Radni województwa mazowieckiego podczas obrad zaapelowali do rządu RP o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu poprawę obecnej sytuacji branży rolno-spożywczej w kraju.
W przyjętym wczoraj przez sejmik stanowisku czytamy: 'Od momentu wybuchu pełnoskalowego konfliktu na terenie Ukrainy następuje systematyczne i zauważalne pogorszenie ogólnej sytuacji branży rolno-spożywczej w Polsce w odniesieniu zarówno do warunków funkcjonowania gospodarstw rolnych, jak i działalności gałęzi przemysłu oraz usług związanych z tą dziedziną gospodarki krajowej. Rolnictwo w województwie mazowieckim nie jest pod tym względem wyjątkiem, a rolnicy i firmy z branży rolno-spożywczej z terenu Mazowsza są od wielu miesięcy poddawani nieustającej presji trwającego kryzysu”.
Radni zauważają, że wpływ na obecną sytuację mają elementy gospodarki krajowej, a także polityka Unii Europejskiej i polityka międzynarodowa państwa polskiego, które uległy w ostatnim czasie dużym zmianom w wyniku agresji Rosji na Ukrainę.
Jakie mogą być skutki kryzysu w sektorze rolno-spożywczym? Przede wszystkim bankructwo wielu gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw z branży rolno-spożywczej. Konsekwencją inflacji może być z kolei niska skłonność rolników do finansowania produkcji kredytem. Mówi radny Piotr Kandyba, wiceprzewodniczący komisji rolnictwa.
Nie bez znaczenia dla branży rolno-spożywczej są także zachodzące zmiany klimatyczne. Stają się one coraz bardziej odczuwalne, pojawiają się dłuższe okresy suszy, innym razem intensywne opady deszczu – podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Stosowne stanowisko sejmiku zostanie przekazane do Prezesa Rady Ministrów, ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz minister klimatu i środowiska.