Posłowie Jarosław Kalinowski, Andrzej Grzyb, Krzysztof Hetman i Czesław Siekierski skierowali do komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana pismo dotyczące poprawy funkcjonowania istniejących instrumentów przeciwdziałania kryzysom w rolnictwie.
Jak zauważają, doświadczenia z obecnego i poprzedniego programowania wskazują na to, że instrument stabilizacji dochodów nie sprawdza się w czasie występowania kryzysów na rynkach rolnych.
– Obecne przepisy mówią, że wsparcie udziela się w przypadku, gdy niekorzystne zjawiska klimatyczne lub choroby zwierząt lub roślin zniszczą więcej niż 30% średniej rocznej produkcji rolnika z poprzednich trzech lat lub średniej z trzech lat opartej na okresie pięciu wcześniejszych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej. Te przepisy w czasie kryzysów, z jakimi obecnie mamy do czynienia na rynku mleka czy wieprzowiny w ogóle nie sprawdzają się i powinny być zmienione bądź co najmniej uelastycznione. Wspomniany próg należy obniżyć do 15-20%. – zauważają posłowie.
’W związku z przeglądem śródokresowym Wieloletnich Ram Finansowych i przeglądem unijnych polityk w ramach tzw. rozporządzenia Omnibus zwracamy się z pilną prośbą o dokonanie dalszych uproszczeń i poprawek również we Wspólnej Polityce Rolnej.
Niezmiernie ważną kwestią jest poprawa funkcjonowania istniejących instrumentów przeciwdziałania kryzysom w rolnictwie. Doświadczenia z obecnego i poprzedniego programowania wskazują na to, że instrument stabilizacji dochodów nie sprawdza się w czasie występowania kryzysów na rynkach rolnych.
Obecne przepisy mówią, że wsparcie udziela się w przypadku, gdy niekorzystne zjawiska klimatyczne lub choroby zwierząt lub roślin zniszczą więcej niż 30% średniej rocznej produkcji rolnika z poprzednich trzech lat lub średniej z trzech lat opartej na okresie pięciu wcześniejszych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej. Te przepisy w czasie kryzysów, z jakimi obecnie mamy do czynienia na rynku mleka czy wieprzowiny w ogóle nie sprawdzają się i powinny być zmienione bądź co najmniej uelastycznione. Wspomniany próg należy obniżyć do 15-20%.
Komisja Europejska jest zapewne świadoma trudnej sytuacji producentów mleka. Dlatego apelujemy ponownie pytając, czy Komisja w trakcie prac nad wspomnianym rozporządzeniem Omnibus znajdzie rozwiązania umożliwiające uchylenie obowiązku uiszczenia przez producentów mleka drugiej i trzeciej raty z tytułu przekroczenia kwot mlecznych w roku kwotowym 2014/2015 tj. ostatnim roku funkcjonowania”.