Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o pierwszym w tym roku ognisku afrykańskiego pomoru świń w województwie mazowieckim. Przypadki stwierdzono u świń w miejscowości Stary Podoś w gminie Płoniawy-Bramura. W sąsiedztwie nie ma innych gospodarstw prowadzących hodowlę trzody chlewnej. W związku z tym jej produkcja w województwie mazowieckim nie jest zagrożona.
W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami wynikającymi z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
W najbliższym otoczeniu wykrytego ogniska ASF nie funkcjonują bardzo duże gospodarstwa ze znaczną liczbą inwentarza, dlatego też dzięki działaniom podejmowanym przez Inspekcję Weterynaryjną możliwe jest efektywne wygaszenie ogniska.
Afrykański pomór świń jest szybko szerzącą się, zakaźną chorobą wirusową, na którą podatne są wyłącznie świnie oraz dziki. Chorobę charakteryzują objawy w postaci wysokiej gorączki zwierząt, znacznego powiększenia śledziony, dużego stopnia wybroczynowości oraz sięgającej 80-100 proc. śmiertelności.
5 podstawowych zasad, które pomogą uchronić Twoje stado przed ASF:
- Skutecznie zabezpiecz swoje gospodarstwo – budynki, w których utrzymywane są świnie, przetrzymywana jest pasza i ściółka muszą być ogrodzone.
- Ustal plan zabezpieczenia biologicznego swojego gospodarstwa uwzględniający:
a. drogi komunikacyjne w gospodarstwie,
b. procedury czyszczenia i dezynfekcji obiektów, środków transportu, wyposażenia oraz higieny personelu,
c. kwarantannę dla nowo wprowadzonych świń min. 15 dni.
- Pamiętaj o zabezpieczaniu i odpowiednim utrzymaniu mat/niecek dezynfekcyjnych na terenie swojego gospodarstwa.
- Przestrzegaj zakazu wstępu na teren swojego gospodarstwa nieupoważnionych osób i środków transportu.
- Stosuj zasadę ograniczonego zaufania podczas wizyt:
a. podmiotów dostarczających paszę,
b. podmiotów dostarczających ściółkę,
c. podmiotów odbierających padlinę,
d. osób zatrudnionych w gospodarstwie,
e. osób z zewnątrz wykonujących usługi napraw, remontów, wizyt lekarskich itd.