Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła nieprawidłowości w zakresie rzetelności deklarowanych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kontrolę celno-skarbową przeprowadzono w jednym z banków notowanych na giełdzie. Skontrolowany podmiot złożył korektę deklaracji podatkowej (PIT-4R) i dobrowolnie wpłacił blisko 8 mln zł zaległego podatku wraz z odsetkami.
Pracownicy Mazowieckiego Urzędu Celno – Skarbowego w Warszawie (MUCS) zakończyli kontrolę w jednym z banków. Dotyczyła rzetelności deklarowanych zaliczek na podatek PIT za 2017 r.
Kontrolujący zakwestionowali sposób opodatkowania wypłat z tytułu akcji fantomowych w ramach funkcjonującego programu motywacyjnego dla kadry kierowniczej Banku. Cały program motywacyjny oparty był o warranty subskrypcyjne i akcje fantomowe, których cena sprzedaży i zakupu uzależniona była od ceny rynkowej akcji banku.
Kontrolujący wykryli nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych w zakresie wypłacanych premii. Było to związane z programem motywacyjnym funkcjonującym w banku. System opierał się na akcjach fantomowych i warrantach subskrypcyjnych, których cena sprzedaży i zakupu uzależniona była od ceny rynkowej akcji banku.
Spółka w 2017 r. wprowadziła akcje fantomowe, które miały skorygować utratę wartości warrantów. Z tego tytułu wypłaciła premię dla kadry zarządzającej. Jej wysokość była skalkulowana na podstawie ceny rynkowej akcji.
KAS udowodniła, że bank błędnie rozliczył blisko 19 mln zł dodatkowych wynagrodzeń, jako pochodne instrumenty finansowe i nie pobrał należnych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Firma zgodziła się z wynikiem kontroli, złożyła korektę deklaracji PIT-4R i dobrowolnie wpłaciła zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę.
Akcje fantomowe mogą być kwalifikowane jako pochodne instrumenty finansowe i stanowią element systemu motywacyjnego w wielu firmach.