back to top
9.3 C
Ostrołęka
niedziela, 22 września 2024 r.

Posłowie w tym Jarosław Kalinowski apelują o zmiany w WPR

REKLAMA

Posłowie Jarosław Kalinowski, Andrzej Grzyb, Krzysztof Hetman i Czesław Siekierski skierowali do komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana pismo dotyczące poprawy  funkcjonowania istniejących instrumentów przeciwdziałania kryzysom w rolnictwie.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Jak zauważają, doświadczenia z obecnego i poprzedniego programowania wskazują na to, że instrument stabilizacji dochodów nie sprawdza się w czasie występowania kryzysów na rynkach rolnych.

– Obecne przepisy mówią, że wsparcie udziela się w przypadku, gdy niekorzystne zjawiska klimatyczne lub choroby zwierząt lub roślin zniszczą więcej niż 30% średniej rocznej produkcji rolnika z poprzednich trzech lat lub średniej z trzech lat opartej na okresie pięciu wcześniejszych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej. Te przepisy w czasie kryzysów, z jakimi obecnie mamy do czynienia na rynku mleka czy wieprzowiny w ogóle nie sprawdzają się i powinny być zmienione bądź co najmniej uelastycznione. Wspomniany próg należy obniżyć do 15-20%. – zauważają posłowie.

‘W związku z przeglądem śródokresowym Wieloletnich Ram Finansowych i przeglądem unijnych polityk w ramach tzw. rozporządzenia Omnibus zwracamy się z pilną prośbą o dokonanie dalszych uproszczeń i poprawek również we Wspólnej Polityce Rolnej.
Niezmiernie ważną kwestią jest poprawa funkcjonowania istniejących instrumentów przeciwdziałania kryzysom w rolnictwie. Doświadczenia z obecnego i poprzedniego programowania wskazują na to, że instrument stabilizacji dochodów nie sprawdza się w czasie występowania kryzysów na rynkach rolnych.
Obecne przepisy mówią, że wsparcie udziela się w przypadku, gdy niekorzystne zjawiska klimatyczne lub choroby zwierząt lub roślin zniszczą więcej niż 30% średniej rocznej produkcji rolnika z poprzednich trzech lat lub średniej z trzech lat opartej na okresie pięciu wcześniejszych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej. Te przepisy w czasie kryzysów, z jakimi obecnie mamy do czynienia na rynku mleka czy wieprzowiny w ogóle nie sprawdzają się i powinny być zmienione bądź co najmniej uelastycznione. Wspomniany próg należy obniżyć do 15-20%.
Komisja Europejska jest zapewne świadoma trudnej sytuacji producentów mleka. Dlatego apelujemy ponownie pytając, czy Komisja w trakcie prac nad wspomnianym rozporządzeniem Omnibus znajdzie rozwiązania umożliwiające uchylenie obowiązku uiszczenia przez producentów mleka drugiej i trzeciej raty z tytułu przekroczenia kwot mlecznych w roku kwotowym 2014/2015 tj. ostatnim roku funkcjonowania”.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex