Dyskusyjny Klub Filmowy „Rejs” w Ostrołęce działa od 1992 roku przy Kinie Jantar, będąc częścią Ostrołęckiego Centrum Kultury. Skupia miłośników ambitnego kina, oferując seanse filmowe połączone z prelekcjami i dyskusjami prowadzonymi przez filmoznawców oraz twórców filmowych. W ramach DKF „Rejs” organizowane są przeglądy filmowe, spotkania z reżyserami i aktorami.
2 VI 2025 r., godz. 18:00
pokaz specjalny: 2025 – ROK WOJECIECHA JERZEGO HASA
RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE
reż. Wojciech Jerzy HAS, POLSKA 1964, 177 minut
występują: Zbigniew Cybulski, Iga Cembrzyńska, Elżbieta Czyżewska, Gustaw Holoubek, Stanisław Igar, Joanna Jędryka, Janusz Kłosiński, Bogumił Kobiela, Barbara Krafftówna, Jadwiga Krawczyk, Sławomir Lindner, Krzysztof Litwin, Mirosława Lombardo, Jan Machulski, Zdzisław Maklakiewicz, Leon Niemczyk, Franciszek Pieczka, Beata Tyszkiewicz, Kazimierz Opaliński, Adam Pawlikowski, Bogdan Baer, Stefan Bartik, Ludwik Benoit, Bogusz Bilewski, Wiesław Gołas, Jan Kociniak, Wacław Kowalski, Witold Pyrkosz, Pola Raksa…
gościnią pokazu będzie: Katarzyna WAJDA (Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny)
Najbardziej popularny i najlepiej znany na świecie film polskiej kinematografii: jego wielkimi fanami i popularyzatorami są Martin Scorsese i Francis Ford Coppola… Nagrodzony na festiwalach w Edynburgu (1965), San Sebastian (1965) oraz Sitges (1969). Historia oparta na szkatułkowej powieści Jana Potockiego – hrabiego, podróżnika, naukowca, poety i fantasty – z brawurową rolą (jedyny występ bez okularów) Zbigniewa Cybulskiego.
Stylowa komedia kostiumowa, awanturniczy film „płaszcza i szpady”, fantastyczna baśń z duchami, wisielcami, opętanymi księżniczkami – tak określano ten niezwykły film. Jego bohaterem jest oficer gwardii walońskiej Alfons van Worden w drodze do Madrytu przez góry Sierra Morena. Początkowo pewny siebie, ignoruje ostrzeżenia miejscowego Cygana i mulnika, który twierdzi, że góry są siedliskiem demonów. Rusza przed siebie, ale po drodze trafia do opuszczonej gospody „Venta Quemada”, gdzie nocami grasują duchy. Tam dowiaduje się, że jako potomek potężnego rodu Gomelezów wybrany został do wielkich zadań. Przedtem musi jednak dowieść swej odwagi, prawości i honoru. W gospodzie poznaje dwie mauretańskie księżniczki i zostaje przez nie uwiedziony. Spędza z nimi noc, a nad ranem budzi się pod szubienicą wisielców – braci Zoto. To początek jego przygód i drogi przez opowieści łotrzyków, mistyków, naukowców, religie i historie miłosne…
Autor powieści – Jan Potocki pochodził z magnackiej rodziny, otrzymał niezwykle staranne wykształcenie – studiował w Szwajcarii, Paryżu, Niemczech, interesował się geografią, matematyką, historią, a jego największą pasją była archeologia i podróże. Zwiedził Turcję, Egipt, Afrykę Północną, Kaukaz, Chiny, całą niemal Europę Zachodnią. Brał udział w pracach Sejmu Czteroletniego, opracował projekt reformy oświaty. Wedle legendy zmarł w sposób równie oryginalny, jak oryginalne było jego życie i jego dzieło – strzelił do siebie srebrną kulą odkręconą przy śniadaniu z cukiernicy. „Rękopis znaleziony w Saragossie” – jedno z najświetniejszych dzieł europejskiego Oświecenia – po raz pierwszy wydany został w roku 1813 po francusku i przez długie lata był w Polsce nie znany. Na język polski przełożony został dopiero 34 lata później. A i do dziś dzieło Potockiego znane jest bardziej na Zachodzie Europy niż w Polsce. Jej „Cudowność polega na tym, że swą cudownie atrakcyjną formą służy treściom ważkim. To jest po prostu szkoła życia, przekrój społeczeństwa – aktualny w XVIII wieku – i dziś. Bohater ma zacząć myśleć i gra toczy się o to, jak będzie myślał. Wszystko ma dwie interpretacje: mistyczna, magiczna filozofia Kabalisty ściera się z humanistycznym racjonalizmem Matematyka. Wybierać musi nie tylko van Worden, wybiera widz” – mówił reżyser Wojciech Has.
Plenery „Rękopisu” zrealizowano w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a w parku Morskie Oko we Wrocławiu wybudowano ogromne dekoracje do scen madryckich – plac Słońca, winiarnie, kościół, gospodę, które przez całą jesień ściągały niezliczone wycieczki. W filmie oprócz dziesiątków aktorów i statystów udział wzięło wiele egzotycznych zwierząt. Tresowany sęp przyjechał specjalnie z Hamburga, czterometrowy pyton z warszawskiego zoo, a cztery muły z Krakowa. [źródło: filmpolski.pl, wikipedia].
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rękopis_znaleziony_w_Saragossie_(film)
zwiastun:
imdb:
https://www.imdb.com/title/tt0059643
9 VI 2025 r., godz. 18:00, wstęp wolny
NELLY I PAN ARNAUD (Nelly et Monsieur Arnaud)
reż. Claude SAUTET, FRANCJA 1995, 106 minut
występują: Emmanuelle Béart, Michel Serrault, Jean-Hugues Anglade, Claire Nadeau, Françoise Brion, Michèle Laroque, Michael Lonsdale, Charles Berling, Jean-Pierre Lorit, Michel Albertini, Coraly Zahonero, Graziella Delerm, Olivier Pajot
cykl „Filmowy Tour de France / Tour de France cinématographique” we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie
Dwa Cezary: Najlepszy aktor, Najlepsza reżyseria; nagroda David di Donatello: Najlepszy film zagraniczny; nagroda Louis Delluc Prize 1995.
Historia uczuciowa młodej mężatki Nelly, którą sytuacja finansowa zmusza do przyjęcia sporej kwoty od byłego kochanka przyjaciółki – pana Arnauda. To bogaty biznesmen, który oferuje jej pracę – prosi, aby pomogła mu w pisaniu wspomnień, które mają zostać wkrótce wydane. Nelly stopniowo poznaje skomplikowaną przeszłość swojego nowego pracodawcy oraz wikła się w romans z wydawcą książki pana Arnauda… Jak zwykle u Sauteta nic nie jest proste i jednoznaczne, a drogi bohaterów krzyżują się i rozchodzą, zmuszając widza do zastanowienia nad sednem uczuć i działań. Ostatni film w bogatym dorobku francuskiego reżysera na temat skomplikowanych związków miłosnych, osadzonych na szerokim tle społeczno-obyczajowym, w których niebagatelną rolę odgrywa praca i przyjaźń. Mimo głębokiej „francuskości” jego filmów pozostają uniwersalne dzięki wielkiej dawce zawartego w nich zwyczajnego życia. Sautet zdobył wiele nagród, w tym dwa Cezary dla najlepszego reżysera i cztery nagrody w Wenecji dla „Serca jak lód”.
https://www.filmweb.pl/film/Nelly+i+pan+Arnaud-1995-589
zwiastun:
imdb: