Ostrołęccy funkcjonariusze przeprowadzili kolejne spotkania z uczniami szkół średnich. Chcą przybliżyć im służbę w policyjnym mundurze.
Mówił komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.
fot. KMP Ostrołęka

Ostrołęccy funkcjonariusze przeprowadzili kolejne spotkania z uczniami szkół średnich. Chcą przybliżyć im służbę w policyjnym mundurze.
Mówił komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.
fot. KMP Ostrołęka

Zajęcia praktyczne, relaksująco-ruchowe, spotkanie z przedstawicielami służb bezpieczeństwa i porządku publicznego, projekcja filmu 'Kogel Mogel 5′ to tylko wybrane atrakcje kierowane do seniorów z Ostrołęki i powiatu w ramach realizowanego przez Urząd Miasta projektu 'Życie nie musi być nudne – żyj z pasją i aktywnie”. Inicjatywa współfinansowana jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Podkreśla wicemarszałek Elżbieta Lanc.
Oficjalne otwarcie projektu odbędzie się 22 marca w Ostrołęckim Centrum Kultury. Warunkiem udziału jest wypełnienie karty zgłoszeniowej, pobranej ze strony www.ostroleka.pl lub z Biura Rady Miasta. Dokument należy złożyć do 20 marca do godz. 16 w Urzędzie Miasta przy pl. Gen. J. Bema 1, pok. 104 i 106.
O zakwalifikowaniu kandydata do udziału w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.
Fot. UM Ostrołęki
Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego do 31 marca 2024 r. wydłużony został termin na składanie wniosków w konkursie z Działania 2.7 Bioróżnorodność.
Jego głównym celem jest ochrona różnorodności biologicznej i rodzimych gatunków roślinnych i zwierzęcych na terenach miejskich i pozamiejskich. Na konkurs przeznaczona jest kwota ponad 72,2 mln zł pochodząca z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027.
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych zachęca do składania wniosków w formie cyfrowej, bo zielony rozwój Mazowsza to wspólna sprawa.
Realizowane projekty adresowane będą do mieszkańców oraz turystów.
Wnioski o dofinansowanie mogą składać jednostki samorządu terytorialnego, jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego, jednostki samorządowe ochrony środowiska, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, kościoły i związki wyznaniowe, podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych JST, organizacje pozarządowe, lasy państwowe, parki krajobrazowe, jednostki naukowe, uczelnie i organizacje badawcze.
Pełna dokumentacja oraz regulamin naboru znajduje się na stronie:
Można również skontaktować się z wybranym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich lub dzwoniąc na infolinię: 801 101 101.
Znęcał się nad rodziną. Trafił do aresztu.
Policjanci z Ostrołęki zatrzymali wczoraj mężczyznę podejrzewanego o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec swojej rodziny. Z wstępnych ustaleń wynika, że znęcał się nad żoną i synem od dłuższego czasu. Wszczynał bez powodu awantury, w trakcie których szarpał, popychał i niszczył wyposażenie domu oraz samochód.
Mundurowi natychmiast odizolowali mężczyznę od rodziny zatrzymując go w policyjnym areszcie. Niebawem odpowie on przed sądem m.in. za znęcanie się nad rodziną i niszczenie mienia.
Policja apeluje do osób, które wiedzą o przemocy domowej o odpowiednią reakcję. Agresor zostanie m.in. szybko odizolowany od rodziny.
Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.
Po sukcesie 'Małego Księcia’ przetłumaczonego na język kurpiowski Związek Kurpiów podejmuje kolejne wyzwanie i bierze na warsztat książkę Marii Konopnickiej 'O krasnoludkach i sierotce Marysi’.
Podkreśla Mirosław Grzyb, prezes Stowarzyszenia.
Przypomnijmy, że Związek Kurpiów wydał również podręcznik do nauki dialektu kurpiowskiego. Inicjatywa ma służyć promocji języka i zachęcić młodych do nauki, czemu służą także tłumaczenia znanych książek.
Przestępcy korzystają z wielu metod oszustw. Tym razem forma wyłudzenia pieniędzy polegała na uzyskaniu kodu do szybkiej płatności.
Poinformował komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.
Gmina Rzekuń ogłosiła przetarg na przebudowę dróg. Chodzi o odcinki w Dzbeninie, Rzekuniu, Laskowcu.
W Dzbeninie planowana jest przebudowa ulic: Długiej, Łubinowej, Leśnej, Zielnej, Ułańskiej, Brzozowej. Nową nawierzchnię zyskają również ulice w Rzekuniu: Jarzębinowa, Łąkowa wraz z uzupełnieniem brakujących przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych. W Laskowcu przebudowie zostanie poddana ulica Kościelna.
Na realizację zadań samorząd gminy uzyskał dofinansowanie zewnętrzne w wysokości 3 800 000,00 zł.
Fot. UG Rzekuń
Raport 'Unia równości. Między założeniami a rzeczywistością”
W Polsce stopniowo poprawiają się wskaźniki dotyczące eliminowania dyskryminacji z życia społecznego, jednak tempo zmian jest powolne na tle pozostałych krajów UE – piszą autorzy raportu, który podsumowuje działania KE na rzecz budowy Unii równości.
Raport powstał na zlecenie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Równolegle z jego publikacją rozpoczyna się cykl organizowanych przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej warsztatów tematycznych nt. równouprawnienia płci, praw osób z niepełnosprawnościami, zwalczania rasizmu i równouprawnienia Romów.
Wpisana w istotę Unii Europejskiej zasada równości i niedyskryminacji nie może być zredukowana do czysto symbolicznej deklaracji. Jest celem, którego osiągnięcia wymagają od Unii Europejskiej (i jej państw członkowskich) traktaty stanowiące podstawę UE, oraz normą mającą znaleźć odzwierciedlenie we wszystkich unijnych działaniach .
Szczegóły dotyczące raportu na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.
Łomżyńscy policjanci zatrzymali po pościgu mieszkańca powiatu ostrołęckiego, który nie zatrzymał się do kontroli. Okazało się, że był pijany i ma dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
W niedzielę rano policja otrzymała zgłoszenie, że po terenie dworca autobusowego w Łomży jeździ renault, którego kierowca może być pijany. Mundurowi zauważyli opisywany samochód próbujący włączyć się do ruchu na skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Alei Legionów. Chcieli zatrzymać go do kontroli, ale kierowca zlekceważył polecenia i zaczął uciekać. Mundurowi ruszyli za nim w pościg. Patrol ruchu drogowego zablokował go radiowozem. Pirat drogowy wjechał na chodnik i dopiero wtedy zatrzymał się.
Mówiła starszy aspirant Karolina Wojciekian, oficer prasowy komendanta miejskiego policji w Łomży.