W dniach 4–5 lipca Goniądz ponownie zamienił się w stolicę niezależnej muzyki, kultury alternatywnej i buntu. XV edycja festiwalu Rock na Bagnie przyciągnęła tłumy fanów punk rocka, reggae, hardcore’u i rocka alternatywnego z całej Polski i zza granicy. Dwa dni koncertów, imprez towarzyszących, filmów i spotkań autorskich pokazały, że festiwal nie tylko trwa, ale rozwija się z rozmachem i pasją, nie tracąc nic ze swojego undergroundowego charakteru.
Piątek, 4 lipca, otworzył energiczny koncert GPAKT, a po nich scenę przejęły Śmiejące Się Lwy oraz The Bumpers, serwując solidną dawkę reggae i ska. Klimat szybko zaostrzył się wraz z występem zespołu Hamulec, a następnie legendarnych Komet i żywiołowego Pull the Wire. Publiczność porwał międzynarodowy skład Total Chaos, a zaraz po nim wystąpiła gwiazda wieczoru – Farben Lehre, która jak zwykle rozgrzała publiczność do czerwoności. Z mikrofonem Radia Oko na Festiwalu obecna była Joanna Rogowicz.
REKLAMA
Wieczór zakończyły występy legend ska i punk rocka – The Toasters, Ignite oraz Sexbomba, która do północy trzymała publikę w tanecznym napięciu.
Sobota rozpoczęła się nieco spokojniej – od premiery filmu 'Muzyka z bagien” i spotkania z reżyserem Łukaszem Kauganem. Główna scena ruszyła o 14:00, serwując kolejno mocne uderzenia od zespołów Starcie, SID, The Harpagans i The Corpse. Kulminacją dnia były występy: Koniec Świata, brytyjskiej formacji Booze & Glory, a później wyjątkowy koncert zespołu Armia, który wykonał swoją pierwszą płytę w całości – moment pełen emocji i nostalgii.
Noc należała do legendarnych Discharge, nastrojowej Pornografii i wieńczącego festiwal występu Abaddon. Mówi Jacek Żędzian, organizator wydarzenia.
Festiwal to nie tylko muzyka. W czwartek, 3 lipca, odbyła się konferencja 'Festiwalowe historie Polski” vol. II, która przyciągnęła fanów historii kultury alternatywnej. Na Małej Scenie w miejskim parku wystąpili m.in. Blizny, Małpoludy i Tojad.
Widzowie mogli również zobaczyć film 'A jednak tu byli” i wziąć udział w spotkaniu z Krzysztofem Kornakiem i Michałem Lustrzykowskim – organizatorami koncertów Green Day w Polsce w 1991 r., prowadzonym przez Artura 'Pana Nikt” Wysockiego z Punkowego Radia Underground.
Rock na Bagnie 2025 przeszedł do historii. Publiczność, zespoły i organizatorzy stworzyli razem niepowtarzalną atmosferę otwartości i prawdziwej muzycznej wolności. Goniądz ponownie stał się centrum kontrkultury, udowadniając, że w małym miasteczku można stworzyć wydarzenie o wielkim sercu.
Poniżej Fotograficzne spojrzenie na Festiwal Pawła 'Krupka’ Krupki i Roberta Kępiastego.