Podniesienie świadomości na temat praw i możliwości wsparcia pracowników sezonowych poszukujących pracy w państwach UE to główny cel kampanii informacyjnej pn. Prawa przez cały rok, prowadzonej przez Europejską Sieć Zatrudnienia EURES.
Każdego roku około 850 tys. obywateli UE podejmuje pracę sezonową w innym państwie członkowskim.
Aby podnieść świadomość pracowników sezonowych i zatrudniających ich pracodawców w zakresie istniejących praw i usług doradczych, Europejski Urząd ds. Pracy (ELA), we współpracy z Komisją Europejską, państwami członkowskimi, sieciami unijnymi działającym na rzecz swobodnego przepływu pracowników oraz partnerami społecznymi, rozpoczął w czerwcu kampanię informacyjną na temat pracy sezonowej w UE i EFTA.
W Polsce kampania jest realizowana przede wszystkim przez sieć EURES, w ramach której działania informacyjne prowadzone są przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wspólnie z wojewódzkimi i powiatowymi urzędami pracy oraz Ochotniczymi Hufcami Pracy. Chodzi głównie o dotarcie do pracowników sezonowych w branży rolno–spożywczej.
W ramach kampanii sieć EURES uruchomiła od połowy lipca br. spotkania informacyjne, warsztaty, prelekcje, webinaria on-line, filmy, plakaty, ulotki oraz publikacje na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Dzięki temu osoby zainteresowane pracą za granicą otrzymują przydatne informacje na temat warunków pracy i zabezpieczenia społecznego oraz usług sieci EURES, w tym poszukiwania bezpiecznej pracy na terenie Unii Europejskiej.
Szczegółowe informacje o kampanii można znaleźć na stronach: eures.praca.gov.pl oraz ela.europa.eu/campaigns/rights-for-all-seasons
Kampania potrwa do końca października 2021 roku – poinformowała Wiesława Lipińska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.