Strona główna Blog Strona 767

’Wszechnica Kościuszkowska: sesja w Ostrołęce’

0

Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz Polska Fundacja Kościuszkowska i Muzeum Niepodległości zapraszają na 'Wszechnicę Kościuszkowską: sesję w Ostrołęce z okazji 230. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej’. Odbędzie się 19 marca.

Zaplanowano koncert 'Na kościuszkowską nutę’. Usłyszymy melodie skomponowane przez Tadeusza Kościuszkę oraz inne utwory poświęcone Insurekcji i Kościuszce. Wystąpią Alina Małachowska – pianistka, wokalistka, kompozytor i Maciej Włodowski – baryton.

Ponadto zostanie wygłoszonych kilka referatów. Będzie również do obejrzenia wystawa obrazów 'Przywódcy Insurekcji Kościuszkowskiej’ autorstwa Hakoba Mikayelyana.

Osoby, które chcą wziąć udział w wydarzeniach organizowanych w ramach 'Wszechnicy Kościuszkowskiej’ proszone są o odebranie bezpłatnych biletów w kasie muzeum lub ich telefoniczną rezerwację.

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Przedłużenie umów drogowych z Ukrainą i Mołdawią

Komisja Europejska proponuje przedłużenie umów o transporcie drogowym z Ukrainą i Mołdawią oraz aktualizację umowy z Ukrainą.

Wnioski przesłane Radzie obejmują aktualizację umowy z Ukrainą, aby usprawnić jej praktyczne wdrażanie i egzekwowanie, przy jednoczesnym utrzymaniu jej celów i zakresu. Pierwotne umowy podpisano w czerwcu 2022 r., a następnie przedłużono je do końca czerwca 2024 r. Przyznają one przewoźnikom ukraińskim, mołdawskim i unijnym prawa do transportu dwustronnego na terytoriach obu stron. Ponieważ tradycyjne szlaki transportowe w regionie zostały zakłócone lub zamknięte ze względu na rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie i niedostępność Morza Czarnego jako tradycyjnej trasy handlowej dla tych dwóch państw, przedłużenie co najmniej do końca 2025 r. pomoże zabezpieczyć łańcuchy dostaw.

Na podstawie wymiany informacji z państwami członkowskimi, Ukrainą i zainteresowanymi stronami Komisja uwzględniła wnioski wyciągnięte z wdrażania obecnej umowy o transporcie między UE a Ukrainą.

Wnioski zostały teraz przedłożone przez Radę, która musi udzielić Komisji mandatu do prowadzenia negocjacji z Ukrainą i Mołdawią. Po udzieleniu Komisji przez Radę tych mandatów Komisja formalnie nawiąże współpracę z naszymi krajami partnerskimi w celu uzyskania ich zgody.

Miejsce na reklamę

Radny Mariusz Łuba prosi o utwardzenie ul. Wiejskiej oraz zabezpieczenie środków na opracowanie dokumentacji i budowę drogi w 2025 roku. Jest odpowiedź prezydenta

0

12 lutego do Urzędu Miasta Ostrołęki wpłynęła kolejna interpelacja radnego Mariusza Łuby, który prosi o wyrównanie i utwardzenie drogi. Tym razem radny zwraca się także do prezydenta z prośbą o zabezpieczenie środków na opracowanie dokumentacji i budowę tego odcinka drogi.

  • Proponuję zaplanowanie w tegorocznym budżecie Miasta Ostrołęki lub budżecie na 2025 rok środków finansowych na dokumentację, a następnie budowę odcinka ulicy Wiejskiej od torów w kierunku ulicy Goworowskiej. Realizacja tej inwestycji poprawi komfort życia mieszkańców – pisze radny Mariusz Łuba.

Łukasz Kulik Prezydent Miasta Ostrołęki odpowiedział radnemu.

  • Obecny stan drogi gruntowej spowodowany jest złymi warunkami atmosferycznymi, typowymi dla obecnej pory roku oraz znaczącym ruchem pojazdów. W bieżącym roku planowane jest utwardzenie nawierzchni ulicy Wiejskiej kruszywem w celu zniwelowania wybojów oraz poprawy spływu wód opadowych. W miarę posiadanych środków finansowych rozważana będzie realizacja przebudowy odcinka ulicy Wiejskiej w Ostrołęce.

To dobra wiadomość dla mieszkańców ulicy Wiejskiej na osiedlu Stacja. Jak udało nam się ustalić, droga została już wyrównana.

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko – Anna Koryszewska

0

Anna Koryszewska, specj. ds Obrotu Nieruchomościami w House Brothers w kolejnym odcinku programu o Międzynarodowym Dniu Pośrednika Nieruchomości.

House Brothers
Ostrołęka
tel. 784981857

Artykuł sponsorowany.

Miejsce na reklamę

Niewybuch na terenie budowy boiska

0

Saperzy zabrali niewybuch znaleziony 13 marca na stadionie miejskim, gdzie budowane jest boisko boczne. Zneutralizują go na wojskowym poligonie.

W związku z zagrożeniem na kilka godzin ewakuowano łącznie 370 osób, wstrzymano pracę Parku Wodnego, hostelu Fortis i działających na terenie tych obiektów restauracji.

Podczas prac budowlanych boiska bocznego na stadionie miejskim znaleziono granat moździerzowy. Niewybuch został zabezpieczony. Na miejscu pracowali saperzy, straż miejska, straż pożarna, policja, pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Ewakuacja objęła teren w promieniu 500 m od miejsca, w którym znaleziono pocisk.

Dla osób potrzebujących schronienia na czas usunięcia niewybuchu wyznaczono Szkołę Podstawową na 2 przy ul. Papierniczej i Szkołę Podstawową nr 5 przy ul. Hallera.

Fot. UM Ostrołęki

Miejsce na reklamę

Debata prezydencka w Radiu OKO

0

Radio Oko zaprasza na debatę z kandydatami na prezydenta Ostrołęki. 21 marca, godzina 12:00. Debata transmitowana będzie na 88,5 FM oraz on-line na www.radiooko.pl

21 marca debatować będą:

Łukasz Kulik (Ostrołęka dla Wszystkich);
Adam Kurpiewski (Koalicja Obywatelska);
Mariusz Mierzejewski (Bezpartyjne Miasto Ostrołęka);
Paweł Niewiadomski (Nasza Ostrołęka 2024);
Ewa Żebrowska-Rosak (Koalicja dla Ostrołęki);

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0

Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Urszulą Laską i promocja jej książki

0

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce zaprasza 19 marca na spotkanie autorskie z Małgorzatą Urszulą Laską i promocję jej najnowszej książki 'W drodze po szczęście”.

Autorka urodziła się w 1969 roku na Kurpiach. Obecnie mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem. Współpracuje z Magazynem Polonijnym Twoje Miasto, w którym promuje polskich autorów i zachęca do czytania polskich książek. Za swoją pracę otrzymała w 2017 roku Statuetkę Redaktora Roku. Jej wykształcenie związane jest z reklamą, ale to literaturze poświęca najwięcej czasu. Pisze dla dzieci i dorosłych, wydała kilkanaście książek, a niedawno obchodziła 10-lecie pracy twórczej.

Tematyka książek dla dzieci związana jest z ochroną środowiska i zagrożonymi wyginięciem, bądź będącymi pod ochroną gatunkami zwierząt. Książki dla dorosłych związane są najczęściej z Kurpiowszczyzną, w których przemyca kurpiowską kulturę, zwyczaje i gwarę.

Spotkanie odbędzie się w czytelni biblioteki, rozpocznie się o godzinie 18.

Miejsce na reklamę

Konkurs Plastyczny 'MIEJSCE URODZENIA’

0

Ostrołęckie Centrum Kultury zachęca dzieci i młodzież do udziału w corocznym konkursie Miejsce Urodzenia. W bieżącym roku przyświeca mu hasło 'Mała architektura sakralna’.

Zadaniem uczestników będzie przygotowanie pracy plastycznej, której tematem mają być niewielkie budowle kultu religijnego ustawione przy drogach i na rozdrożach, w celach obrzędowych, mające chronić mieszkańców przed wszelkim złem – nepomuki, kapliczki i krzyże przydrożne.

W konkursie mogą wziąć udział osoby w wieku od 6 do 17 lat. Odbędzie się on w czterech kategoriach wiekowych: 6-8 lat, 9-11 lat, 12-14 lat, 15-17 lat. Prace przyjmowane będą do 6 maja. Regulamin i karta zgłoszenia dostępne na stronie OCK.

Fot. OCK

Miejsce na reklamę

175 lat szpitalnictwa w Ostrołęce

0
Zdjęcja

To wyjątkowe wydarzenie dla całej społeczności szpitala, a także dla mieszkańców miasta i okolic. Szpitalnictwo w Ostrołęce ma 175 lat.

To czas niezwykłej historii, pełnej poświęcenia, troski o drugiego człowieka i rozwoju medycyny.

Zaplanowano jubileuszowe uroczystości. Jutro w Ostrołęckim Centrum Kultury, w piątek w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. W maju będzie piknik dla mieszkańców.

Mówił Paweł Natkowski, dyrektor szpitala.

Miejsce na reklamę