Zakłócenia porządku publicznego w miejscu zamieszkania, potrzeba zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniach, bezpieczeństwo w szkole – te i inne problemy mogą zgłaszać mieszkańcy Mazowsza podczas debat społecznych. Pierwsze spotkanie odbędzie się w Radomiu z udziałem m.in. Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego oraz Cezarego Popławskiego, mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji. To już druga edycja debat. W poprzednim cyklu w 56 konsultacjach wzięło udział ponad 7 tys. osób.
Spotkania odbędą się, tak jak przed rokiem, we wszystkich powiatach województwa. Zakończenie tegorocznej tury debat planowane jest na przełom stycznia i lutego. Będą w nich uczestniczyć również przedstawiciele komend rejonowych policji oraz straży miejskiej, reprezentanci samorządów, instytucji pomocowych, organizacji pozarządowych, spółdzielni mieszkaniowych oraz mieszkańcy danego rejonu.
W ubiegłym roku do wojewody zgłoszono 88 spraw – 33 z nich zrealizowano, 45 jest w trakcie realizacji.
Do rozwiązania problemów zgłaszanych przez mieszkańców, zgodnie z kompetencją poszczególnych urzędów, zaangażowano m.in. Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz mazowieckie inspektoraty transportu drogowego, inspekcji handlowej, ochrony środowiska oraz garnizony stołecznej i wojewódzkiej policji.
Debaty społeczne mają zdiagnozować potrzeby i oczekiwania społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Usprawnią wymianę informacji między policją i innymi służbami odpowiedzialnymi za szeroko pojęte bezpieczeństwo a mieszkańcami Mazowsza o istniejących zagrożeniach, dzięki czemu będą mogły zostać wypracowane wspólnie metody ich eliminowania.
Spotkania z mieszkańcami Mazowsza realizowane są w ramach rządowego programu 'Razem bezpieczniej”, polegającego na koordynacji działań policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.