back to top
4.4 C
Ostrołęka
sobota, 19 października 2024 r.

Podinsp. Janusz Pawelczyk z pamiątkową szablą oficerską

REKLAMA

Powiększ

31 stycznia w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce pożegnano podinsp. Janusza Pawelczyka, byłego komendanta miejskiego Policji.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

W uroczystości służbowej udział wzięli policjanci oraz pracownicy wszystkich pionów komendy miejskiej oraz podległych posterunków policji. Obecny komendant mł.insp. Stanisław Szcześniak wręczył podinsp. Januszowi Pawelczykowi pamiątkową szablę oficerską.

Podinsp. Janusz Pawelczyk służbę w Policji pełni od 1991 roku. Zaczynał jako szeregowy policjant w służbie patrolowo-interwencyjnej, zdobywał doświadczenie jako dzielnicowy, by następnie zaangażować się w zwalczanie przestępczości kryminalnej. Od 1999 roku rozpoczął w komendzie budowę struktur do walki z przestępczością gospodarczą. W 2006 roku awansował na stanowisko I Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji  w Ostrołęce, by już w 2007 roku przejąć kierownictwo nad jednostką. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku i Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.  

Jako komendant osobiście angażował się w kontynuację rozpoczętego przez jego poprzednika, czteroletniego programu dofinansowania Komendy ze środków samorządowych. Był współorganizatorem przedsięwzięć podejmowanych wspólnie z przedstawicielami lokalnego samorządu w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”. Dzięki ścisłej współpracy komendanta z prezydentem miasta Ostrołęki oraz Radą Miasta w latach 2007-2008 policjanci pełnili dodatkowe służby patrolowe finansowane ze środków samorządowych.

Były komendant propagował ideę społeczeństwa obywatelskiego i odpowiedzialnej reakcji na patologie. Angażował się w przedsięwzięcia kierowane do dzieci i młodzieży.Był inicjatorem oraz współorganizatorem realizacji na terenie powiatu ostrołęckiego oraz w samym mieście festynów w ramach programu „Profilaktyka a Teatr” realizowanego pod auspicjami KGP, a łączącego szkolenie z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, z elementem kulturalnym, czyli widowiskiem teatralnym. W 2008 roku zorganizowano „PaT” w Ostrołęce, a w 2009 roku w imprezie mogli wziąć udział mieszkańcy Ostrołęki i Kadzidła oraz okolic. W 2010 r. podinsp. Janusz Pawelczyk odebrał z rąk podsekretarza stanu MSWiA – Adama Rapackiego statuetkę Miasta – Lidera programu PaT.

Podinsp. Janusz Pawelczyk zaangażował się także w inicjatywę pod hasłem Porozumienie na rzecz współfinansowania i realizacji programów profilaktycznych w zakresie zapobiegania zjawiskom alkoholizmu, narkomanii i poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci, młodzieży i osób dorosłych rozpisane na lata 2009-2011. W ramach porozumienia z samorządami lokalnymi powiatu ostrołęckiego i miasta Ostrołęki doprowadził do realizacji akcji profilaktycznych, m. in. „Widzisz mnie, zwolnij”, Krzyże Kurpiowszczyzny, Bezpieczna Jesień Życia czy Komisarz Kurpik. W 2010 roku przy współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego pozyskał środki unijne przeznaczone na realizację Spektaklu Profilaktyczno-Teatralnego jako lokalnej inicjatywy edukacyjnej.

Jego osobiste zabiegi umożliwiły organizację w lipcu 2011 roku na terenie Ostrołęki i Kadzidła VI Przystanku PaT. To ogromne przedsięwzięcie profilaktyczne zgromadziło w naszym mieście i okolicach młodzież w liczbie powyżej 2 000 pochodzącą z Polski i jedenastu krajów świata. Wydarzenie to było jednocześnie otwarciem Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej w obszarze prewencji kryminalnej.    

Osobiste zabiegi podinsp. Janusza Pawelczyka umożliwiły rozpoczęcie realizacji inwestycji jaką jest budowa nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Przez lata sprawowania funkcji komendanta zabiegał o zapewnienie policjantom i pracownikom tutejszej jednostki godziwych warunków pracy, mając świadomość, że komfort pracy jest bezpośrednim determinantem jej efektywności.

Zajmując stanowisko komendanta miejskiego Policji prowadził działalność publiczną w szerokim zakresie, szczególnie mając na uwadze propagowanie wiedzy na temat zapobiegania niepożądanym zdarzeniom: wypadkom w ruchu drogowym, przestępstwom czy też patologiom społecznym, które w znaczący sposób warunkują komfort codziennego życia lokalnej społeczności i stanowią o poziomie jej poczucia bezpieczeństwa. Za swoją pełną poświęcenia postawę w służbie został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Brązowym Krzyżem Zasługi w 2003 roku, Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2009 r. oraz Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę w 2011 r. W 2010 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznał podinsp. Januszowi Pawelczyk Złotą Odznakę Zasłużonego Policjanta.

Opracował asp. Sylwester Marczak, KMP w Ostrołęce
Redakcja – Radio Oko

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex