15 lutego to ważny dzień dla Mazowsza. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu obywatelskiego 'Stop janosikowe”. Został on skierowany do prac Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Tego samego dnia właśnie Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rozpoczęła prace nad projektem przygotowanym przez Zarząd Województwa Mazowieckiego i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Posłowie zadecydowali, że będzie on traktowany jako projekt poselski. Oba są zbliżone i mają ten sam cel – zmianę ustawy o 'janosikowym”. Dwutorowe działania zwiększają szansę na przeforsowanie zmian w Sejmie. Obradom posłów przysłuchiwali się przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego.
’Janosikowe”, czyli subwencja wyrównawcza to opłata, jaką ponoszą 'bogatsze” województwa, miasta, powiaty i gminy na rzecz tych 'mniej zamożnych”.
Mazowsze płaci 'janosikowe” od 2004 r. W sumie, do końca 2011 r. przekazało innym województwom już 5,1 mld zł. Otrzymane od Mazowsza środki regiony przeznaczają na najróżniejsze cele, od bieżącego finansowania administracji po inwestycje.
W 2012 r. subwencja wyrównawcza ma być naliczana według zasad obowiązujących w 2010 r. Tym samym Mazowsze zostanie pozbawione ulgi, którą wywalczyło w 2011 r. To oznacza, że odda w tym roku na rzecz innych regionów 659 mln zł, czyli aż 40 proc. dochodów podatkowych.