Strona główna Blog Strona 801

OSP Krasne, Bogate, Rostkowo, Zaręby z nowymi wozami strażackimi dzięki wsparciu UE

0

Mazowieckie Ochotnicze Straże Pożarne otrzymają rekordowe wsparcie z Unii Europejskiej. Blisko 250 mln zł w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 przyznał samorząd Mazowsza. Dzięki takiej pomocy uda się kupić aż 187 wozów strażackich. Aż 27 z nich trafi do subregionu ostrołęckiego. Umowy z władzami gmin Chorzele, Krasne, Przasnysz oraz Czernice Borowe podpisał marszałek Adam Struzik.

Do ochotniczych straży pożarnych z całego Mazowsza trafi rekordowe wsparcie z Unii Europejskiej – blisko 250 mln zł na zakup 187 średnich i ciężkich wozów strażackich. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, to rekordowe i istotne wsparcie dla mazowieckich strażaków. – Unia Europejska od lat wspiera mazowieckich strażaków. W poprzedniej perspektywie były to pieniądze na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz remonty strażnic. Teraz to aż 250 mln zł na 187 samochodów. To doskonałe ukoronowanie 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej i 25-lecia samorządu województwa mazowieckiego.

Jak zaznacza wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Konrad Wojnarowski, unijne wsparcie to realna pomoc, na jaką mogą liczyć druhny i druhowie z subregionu ostrołęckiego. – W sobotę podpisaliśmy umowy, w ramach których jednostki OSP w Krasnem, Rostkowie, Bogatem i Zarębach dostaną nowe średnie i ciężkie wozy bojowe. Nasi strażacy codziennie udowadniają, że zasługują na najlepszy sprzęt i wyposażenie, a dzięki funduszom europejskim możemy im to zapewnić.

Konkurs na doposażenie mazowieckich strażnic w nowoczesny sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof cieszył się dużym zainteresowaniem. Do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wpłynęło 200 wniosków. Ostatecznie do dofinansowania wybrano 187 projektów. – Wspieranie mazowieckich służb ratowniczych to inwestycja w bezpieczeństwo, a środki z funduszy europejskich są w tym zakresie nie do przecenienia. Praca strażaka to wyzwanie i misja. To oni, zazwyczaj, jako pierwsi docierają na miejsce pożaru, wypadku drogowego czy lokalnego podtopienia, dlatego muszą być odpowiednio wyposażeni – dodaje Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

W sobotę (3 lutego br.) podpisane zostały kolejne cztery umowy na doposażenie jednostek z subregionu ostrołęckiego. Radna województwa mazowieckiego Wiesława Krawczyk zaznacza, że to już kolejna pomoc, na jaką mogą liczyć jednostki OSP z subregionu ostrołęckiego. – Tym razem unijne wsparcie w wysokości 5 mln zł trafi do czterech OSP z powiatu przasnyskiego, które zostaną doposażone w cztery nowe wozy strażackie. Dzięki programowi Fundusze Europejskie dla Mazowsza subregion ostrołęcki otrzyma łącznie 37,5 mln zł na zakup 27 wozów strażackich.
Umowy na wsparcie strażaków

– Odważne działania strażaków ochotników zasługują na wsparcie. Finansową pomoc otrzymujemy z Unii Europejskiej i dzięki temu możemy realizować jeden z największych programów wsparcia dla mazowieckich OSP – zaznacza Monika Tchórznicka, zastępca dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

5 mln zł z UE na wozy strażackie dla OSP z powiatu przasnyskiego

Do jednostki OSP Zaręby trafi wkrótce ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy wraz z pełnym wyposażeniem. W jego skład wejdzie m.in. pompa pożarnicza wraz z układem wodnopianowym, zbiornik na wodę do celów gaśniczych – 7000 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy, działko wodnopianowe, zaczep holowniczy oraz wyposażenie ratownicze.

Nowy średni wóz strażacki wraz z pełnym wyposażeniem będzie służył druhom do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom gminy Czernice Borowe. Wyposażenie samochodu to specjalistyczne narzędzia, w tym sprzęt do ochrony dróg oddechowych, gaszenia pożarów oraz usuwania materiałów niebezpiecznych. W ramach projektu beneficjent przeprowadzi również działania edukacyjne, które zwiększą świadomość społeczną na temat konsekwencji zmian klimatu oraz sposobów przeciwdziałania i adaptacji do nich.

Zakup samochodu strażackiego o wysokim standardzie bezpieczeństwa dla OSP w Krasnem to dobra wiadomość dla druhów oraz mieszkańców gminy. Pojazd zapewni strażakom sprawniejszy i efektywniejszy udział w działaniach ratunkowych. Beneficjent planuje przeprowadzić akcję edukacyjną wśród mieszkańców na temat reagowania i zachowania się w sytuacji zagrożenia.

Nowy średni wóz strażacki trafi do OSP Bogate. W ramach jednostki funkcjonuje także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która pomaga przy gaszeniu pożarów i interwencjach w przeciwdziałaniu skutkom powodzi. Dzięki nowemu pojazdowi znacznie skróci się czas przejazdu na miejsce akcji, a podejmowane działania ratownicze będą przebiegać efektywniej.

Partnerami wydarzenia są: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Niepodległości, Fundacja My Obywatele UE im. W.B. Jastrzębowskiego.

Miejsce na reklamę

Powiatowy Konkurs 'Bożonarodzeniowy Anioł’ rozstrzygnięty!

0

Poznaliśmy zwycięzców Powiatowego Konkursu pn. 'Bożonarodzeniowy Anioł’ organizowanego przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Czerwinie we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną. Pierwsze miejsca zajęli Aron Przeździecki, Amelia Sikora, Szymon Sikora, Anna Zofia Bielacka i Robert Dobies.

Jury oceniło blisko 100 prac wykonanych różnymi technikami. Laureaci w pięciu kategoriach otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, dyrektora Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego delegatura w Ostrołęce, wójtów gmin Czerwin i Goworowo oraz dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Czerwinie.

Podsumowanie konkursu odbyło się 2 lutego.

Laureaci Powiatowego Konkursu Plastycznego ’ Bożonarodzeniowy Anioł”

I kategoria – dzieci z programu WWRD
I miejsce – Aron Przeździecki
II miejsce – Emil Strzeszewski
III miejsce – Maria Plata

Wyróżnienie – Iga Tyszka

II kategoria – dzieci w wieku 3 – 6 lat
I miejsce – Amelia Sikora
II miejsce – Alan Lendzioszek
III miejsce – Ewa Kuberska
Wyróżnienie – Jagoda Lemańska
Wyróżnienie – Franciszek Jabłonka

III kategoria – uczniowie szkoły podstawowej kl. I – III
I miejsce – Szymon Sikora
II miejsce – Amelia Peczyńska
III miejsce – Dawid Sikora
Wyróżnienie – Olaf Krupiński
Wyróżnienie – Dawid Bednarczyk

IV kategoria – uczniowie szkoły podstawowej kl. IV – VIII
I miejsce – Anna Zofia Bielacka
II miejsce – Maria Gumkowska
III miejsce – Julia Gąska
Wyróżnienie – Wiktoria Oleksiak
Wyróżnienie – Patrycja Leończyk

V kategoria – uczniowie szkoły ponadpodstawowej
I miejsce – Robert Dobies
II miejsce – Kacper Gałązka
III miejsce – Sebastian Zaręba
Wyróżnienie – Tymoteusz Kabacik
Wyróżnienie – Piotr Filochowski

Nagroda Mariusza Popielarza – Dyrektora delegatury w Ostrołęce Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego

  1. Antonina Żerańska
  2. Cezary Oleksiak
  3. Oliwia Gosiewska

Nagroda Grzegorza Długokęckiego – Wójta Gminy Czerwin

  1. Nadia Slobodian
  2. Julia Olszewska
  3. Adam Tyszka

Nagroda Piotra Kosiorka- Wójta Gminy Goworowo

  1. Dagmara Zygmunt
  2. Maja Jagodzińska
  3. Zofia Plata

Nagroda Katarzyny Dragow – Kubeł Dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Czerwinie

  1. Paweł Ziemek
  2. Wiktoria Boguska
  3. Patrycja Gromadzka

Miejsce na reklamę

Kradli tablice rejestracyjne i paliwo

0

Kryminalni z Wyszkowa zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy kradli tablice rejestracyjne i używali ich w czasie tankowania paliwa, za które nie płacili.

Policjanci w ostatnich dniach pracowali nad sprawą kradzieży tablic rejestracyjnych na terenie powiatu wyszkowskiego. Okazało się, że sprawcy wykorzystywali je do kradzieży paliwa na stacjach.

Funkcjonariusze szybko ustalili podejrzewanych. To 18-latek z gminy Długosiodło i 19-latek z gminy Brańszczyk. Zostali zatrzymani.

Przedstawiono im kilka zarzutów. Prokurator zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policja przypomina, że po zmianach w Kodeksie Karnym kradzież tablic rejestracyjnych oraz ich nieuprawnione używanie jest przestępstwem, za które grozi kara od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Miejsce na reklamę

Policjanci zlikwidowali 'dziuplę” samochodową (zdjęcia)

0

Policja zlikwidowała 'dziuplę” samochodową na terenie powiatu ostrołęckiego. Zatrzymała 45-letniego mężczyznę.

Funkcjonariusze z ciechanowskiej sekcji Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu oraz Wydziału Kryminalnego z Ostrołęki ustalili, że na terenie powiatu ostrołęckiego znajduje się 'dziupla” samochodowa. Weszli na teren wytypowanej posesji. Zabezpieczyli mazdę CX-5, która była kradziona. Konstrukcja ramy pojazdu nosiła ślady ingerencji w pole numerowe vin. Kolejna mazda była już zdekompletowana. Zabezpieczono wiele części samochodowych, niektóre z nich miały już usunięte numery vin.

Ustalano, że większość pojazdów została ukradziona poza granicami kraju. Wartość odzyskanego mienia oszacowano na 470 tysięcy złotych. Do sprawy zatrzymano 45-letniego mieszkańca jednej z gmin powiatu ostrołęckiego.

Zebrany materiał dowodowy w tej sprawie pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutu dotyczącego paserstwa. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KMP w Ostrołęce.

fot. KMP Ostrołęka

Miejsce na reklamę

ZSZ nr 3 w Ostrołęce już po studniówce – zobacz jak bawiła się młodzież (zdjęcia)

0

Zespół Szkół Zawodowych Nr 3 im. kard. S. Wyszyńskiego w Ostrołęce odlicza dni do matury. 3 lutego w Sali Bankietowej Olimpia uczniowie bawili się na studniówce.

Jak zawsze przy tego typu spotkaniach było bardzo uroczyście i elegancko. Imprezę otwarto polonezem. Od lat szkoły dbają o to, by taniec był dopracowany. Każdy szczegół ma znaczenie.

Fotorelację z wydarzenia przygotował Robert Kozera.

Miejsce na reklamę

Policjanci odzyskali ukradzione bmw

0

Makowscy policjanci odzyskali ukradzione bmw. Zatrzymali 16-latka.

Samochód ukradziono z garażu w gminie Karniewo. Jego wartość oszacowano na 130 tys. zł.

Mundurowi zatrzymali 16-letniego mieszkańca powiatu pułtuskiego. Miał przy sobie kluczyki od auta. Przyznał się do kradzieży i wskazał miejsce, w którym je zostawił. Tłumaczył, że chciał tylko pojeździć.

Nieletni został zatrzymany i trafił do Policyjnej Izby Dziecka. Teraz odpowie przed sądem.

fot. KPP Maków Mazowiecki

Miejsce na reklamę

UKS Siódemka startowała w Warszawie i Toruniu

0

W sobotę 3 lutego zawodnicy UKS Siódemki startowali w Warszawie i Toruniu.

W Warszawie w hali Akademii Wychowania Fizycznego czworo najmłodszych z Programu Lekkoatletyka dla Każdego brało udział w Mityngu organizowanym przez Warszawsko-Mazowiecki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki.

Najlepiej wypadła Oliwia Półtorak (2010), która wynikiem 4,19 m zajęła 4 miejsce wśród młodziczek (U-16). Startowała także na 60 m przez płotki osiągając rezultat 10,68 s. Rekordy życiowe na 60 m poprawiły 12 -letnie Laura Dąbrowska (2012) – 9,12 s oraz Katarzyna Suska (2012) – 9,33 s. Na 60 m przez płotki w kategorii U-18 pobiegła Julia Pyskło (2008) kończąc bieg z rezultatem 11,47 s.

W Mityngu halowym wystartowało ok. 750 osób.

W Toruniu odbył się halowy mityng lekkoatletyczny. Startowało ponad 1000 zawodników.

Z UKS Siódemka najlepiej zaprezentowała się Martyna Budziłek, która nie tylko wygrała bieg na 1000 m, ale także o prawie 3 sekundy poprawiła swój rekord życiowy, który wynosi teraz 2:56,07 s.

Rekordy życiowe poprawili także: Artur Mrozek, który 1000 m przebiegł w czasie 2:48,10 s oraz Szymon Sala – 1:30,71 s na 600 m. Karol Rogoziński wystartował na 1500 m i wynikiem 4:14,01 s poprawił swoją halową 'życiówkę’. Ostatnia z zawodniczek Siódemki – 13 letnia Amelia Kordel zadebiutowała na dystansie 1000 m i osiągnęła czas 3:40,68 s.

fot. UKS Siódemka

Miejsce na reklamę

Gmina Rzekuń buduje schron

0

Trwa budowa świetlicy wiejskiej w Teodorowie w gminie Rzekuń. To jedyny tego typu obiekt w powiecie ostrołęckim. Połączy w sobie funkcje kulturalno-rekreacyjne, w sytuacji kryzysowej posłuży jako schron.

Jak podkreśla wójt Bartosz Podolak, w przyszłości w okolicy będzie funkcjonowała jednostka wojskowa. Warto jednak zaznaczyć, że obiekt będzie miał szerokie zastosowanie kulturalne.

Przypomnijmy, budynek o powierzchni 180 m2 będzie jednokondygnacyjny, murowany ze spadzistym dachem. Będą w nim wydzielone takie pomieszczenia jak hol z szatnią, sala główna świetlicy, pomieszczenia, kuchenne, sanitarne i gospodarcze.

Miejsce na reklamę

POLICYJNE DZIAŁANIA 'ODBLASKI”

0

Nie wszyscy piesi noszą elementy odblaskowe, a są one wymagane.

Wczoraj mundurowi z ostrołęckiego Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili na terenie miasta i powiatu ostrołęckiego działania 'Odblaski’.

10 pieszych nie miało odblasków. Stwarzali zagrożenie na drodze dla siebie i innych uczestników ruchu. Zostali ukarani.

Policja zapowiada, że działania będą kontynuowane.

Mówił komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0

Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę