Mazowsze rusza z pilotażowym projektem 'Dobry wzrok Mazowszan”. Celem przedsięwzięcia jest profilaktyka chorób wzroku i zapobieganie utracie samodzielności i niezależności spowodowanej chorobami oczu.
Co drugi Polak w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie, a co czwarty źle ocenia stan zdrowia swojego wzroku. Mimo rozwoju medycyny, wciąż jest wiele schorzeń prowadzących do utraty widzenia i dalej do niepełnosprawności. Niektóre z nich są nieuleczalne, ale są i takie, które możemy powstrzymać, o ile odpowiednio wcześnie trafimy do specjalisty i uzyskamy odpowiednią diagnozę. Niestety, z licznych badań wynika, że Polacy nie wiedzą, jak dbać o wzrok i co robić, aby go nie stracić.
– Choroby wzroku to dziś ogromny problem cywilizacyjny i społeczny. Praca przy komputerze, coraz więcej czasu spędzanego przed ekranami smartfonów, telewizorów nie sprzyja oczom. Również coraz częstsze choroby metaboliczne – otyłość, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, a także niewłaściwe odżywanie i brak ruchu sprawiają, że choroby oczu dotykają osoby w coraz młodszym wieku – mówi marszałek Adam Struzik.
Jednymi z najczęstszych chorób oczu są: retinopatia cukrzycowa, jaskra oraz AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Mówi prof. Agnieszka Kamińska, z Katedry Okulistyki UKSW Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
W marcu ruszy także infolinia. Mieszkańcy Mazowsza dzwoniąc pod wskazany numer telefonu będą mogli zaczerpnąć informacji na temat badań.
Tylko w latach 2020-2023 samorząd województwa mazowieckiego przekazał ponad 33,5 mln zł oddziałom okulistycznym w mazowieckich szpitalach i placówkach zdrowotnych.