Komisja Europejska przyjęła RPO dla Mazowsza na lata 2014-20. To zielone światło do wykorzystania ponad 2 mld euro, czyli dużo ponad 8 mld zł! W kolejnych latach najwięcej pieniędzy z UE zasili projekty transportowe oraz inwestycje pozwalające upowszechnić wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Priorytetem będzie też wykorzystanie w biznesie potencjału naukowo-badawczego Mazowsza i dofinansowywanie innowacyjności i przedsiębiorczości. Najbliższe lata to również dobry czas dla rozwoju ekonomii społecznej, bo duża część dotacji przeznaczona jest na walkę z ubóstwem i zmniejszenie bezrobocia. Nabory konkursowe Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych planuje ogłosić już w drugim kwartale 2015 r.
Podkreśla marszałek Adam Struzik.
Regionalny program na najbliższe lata to 2 mld euro na tzw. projekty twarde i miękkie. Tym razem dotacje będą mogły pokryć maksymalnie 80 proc. kosztów inwestycji. Nowością jest też wprowadzony przez Komisję Europejską ZIT, czyli mechanizm Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Stworzony został dla Warszawy i obszaru funkcjonalnego wokół. Na wspólne projekty realizowane w ramach ZIT przeznaczonych jest 165 mln euro. Zarząd województwa stworzył także narzędzia dla innych części Mazowsza (RIT). Ideą było zainspirowanie samorządów lokalnych do wspólnej realizacji inwestycji, które w całości będą np. spójnym systemowo projektem transportowym.
Za zarządzanie regionalnym programem odpowiedzialny będzie zarząd województwa mazowieckiego. Zarząd będzie również instytucją certyfikującą wydatki ponoszone w ramach funduszy europejskich. Wdrażanie programu zostanie powierzone Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy, a także Porozumieniu gmin Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego o współpracy w zakresie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w perspektywie finansowej UE 2014-2020.
Wszystkim, którzy będą chcieli ubiegać się o unijne dofinansowanie, pomagać będą pracownicy sieci specjalnie stworzonych do tego punktów informacyjnych w ramach Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Klienci punktów będą mogli liczyć na diagnozę swojego pomysłu – informację o tym, w ramach którego priorytetu i działania można ubiegać się o wsparcie. Poznają również kryteria i procedury przyznawania dotacji, a przede wszystkim poznają 'krok po kroku” sposób ubiegania się o dofinansowanie. Będą mogli też liczyć na pomoc ze strony pracowników punktu przy problemach pojawiających się w trakcie realizacji projektów, np. zasady konkurencyjności przy ponoszeniu wydatków, zasady dokumentowania realizowanych przedsięwzięć. Pierwsze nabory konkursowe Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych planuje ogłosić w drugim kwartale 2015 r.