Integracja międzypokoleniowa, edukacja i aktywizacja osób starszych, profilaktyka zdrowotna i promocja zdrowego trybu życia, współpraca środowiska seniorów z samorządami, a także podsumowanie przedsięwzięć zrealizowanych w ubiegłym roku — to główne tematy drugiego Sejmiku Senioralnego. W spotkaniu organizowanym przez samorząd województwa mazowieckiego wzięli udział marszałek Adam Struzik i członek zarządu województwa Elżbieta Lanc, a także delegaci wyznaczeni przez różne środowiska seniorów — przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, uniwersytetów trzeciego wieku z Mazowsza i gminnych rad seniorów.
Co piąty mieszkaniec Mazowsza jest seniorem (65+), a według prognoz, w perspektywie kolejnych 20 lat, ludzi w starszym wieku będzie przybywało. Odpowiedzią na zmiany demograficzne musi być ukierunkowana polityka społeczna. Mówi marszałek Struzik.
Osoby starsze, często ze względu na stan zdrowia czy sytuację rodzinną, wymagają kompleksowej opieki i pomocy w rozwiązywaniu codziennych problemów. Część z nich potrzebuje także aktywizacji — miejsc i organizacji, w których mogliby rozwijać swoje zainteresowania, a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem podkreśla Elżbieta Lanc.
Podczas spotkania seniorzy mieli okazję zaprezentować swoje aktywności, a także zapoznać się z propozycjami nowych kampanii i programów, których zarys to efekt licznych rozmów z osobami starszymi zaznacza Barbara Kucharska, Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. polityki senioralnej.
Seniorzy z Mazowsza informacje o rzeczach ważnych dla nich mogą znaleźć na stronie: www.seniorzy.mcps.com.pl
fot. mazovia.pl