Spółdzielnia Socjalna 'Validus” w Ostrołęce otrzymała od samorządu województwa mazowieckiego 1,65 mln zł dofinansowania na utworzenie Dziennego Domu Pobytu dla osób z chorobami otępiennymi. Będzie to również miejsce wsparcia dla ich rodzin.
Umowę podpisano w środę. Mówi Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Mocno postawiliśmy na edukację rodzin, doradztwo, wsparcie psychologiczne, by mogli lepiej rozumieć co dzieje się z ich bliskimi i by umieli korzystać z chwili wytchnienia, gdy osoba chora będzie na zajęciach w Dziennym Domu Pobytu – zaznacza Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Pomysł na utworzenie placówki dla osób z chorobami otępiennymi narodził się po wcześniej realizowanym projekcie Dziennego Domu Opieki Medycznej w Ostrołęce – powiedział Artur Wilk ze Spółdzielni Socjalnej Validus.
Dzienny Dom Pobytu ma działać przez dwa lata. Mówi Mariusz Popielarz dyrektor ostrołęckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2030 roku będzie 65 milionów chorych na Alzheimera, a w 2050 już 115 milionów.
W Polsce już dziś żyje ok. 600 tysięcy osób z chorobami otępiennymi, które dotykają przede wszystkim ludzi starszych. Do tego dochodzi spory procent osób bez postawionej diagnozy. To ogromna liczba, a trzeba pamiętać, że choroba ma wpływ przynajmniej na tyle samo osób, które pełnią funkcję opiekunów chorych.
Szacuje się, że do 2050 roku liczba chorych potroi się i wyniesie prawie milion.