back to top
3.3 C
Ostrołęka
poniedziałek, 25 listopada 2024 r.

Rozstrzygnięto konkurs 'Renowacja Roku Zabytków Mazowsza’ (zdjęcia)

REKLAMA

Rozstrzygnięto IV edycję konkursu 'Renowacja Roku Zabytków Mazowsza” organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Uhonorowano osoby i podmioty poddające obiekty zabytkowe działaniom pozwalającym zachować je dla następnych pokoleń.

Konkurs ma na celu promocję zrównoważonej opieki nad zabytkami oraz dobrych praktyk konserwatorskich, renowacyjnych i adaptacyjnych wśród osób posiadających zabytki nieruchome znajdujące się w województwie mazowieckim.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Jury IV edycji konkursu kierując się m.in. wysokim poziomem i właściwym zakresem badań konserwatorskich oraz programem prac konserwatorskich, zachowaniem integralności i utrwaleniem autentyzmu substancji zabytkowej, jakością i trafnością adaptacji do nowych potrzeb, oddziaływaniem na życie miejscowej społeczności i krajobraz kulturowy, skalą, wagą i złożonością problemu konserwatorskiego oraz wdrażaniem rozwiązań proklimatycznych, przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach – rejestr zabytków oraz gminna ewidencja zabytków.

Kategoria rejestr zabytków

I nagroda dla Wspólnoty Mieszkaniowej 'Szklany Dom” za remont tarasu północnego ostatniej kondygnacji domu mieszkalnego przy ul. Adama Mickiewicza 34/36 w Warszawie. Jury doceniło konsekwentność w działaniach konserwatorskich przeprowadzonych etapowo z wykorzystaniem odpowiednich technik i materiałów, dzięki czemu zabytek zachował swoją integralność i autentyzm.
II nagroda dla Miasta Żyrardów za renowację domu mieszkalnego przy ul. Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 12 w Żyrardowie. Jury doceniło przeprowadzenie renowacji zgodnie ze sztuką konserwatorską i architektoniczną, począwszy od prac badawczo-dokumentacyjnych i projektowych do wykonawczych.
III nagroda dla Parafii prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie za prace renowacyjne dachu i elewacji cerkwi św. Marii Magdaleny w Warszawie. Jury doceniło przeprowadzenie prac konserwatorskich zgodnie ze sztuką oraz kunszt, jakość i kompleksowość działań konserwatorskich w zakresie renowacji konstrukcji dachu i detali.

Ponadto, doceniając oddziaływanie inwestycji konserwatorskich na życie miejscowej społeczności i krajobraz kulturowy oraz jakość i trafność adaptacji do nowych potrzeb, wyróżniono:

Miasto Ciechanów za przeprowadzanie renowacji budynku dawnego Stowarzyszenia Spożywców 'Łydynia” przy ul. Fabrycznej 2 w Ciechanowie.
Przedsiębiorstwo 'Rewitalizacja” sp. z o.o. za renowację zespołu budynków przy ul. Wałowej 22 i Rynek 12 w Radomiu.
Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach za modernizację budynku sanatorium przeciwgruźliczego przy al. Teodora Dunina 1 w Rudce.
Gminę Radzymin za renowację budynku dozorcy cmentarza przy al. Jana Pawła II 64 w Radzyminie.

Kategoria gminna ewidencja zabytków

I nagroda dla Gminy Korytnica za przeprowadzanie renowacji domu rekolekcyjnego w zespole kościoła pw. św. Wawrzyńca w Korytnicy. Jury doceniło skalę działań, dzięki którym utrwalono architektoniczny krajobraz kulturowy mający duże znaczenie dla życia i tożsamości miejscowej społeczności oraz podjęty trud, dzięki któremu zabytek zachował swoją integralność i autentyzm.

Ponadto, doceniając jakość przeprowadzonych prac renowacyjnych i oddziaływanie na krajobraz kulturowy, a także zastosowanie rozwiązań proklimatycznych, wyróżniono:

Pana Norberta Marka Ochenkowskiego za renowację kamienicy przy ul. Rynek 21 w Przasnyszu.
Panią Justynę Chmielewską za renowację Willi Polonii przy ul. Długiej 29 w Milanówku.

Skład jury

prof. dr hab. Małgorzata Rozbicka – Politechnika Warszawska – przewodnicząca jury;
prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk – wiceprzewodnicząca jury;
prof. dr hab. Jacek Martusewicz – Prorektor ds. Naukowych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie;
arch. Rafał Rokiciński – członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP;
Jacek Rulewicz – Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków;
Dorota Gołębiewska – przedstawicielka Towarzystwa Opieki nad Zabytkami;
Paweł Cukrowski – Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie;
Kamila Kowalikowska-Stefens – Kierowniczka w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie;
Dominika Piluk – Główna specjalistka w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie – sekretarzyni jury.

Patronat honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego i Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. Patronat nad konkursem objęła Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Politechnika Warszawska, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex