Na podstawie propozycji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Zarząd Województwa Mazowieckiego podzielił rekordowe środki między poszczególne powiatowe urzędy pracy w regionie. To, ile który otrzymał funduszy, zależało od zapotrzebowania, jakie każdy z nich zgłosił w kontekście potrzeb lokalnych pracodawców oraz liczby osób pracujących w danym powiecie. Ważnym kryterium przy podziale środków było też to, w jakim stopniu urzędy pracy wykorzystały w ubiegłych latach pieniądze z KFS. Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce w ramach wsparcia otrzyma 1 440 515,87 zł.
– Przyznane środki są rekordowe, ale i potrzeby w regionie są duże – mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Tomasz Sieradz. – Spośród wszystkich szesnastu województw to właśnie na Mazowszu mamy najwięcej zainteresowanych wsparciem z KFS. To tutaj jest najwięcej osób pracujących (prawie 2,5 miliona) i najwięcej zarejestrowanych i działających firm (prawie 1,5 miliona).
O wsparcie mogą wystąpić wszystkie firmy i osoby, które mają przynajmniej jednego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Może to być umowa na czas określony lub nieokreślony, na pełen etat lub na część etatu.
Pieniądze z KFS można przeznaczyć m.in. na:
kursy i studia podyplomowe dla pracowników i pracodawców, egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających kwalifikacje lub uprawnienia zawodowe,
badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia pracy, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Nie ma żadnych ograniczeń co do rodzaju szkoleń, kursów czy studiów – można wybierać spośród różnorodnych tematów, oby spełniały przynajmniej jeden z priorytetów rozdzielania środków na 2025 rok. Chodzi m.in. o wsparcie rozwoju kwalifikacji: w zakresie umiejętności cyfrowych i transformacji energetycznej,
w związku z wprowadzeniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie,
niezbędnych w sektorze zdrowotnym i opiekuńczym, osób po pięćdziesiątym roku życia,
osób niepełnosprawnych, cudzoziemców na polskim rynku pracy, w zakresie zarządzania stresem i budowania zdrowej kultury organizacyjnej, związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji i mobbingowi.
Informacje dotyczące składania wniosków o dofinansowanie z KFS znaleźć można na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie (wupwarszawa.praca.gov.pl) w zakładce 'KFS” oraz na stronach internetowych powiatowych urzędów pracy.