Zwiększenie liczby pobieranych narządów oraz ułatwienie transplantacji to główne tematy spotkań Dariusza Piątka, wicewojewody mazowieckiego w szpitalach w Ostrołęce i Makowie Mazowieckim. Cykliczne konsultacje organizowane są w mazowieckich placówkach o niewykorzystanym potencjale dawstwa. W 2010 roku województwo mazowieckie przystąpiło do programu 'Partnerstwo dla transplantacji’.
Spotkania w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce oraz SPZOP– ZZLOZ w Makowie Mazowieckim poświęcono problemom związanym z identyfikacją i pozyskiwaniem potencjalnych dawców oraz wypracowaniu skutecznych rozwiązań, aby zwiększyć liczbę przeszczepianych narządów.
Piątkowe spotkania to kolejne, po Mińsku Mazowieckim, Grodzisku Mazowieckim, Wołominie, Grójcu i Sochaczewie konsultacje w ramach cyklu zainicjowanego w październiku 2012 r. przez Dariusza Piątka, wicewojewodę mazowieckiego oraz prof. Pawła Nyckowskiego, mazowieckiego koordynatora programu 'Partnerstwo dla transplantacji’. Ich celem jest wzrost liczby transplantacji w naszym województwie poprzez nawiązanie dialogu z kadrą zarządzającą szpitali oraz innymi osobami, istotnymi z punktu widzenia transplantacji.
Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Szacuje się, że dzięki niej każdego roku szansę na powrót do zdrowia ma ok. 1 – 1,5 tys. osób w kraju. Na całym świecie codziennie umiera piętnaście osób, nie mogąc doczekać się przeszczepu.
mm