Asystent jadący ze starszą osobą do lekarza, gdy rodzina jest w pracy, pan 'złota rączka’ czy pielęgniarka przyjeżdżająca do domu – to tylko niektóre przykłady usług społecznych, jakie mogą pojawić się w mazowieckich gminach. O tym, które najlepiej pasują do danej miejscowości, jak je zorganizować i jak sfinansować samorządowcy będą mogli dowiedzieć się dzięki doradztwu, badaniom i szkoleniom prowadzonym przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Właśnie została podpisana umowa na unijne dofinansowanie projektu, który pozwoli rozwijać na Mazowszu usługi społeczne.
Takie podejście do rozwiązywania lokalnych problemów społecznych zakłada projekt 'Dla Ciebie, dla mnie, dla nas – rozwój usług społecznych na Mazowszu’ prowadzony MCPS. Chcemy wesprzeć samorządy lokalne w zmianie myślenia o rozwiązywaniu problemów społecznych w ich wspólnotach. Mówi marszałek Adam Struzik.
Przedstawiciele samorządów gmin i powiatów, ale też lokalne organizacje pozarządowe będą mogły korzystać bezpłatnie ze szkoleń, brać udział w konferencjach, a także liczyć na indywidualne doradztwo – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
– W ostatnich latach prowadziliśmy unijny projekt 'Liderzy kooperacji’, dzięki któremu wypracowaliśmy model współpracy między samorządami gmin i powiatów, między instytucjami pomocy społecznej, edukacji, wymiarem sprawiedliwości – powiedział Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Usługi społeczne to usługi, które są zorientowane na człowieka i są przeznaczone do zaspokajania jego życiowych potrzeb – wyjaśnia Luiza Burba, kierownik Wydziału Usług Społecznych w MCPS i koordynatorka projektu.
Wartość projektu to 45,6 mln złotych, 37,6 mln złotych pochodzi ze środków unijnych.