Jeszcze tylko dzisiaj można zgłaszać wyroby do kolejnej edycji konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Jest osiem kategorii: wyroby piekarnicze, cukiernicze, przetwory mięsne (produkty pochodzenia zwierzęcego), ryby i przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne (produkty pochodzenia roślinnego), produkty mleczarskie, miody, napoje.
Mówi marszałek Adam Struzik.
Regulamin i formularz zgłoszenia można znaleźć na stronie mazovia.pl
Co piąty sześćdziesięciolatek w Polsce ma symptomy mogące świadczyć o depresji. Wśród osiemdziesięciolatków dotyczy to już połowy seniorów. Winne są m.in. poczucie osamotnienia, zła sytuacja materialna czy problemy zdrowotne. Dlatego samorząd Mazowsza uruchomił program profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla osób po sześćdziesiątym roku życia. Na ten cel przeznacza 2,6 mln zł. Dodatkowo, ponad 40 mln zł trafi do domów opieki medycznej.
W Polsce przybywa seniorów. Według prognoz GUS w 2030 r. osoby w wieku powyżej 60. roku życia będą stanowiły prawie 30 proc. ludności naszego kraju. Już teraz na ponad 5,5 mln mieszkańców województwa mazowieckiego około miliona to osoby 65+!
Członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc zwraca uwagę na to, że wsparciem dla osób starszych jest też Rada Seniorów Województwa Mazowieckiego.
– O depresji publicznie mówimy już od dłuższego czasu, dzięki czemu świadomość społeczna rośnie dając szansę na realne wsparcie potrzebującym. Szacuje się, że w Polsce ok 1,5 mln osób choruje na depresję, a WHO podaje, że do 2030 r. może ona być najczęściej występującą chorobą świata. Depresja ma różne oblicza. Objawia się nie tylko uporczywym smutkiem, z którym zwykle jest kojarzona, lecz także brakiem zainteresowania czynnościami, które dotychczas sprawiały przyjemność. Dodatkowo dochodzą brak energii, zaburzenia snu, ospałość, niepokój, poczucie winy, utrata sensu życia, obniżona samoocena. Depresja zaburza codzienne funkcjonowanie, nierzadko ogranicza role zawodowe czy szkolne. Konsekwencją depresji bywają myśli i próby samobójcze. Depresji sprzyja m.in. poczucie osamotnienia, brak opieki z zewnątrz, współistnienie chorób somatycznych – wyjaśnia Marta Kozaczuk, specjalista psychologii klinicznej z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach
Dużym atutem mazowieckich seniorów jest z pewnością ich aktywność kulturalna. Z danych GUS wynika, że 35 proc. członków kół, klubów czy sekcji tematycznych oraz 21 proc. grup artystycznych to właśnie osoby powyżej 60. roku życia. Seniorzy pod tym względem stanowią grupę liczniejszą od swoich wnuków!
Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o przedłużeniu do 31 maja 2024 r. promocji aplikacji mobilnej KM. To w związku z pozytywnym odbiorem przez podróżnych.
Pasażerowie, którzy kupią bilety okresowe w aplikacji mobilnej KM otrzymają 10 proc. zniżki. Dzięki tej promocji podróżni mogą zaoszczędzić od kilkudziesięciu złotych miesięcznie do ponad 150 zł przy zakupie biletu kwartalnego. Promocją objęte są bilety: odcinkowe (miesięczne, kwartalne), sieciowe (miesięczne, kwartalne i roczne) oraz strefowe KM (miesięczne i kwartalne).
Warto przypomnieć, że aplikacja mobilna Kolei Mazowieckich, została udostępniona podróżnym w sierpniu 2022 r. Jest to nowoczesne i intuicyjne narzędzie, umożliwiające zakup prawie wszystkich biletów w dowolnym miejscu i o każdej porze.
Aplikacja mobilna jest dostępna w sklepach App Store, Google Play oraz App Gallery pod nazwą przewoźnika 'Koleje Mazowieckie – KM”. Aby z niej skorzystać należy ją pobrać i zainstalować na urządzeniu mobilnym.
Zarząd Powiatu w Ostrołęce ogłosił 28 lutego konkursy na realizację w br. zadań publicznych z zakresu kultury i ochrony dóbr kultury oraz z zakresu kultury fizycznej.
Oferty należy wypełnić i złożyć w formie elektronicznej za pomocą platformy internetowej 'WITKAC’ dostępnej na stronie www.witkac.pl do 21 marca.
Nielegalny salon gier hazardowych zamknięto w powiecie wyszkowskim.
W wyniku prowadzonych w zeszłym tygodniu działań we wtorek policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej w Wyszkowie wraz z funkcjonariuszami SCS z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego zabezpieczyli osiem automatów do gier.
Za ich posiadanie grożą kary w wysokości 100 tys. zł od jednego automatu. Za organizowanie gier hazardowych, poza wysoką grzywną, grozi również kara pozbawienia wolności do lat 3.
Policja przypomina, że podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami. Za posiadanie nielegalnych automatów w lokalach gastronomicznych, handlowych i usługowych grożą surowe kary w wysokości 100 tys. zł od jednego automatu. Taką karę pieniężną może ponieść nie tylko właściciel nielegalnych automatów, ale również osoba, która wydzierżawia lub wynajmuje lokal, w którym umieszczane są nielegalne automaty do gier hazardowych. Za organizowanie gier hazardowych poza wysoką grzywną grozi również kara pozbawienia wolności.
Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, biura powiatowe ARiMR przyjmują do 29 lutego.
Aby sprawnie przyjąć wszystkie wnioski, godziny pracy biur powiatowych zostały wydłużone. Dzisiaj zapraszają do godz. 18, a 29 lutego od godziny 7 do 22 lub do ostatniego interesanta.
Pomoc finansowa skierowana jest do rolników zajmujących się uprawą kukurydzy, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Warunkiem jej otrzymania jest spełnianie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Przepisy nie wymagają załączania do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy.
Budżet programu wynosi 1 mld zł.
Wnioski można składać do 29 lutego 2024 r. bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego, drogą listowną (za pośrednictwem Poczty Polskiej), przez platformę ePUAP lub przy pomocy usługi mObywatel (na stronie gov.pl).
Policjanci z Makowa Mazowieckiego wyjaśniają okoliczności i przyczynę wypadku drogowego, do którego doszło we wtorek na drodze nr 544 pomiędzy Przasnyszem a Krasnosielcem. Do szpitala trafiły 3 osoby.
Mówiła podkomisarz Monika Winnik, oficer prasowa KPP w Makowie Mazowieckim.