back to top
11.8 C
Ostrołęka
piątek, 25 kwietnia 2025 r.

Połączyli siły by pozyskać pieniądze

REKLAMA

Urząd Gminy w Czarni wspólnie z tamtejszą parafią złożyli wniosek do Ministerstwa Kultury na realizację projektu renowacji budynku Muzeum Brata Zenona, które od 2002 roku funkcjonuje w drewnianej plebanii. W jednej izbie zgromadzono pamiątki takie jak zdjęcia i przedmioty osobiste oraz japońskie przedmioty codziennego użytku, m.in. kimona. W trzech innych znalazło się wyposażenie kurpiowskich domów, stroje ludowe oraz przykłady rękodzieła ludowego. Według projektu, obiekt ma być również mięciem pamięci zasłużonych dla Polski bohaterów Kurpiowszczyzny.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Podsumował Marek Piórkowski, wójt gminy Czarnia.

Brat Zenon (1898-1982), Władysław Żebrowski, franciszkanin był współpracownikiem o. Maksymiliana Kolbe, z którym w 1930 roku budował klasztor w Nagasaki w Japonii. Spędził w tym kraju ponad 50 lat, niosąc pomoc sierotom, kalekom i ofiarom wojny. Odwiedzali go m.in. cesarz Japonii Hirohito oraz w 1981 roku papież Jan Paweł II. Brat Zenon urodził się w miejscowości Surowe koło Myszyńca.  W 1998 roku, w rodzinnej parafii w Czarni stanął pomnik brata Zenona, a w 2002 w starej kurpiowskiej chałupie otwarto muzeum jego imienia. Kilka lat wcześniej, w 1979 roku, postać brata Zenona upamiętnili Japończycy wystawiając pomnik u podnóża góry Fudżi.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex