Mniej wypadków drogowych i kolizji odnotowano w 2014 r. na Mazowszu. Zmniejszyła się również liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz rannych. W urzędzie marszałkowskim odbyło się posiedzenie Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, na którym omówione zostały najważniejsze działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza.
– Bezpieczeństwo na drodze jest uzależnione od wielu aspektów: przestrzegania przepisów przez uczestników ruchu drogowego, oznakowania czy jakości drogi. Dopiero współpraca policji i samorządu jest w stanie ograniczyć zagrożenie na drodze. Mam poczucie satysfakcji, że nasze działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa są bardzo konsekwentne i z roku na roku przynoszą coraz lepsze efekty – powiedział marszałek Adam Struzik.
Są dwa obszary problemowe: prędkość i niechronieni uczestnicy ruchu drogowego: piesi i rowerzyści. W tym pierwszym przypadku przeciwwagą są pojazdy wyposażone w wideorejestrator i ręczne mierniki prędkości. W drugim przypadku mamy do czynienia z pieszymi i tutaj konieczne jest docieranie do świadomości ludzi.
Powiedział zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji insp. Marek Świszcz.
Z wypadkami mamy do czynienia również w wodzie, zwłaszcza latem. Przeciwdziałać stara się im legionowski WOPR. Dzięki nowoczesnej bazie z centrum powiadamiania i monitoringiem udaje się kontrolować już 90 proc. akwenu. Baza nad Jeziorem Zegrzyńskim to również sprawnie działająca załoga, a także nowoczesny sprzęt m.in. poduszkowiec ratowniczy i śmigłowiec.
Na poprawę bezpieczeństwa na Mazowszu mają również wpływ działania edukacyjne organizowane dla dzieci i młodzieży. Tego typu akcje realizowane przez samorząd województwa mazowieckiego to 'Bezpieczna droga do szkoły” (m.in. testy z przepisów o ruchu drogowym oraz część praktyczna na torze rowerowym) oraz 'Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” (związana ze zmianą przepisów i koniecznością noszenia elementów odblaskowych). Dodatkowo urząd marszałkowski w porozumieniu z Komendą Stołeczną i Komendą Wojewódzką Policji od 5 lat oznakowuje te miejsca nad wodą, które są szczególnie niebezpieczne i w których dochodzi do największej liczby wypadków.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. Komendanci Stołecznej i Wojewódzkiej Policji, dyrektorzy mazowieckich oddziałów 'Meditrans’ i ośrodków WORD.