM: A jaka jest rola profilaktyki w kontekście działania waszego stowarzyszenia w społeczności lokalnej?

– My na ogół skupiamy się na terenie Ostrołęki, ewentualnie bliższych powiatów. Pokazujemy formy spędzania czasu, rodzina na nowo zaczyna funkcjonować w społeczeństwie. Poprzez nadużywanie alkoholu, zażywanie środków odurzających, zaburzone są wzorce, to prowokuje, różne problemy, rodziny są rozbite, rodziny są dysfunkcyjne, niepełne. Po pewnym czasie, te osoby wracają do bliskich i próbują na nowo tworzy relację. My pokazujemy, że jest to możliwe, aktywujemy te rozbite rodziny, te osoby uzależnione, starające się wyjść z nałogu. Dzięki naszym działaniom widać, że można na nowo funkcjonować zdrowo, z rodziną, w społeczeństwie.

MM: A więc chyba to dobry moment, by zapytać, jakie grupy społeczne są szczególnie narażone na ryzyko uzależnień, na których skupia się wasza praca?

– Skupiamy się na wszystkich grupach społecznych, począwszy od dzieci. Problem z dopalaczami, z narkotykami… my już przechodziliśmy przez to, co jest teraz na czasie, dopalacze. Mogę powiedzieć, że na tę chwilę udaje nam się chronić dzieci, przestrzegać przed tym co najgorsze. Dzieci, dorośli – problem uzależnienia dotyka wszystkich, starszych, młodszych. Staramy się im pomagać.

MM: Jakie metody i strategie są stosowane przez was w pracy z osobami, które mają problem z uzależnieniem?

– W każdej chwili można do nas zadzwonić, poradzić się, czy to jest osoba uzależnienia, czy to jest osoba współuzależniona. Możemy w takim pierwszym kontakcie określić, czy to jest zagrożenie, czy to jest jakiś wybryk. Możemy reagować od razu i nakreślać kierunki dalszego leczenia. Nie zmusimy nikogo do podjęcia terapii, ale możemy informować i wskazać możliwości osobie uzależnionej lub współuzależnionej.

MM: W jaki sposób Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Trzeźwości Arkadia współpracuje z innymi instytucjami, organizacjami społecznymi czy władzami lokalnymi w celu wzmocnienia działań profilaktycznych?

– Stowarzyszenie Arkadia należy do Mazowieckiego Związku Stowarzyszeń Abstynenckich, które skupia wszystkie stowarzyszenia abstynenckie na terenie Mazowsza i z nimi współpracujemy. Nabieramy od nich doświadczenia i konsultujemy się w różnych sprawach. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej ma nad nami pieczę. Ostrołęckie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Trzeźwości już od dłuższego czas współpracuje z Monarem w Lipiance, w Ostrołęce. Znamy się z kadrą, członkowie naszego stowarzyszenia również tam pracują i to jest dla nas też ważna współpraca, wymiana doświadczeń z osobami uzależnionymi. Staramy się być otwarci na relację z wszystkimi instytucjami, które są przychylne naszemu stowarzyszeniu i mają też taką chęć pomocy ludziom uzależnionym i starającym się wyjść z uzależnienia, poukładać sobie na nowo życie, bez używek.

MM: Kończąc naszą rozmowę, chciałabym byśmy poinformowali naszych słuchaczy, jak można do was dotrzeć, jak może dotrzeć osoba, która potrzebuje pomocy.

– Stowarzyszenie Arkadia prowadzi stronę internetową, jesteśmy na Facebooku, mamy telefon zaufania, jest on czynny całą dobę.

MM: Jakie są wasze perspektywy na przyszłość w kontekście walki z problemem uzależnień i rozwoju profilaktyki?

– Będziemy kontynuować działalność informacyjną, propagować treści mówiące o tym jakie zagrożenia wynikają z nadużywania alkoholu czy innych środków odurzających. Mam wrażenie, że cały czas na tym polu jest sporo do zrobienia. Jesteśmy jednym z niewielu stowarzyszeń, które działa w Ostrołęce w temacie profilaktyki i zapobiegania uzależnieniom.

MM: Dziękuję bardzo za spotkanie. Na 88,5 FM gościłam pana Dariusza Matuszaka, prezesa Stowarzyszenia Promocji Zdrowia i Trzeźwości Arkadia.

– Dziękuję bardzo, do usłyszenia i do zobaczenia.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex