back to top
20.8 C
Ostrołęka
wtorek, 22 lipca 2025 r.

Rada Gminy Czarnia zaakceptowała nową trasę linii

REKLAMA

Zdecydowaną większością głosów radni gminy Czarnia podjęli 4 marca br. uchwałę, w której zatwierdzili studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Studium uwzględnia nową trasę linii elektroenergetycznej 400 kV Ostrołęka – Olsztyn Mątki w gminie.

REKLAMA

Za przyjęciem uchwały głosowało 12 z 14 radnych, 2 wstrzymało się od głosu. Decyzja ta stanowi ważny element w realizacji procesu inwestycyjnego prowadzonego przez spółkę Aldesa Nowa Energia w imieniu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. Dokonanie zmiany studium, jest efektem prowadzonych przez spółkę Aldesa Nowa Energia konsultacji społecznych, w wyniku których wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności, wykonawca inwestycji wytyczył nową trasę linii.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego określa w sposób ogólny politykę przestrzenną i lokalne zasady zagospodarowania dla całego obszaru gminy. Następnym planowanym krokiem jest głosowanie nad uchwaleniem nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który jako akt prawa miejscowego, jest podstawą do wydania decyzji administracyjnych – pozwolenia na budowę.

***

Budowa dwutorowej linii 400 kV Ostrołęka – Olsztyn Mątki to inwestycja celu publicznego, realizowana na zlecenie państwowej spółki – Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA. Inwestycja jest odpowiedzią na najważniejsze potrzeby energetyczne Północnego Mazowsza oraz Warmii i Mazur. Ma za zadanie poprawić pewność oraz jakość dostaw energii w tym regionie.

Bezpośredni nadzór nad realizacją inwestycji przez wykonawcę pełni jako Inżynier Kontraktu spółka PSE Inwestycje S.A., będąca w 100% własnością Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.

Inwestorem budowy są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. – operator systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Zakres i forma działalności spółki jako operatora zostały określone w  ustawie Prawo energetyczne.

Wykonawcą inwestycji jest Aldesa Nowa Energia Sp. z o.o. – polski oddział jednej z największych międzynarodowych firm inżynieryjno-budowlanych wywodzącej się z Hiszpanii. Aldesa Nowa Energia została wybrana w przetargu publicznym PSE SA na wykonanie linii 400 kV Ostrołęka – Olsztyn Mątki. W ramach projektu jest odpowiedzialna za kompleksową realizację inwestycji.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex