Rak zabija około 9 milionów ludzi rocznie na świecie. W samej UE co roku na raka umiera 1,3 miliona osób i diagnozuje się 3,5 miliona nowych przypadków.
Europosłowie przyjęli dokument kończącym pracę Specjalnej Komisji PE ds. walki z rakiem, powołanej z inicjatywy PO – PSL i tym samym przyjęli szereg rekomendacji dotyczących zarówno wzmocnienia prewencji, jak i lepszej organizacji leczenia nowotworów, szybkiej diagnozy, zapewnienia dostępu do leków i najnowszych technologii, a także wsparcia pacjentów i ich rodzin.
Mówi Poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski z Grupy Europejska Partia Ludowa.
Rak zabija w Polsce co roku ponad 100 tys. osób. Większość obszarów onkologii jest na znacząco niższym poziomie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej niż na Zachodzie Europy.
Zaangażowanie UE do walki z rakiem było kluczowym postulatem w wyborach do PE Europejskiej Partii Ludowej, do której należą PO i PSL. Powstanie Specjalnej Komisji do Spraw Walki z Rakiem to przełomowe wydarzeniem w historii Parlamentu Europejskiego, ponieważ po raz pierwszy zauważono, że brzemię zdrowotne, społeczne i gospodarcze, jakim są nowotwory, wymaga wspólnotowej odpowiedzi. W trakcie piętnastu miesięcy intensywnych prac, Specjalna Komisja wysłuchała zdania 118 ekspertów z całej Europy. Jej posłowie udali się z misją do Genewy, by spotkać się ze specjalistami Światowej Organizacji Zdrowia. Zorganizowano również konsultacje społeczne, w ramach których przedstawiciele około 350 organizacji pacjentów, lekarzy, onkologów odpowiedzieli na pytania dotyczące wpływu pandemii COVID-19 na pacjentów onkologicznych. Wszystkie te działania zostały przeanalizowane i zamknięte w finalnym dokumencie, który rekomenduje działania na każdym etapie choroby, od prewencji, przez diagnostykę, leczenie, opiekę paliatywną, wsparcie psychologiczne pacjentów, a także wzmocnienie pozycji tych, którzy wygrali walkę z rakiem.