UE i Republika Korei potwierdzają swoje partnerstwo w zakresie kluczowych technologii cyfrowych z korzyścią dla obywateli i gospodarek.
UE i Republika Korei zorganizowały w Brukseli drugie posiedzenie Rady Partnerstwa Cyfrowego. Radzie współprzewodniczyli komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton oraz koreański minister nauki i technologii informacyjno-komunikacyjnych dr Lee Jong-Ho.
Podczas posiedzenia ministerialnego UE i Korea potwierdziły swoje zobowiązanie do współpracy w zakresie kluczowych technologii cyfrowych z korzyścią dla obywateli i gospodarek. Podsumowali postępy poczynione od czasu pierwszego posiedzenia Rady Partnerstwa Cyfrowego i uzgodnili listę kluczowych obszarów dalszej współpracy. UE i Korea uzgodniły, że będą kontynuować współpracę w zakresie półprzewodników, sieci 5G i innych, technologii kwantowych, platform, sztucznej inteligencji (AI), a także cyberbezpieczeństwa, oraz określiły inne obszary współpracy, takie jak łączność sieciowa.
Aby ułatwić realizację tych wspólnych projektów, Komisja i Republika Korei zakończyły wczoraj negocjacje w sprawie stowarzyszenia tego kraju z unijnym programem finansowania badań naukowych i innowacji 'Horyzont Europa”.
Więcej w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.
Nielegalne papierosy zabezpieczyli policjanci z Ostrołęki. Zatrzymali kobietę.
Funkcjonariusze z Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej i Korupcji ustalili, że mieszkanka Ostrołęki może posiadać wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy. Przeszukali jej samochód.
Mówił komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy ostrołęckiej policji.
Pulpety rybne w galarecie, wiejski zawijaniec mięsny, pieczony sum w galarecie miodowej, wiśniówka z kardamonem – kapituła konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego wybrała najsmaczniejsze mazowieckie specjały. Nagrody zdobyły 34 smakołyki, wyróżnienia przyznano 16 potrawom. Ich autorzy odebrali nagrody z rąk marszałka Adama Struzika.
Kapituła konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego co roku nagradza najlepsze i najsmaczniejsze produkty z Mazowsza. Za nami XVII edycja.
W konkursie wzięli udział przedsiębiorcy oraz producenci indywidualni, którzy rywalizowali w dwunastu kategoriach: ośmiu w grupie producentów indywidualnych i czterech w grupie przedsiębiorców. Każdy mógł zaprezentować tylko jeden produkt, a specjały nagrodzone w poprzednich edycjach nie mogły być powtórnie zgłaszane.
Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie producentów wyróżniających się wysoką jakością produkcji, kultywowaniem i popularyzowaniem mazowieckiej tradycji kulinarnej, a także oryginalnością i innowacyjnością w podejściu do tematu żywności i przetwórstwa oraz promocji mazowieckiej żywności.
Laureaci
W tegorocznej edycji nagrodami dla zdobywców Laura Marszałka są frytkownice beztłuszczowe, dla wyróżnionych w konkursie blendery kielichowe z funkcją wyciskarki wolnoobrotowej. Natomiast dla wyróżnionych przez kapitułę konkursu domowe ekspresy do wody gazowanej.
W producentów indywidualnych Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego otrzymali:
w kategorii wyroby piekarnicze – Koło Gospodyń Wiejskich Dosin w gminie Serock (pow. legionowski) za Słonecznikowy chleb na zakwasie;
w kategorii wyroby cukiernicze – Koło Gospodyń Wiejskich w Humęcinie (gmina Grudusk, pow. ciechanowski) za Wiszącą babkę;
w kategorii przetwory mięsne produkty pochodzenia zwierzęcego – Andrzej Żaboklicki (gmina Jakubów, pow. miński) za Schab dojrzewający;
w kategorii ryby i przetwory rybne – Grażyna Więch z Ossowa (pow. wołomiński) za Pieczonego suma w galarecie miodowej;
w kategorii owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego – Stowarzyszenie Miodowe Urzecze z Wólki Dworskiej (gmina Góra Kalwaria, pow. piaseczyński) za 'Powidła śliwkowe z miodem”;
w kategorii produkty mleczarskie – Dorota Dyga z Serocka (pow. legionowski) za Gąsiorowski ser ze skórką;
w kategorii miody – Pasieka Rodzinna Ewa i Robert Wierzchołowscy z Ostrówka Węgrowskiego (gmina Łochów, pow. węgrowski) za Miód Wielokwiatowy;
w kategorii napoje – Andrzej Lubecki z Bud Kałek (gmina Puszcza Mariańska, pow. żyrardowski) za Nalewkę z kwiatu czarnego bzu – dla zdrowotności.
Wyróżnienia w grupie producentów indywidualnych zdobyli:
w kategorii wyroby piekarnicze – KGW 'Małomiasteczkowi” w Cegłowie (pow. miński) za Chleb pszenno-żytni na zakwasie z ziarnami;
w kategorii wyroby cukiernicze – Marta Stypińska z Mierzeńca (gmina Gzy, pow. pułtuski) za Słoneczko pełne rozkoszy;
w kategorii przetwory mięsne produkty pochodzenia zwierzęcego – KGW z Kazunia Polskiego (gmina Czosnów, pow. nowodworski) za Wiejski zawijaniec mięsny;
w kategorii ryby i przetwory rybne – KGW w Świniarowie (pow. łosicki) za Pulpety rybne w galarecie;
w kategorii owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego – KGW w Izbicy (gmina Serock,pow. legionowski) za Słodko kwaśne szaleństwo z Szarej Renety;
w kategorii produkty mleczarskie – Jacek Niedojadło z Piskorni (gmina Pokrzywnica, pow. pułtuski) za Czarną Kozę;
w kategorii miody – Pasieka Cztery Pory Roku z Michałowa (gmina Klembów, pow. wołomiński) za Miód jesienny nawłociowy;
w kategorii napoje – Teresa Krzyczkowska z Bestwin (gmina Serock, pow. legionowski) za Wiśniówkę z kardamonem oraz Monika Soczewka z Szadek (gmina Siennica, pow. miński) za Likier z moreli.
Wyróżnienia Kapituły w grupie producentów indywidualnych zdobyli:
w kategorii wyroby cukiernicze:
Agata Jarząb ze Starych Pieścirogów w gminie Nasielsk (pow. nowodworski) za 'Pierniki z duszą’ – pierniki ręcznie dekorowane;
Anna Gogół z Teresina (pow. sochaczewski) za Babę z Granic;
Janina Zawłocka z Kamionki w gminie Jakubów (pow. miński) za Słodką pokusę.
w kategorii wyroby piekarnicze
Artur Elsner z Woli Cygowskiej w gminie Poświętne (pow. wołomiński) za Chleb żytni z czarnuszką na zakwasie.
W grupie przedsiębiorców Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego otrzymali:
w kategorii wyroby pochodzenia roślinnego – Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Nasielsku (pow. nowodworski) za Chleb pszenny 1400 gramów;
w kategorii wyroby pochodzenia zwierzęcego – Zakłady Mięsne SOMIANKA Andrzej Ruciński (pow. wyszkowski) za Szynkę wędzoną z kością;
w kategorii napoje – Usługi Gastronomiczno-Turystyczne Romana Woźnica z Sulejówka (pow. miński) za Syrop miętowo-cytrynowo-imbirowy oraz 'Pestka” Agnieszka Dąbrowska z Pomiechówka (pow. nowodworski) za 'Eliksir dla Zdrowia”.
Wyróżnienia w grupie przedsiębiorcy zdobyli:
w kategorii wyroby pochodzenia roślinnego – Piekarnia Gzik, Violetta Gzik-Janiak z Sochaczewa za Rogale drożdżowe BIO;
w kategorii wyroby pochodzenia zwierzęcego – PEXET Starowiejska Tomasz Ptasiewicz z Ciechanowa za Nóżki Starowiejskie oraz Wyrób Wędlin Tradycyjnych Adam Węgłowski z Karniewa za Baleron Dworski
Wyróżnienia KAPITUŁY w grupie przedsiębiorcy zdobyli:
w kategorii napoje
Rafał Dziliński z Ciechanowa za Nalewkę z czarnej porzeczki 30%;
Nalewki Staropolskie Karol Majewski i Wspólnicy Sp. z o.o. z Łomianek (pow. warszawski zachodni) za Nalewkę Staropolską Wiśniową Miodową.
Uczniowie ze szkoły podstawowej nr 1 w Ostrołęce laureatami konkursu 'KODEKS BEZPIECZNEGO UCZNIA”. Wygrała Nikola Szmigiel.
Konkurs dla uczniów szkół podstawowych przygotowali ostrołęccy policjanci. Polegał na wykonaniu prac plastycznych.
Funkcjonariusze cały czas szukają nowych pomysłów, aby z treściami promującymi bezpieczeństwo docierać do jak największej liczby osób w różnym wieku.
W ostatnim czasie przygotowali konkurs plastyczny 'Kodeks bezpiecznego ucznia”, który był skierowany do uczniów klas IV-VI i VII-VIII. Wpłynęło 8 prac, wszystkie były na wysokim poziomie. Komisja miała bardzo trudne zadanie z wyłonieniem zwycięzców. I miejsce zajęła Nikola Szmigiel, II Maria Kozłowska, a III Maja Murzyn. Wszyscy są uczniami Szkoły Podstawowej nr 1. Ponadto przyznano jedno wyróżnienie.
Zwycięzcy zostaną zaproszeni do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, gdzie otrzymają nagrody rzeczowe i dyplomy.
Nie zatrzymał się do kontroli, jechał bez uprawnień, był pod wpływem 'kradzionego’ alkoholu, doprowadził do kolizji drogowej. To przewinienia 16-letniego łomżanina.
W poniedziałek wieczorem policjanci zauważyli w Łomży kierującego oplem bez wymaganych świateł mijania. Pomimo dawanych przez nich sygnałów świetlnych i dźwiękowych samochód nie zatrzymał się. Mundurowi ruszyli za nim w pościg. W końcu kierowca stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierki ochronne. Wtedy zatrzymał się, z samochodu wybiegło czworo młodych ludzi.
Policjanci bardzo szybko zatrzymali kierującego i dwie koleżanki. Jak się okazało wszyscy byli nieletni. Autem kierował 16-latek, a pasażerkami były dwie 15-latki.
W obecności rodziców nieletni zostali przebadani na zawartość alkoholu. 16-letni kierujący oplem wydmuchał 0,7 promila alkoholu. Dziewczyny były trzeźwe.
Podczas dalszych czynności okazało się, że chłopak nie ma uprawnień do kierowania, a auto zabrał bez wiedzy i zgody rodziców. Policjanci ustalili też, że był razem z nimi jeszcze 16-letni kolega dobrze znany mundurowym z wcześniejszych interwencji. Z policyjnej bazy danych wynikało, że nie wrócił do ośrodka opiekuńczo – wychowawczego. Łomżyńscy kryminalni nadal ustalają jego miejsce przebywania. W toku postępowania wyszło, że to on wspólnie z kierowcą ukradli alkohol, który spożywali.
Teraz wszyscy za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem rodzinnym i nieletnich.
Ulica Słoneczna w Troszynie zostanie wyremontowana. Na jej przebudowę samorząd województwa mazowieckiego przekazał 40 tys. zł.
Dotacja pochodzi ze środków finansowych budżetu Mazowsza w ramach budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Mówi Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Całkowity koszt przebudowy drogi to kwota ponad 100 tys. złotych.
Pożar w mieszkaniu w Makowie Mazowieckim. Mężczyzna odniósł ciężkie obrażenia.
Ogień wybuchł wczoraj w mieszkaniu na osiedlu Ciechanowska. Było w nim małżeństwo.
Jak wstępnie ustalono do pożaru doszło najprawdopodobniej poprzez nieostrożne obchodzenie się z substancją łatwopalną – rozpuszczalnikiem. 65 – letni mężczyzna z ciężkimi obrażeniami został śmigłowcem LPR zabrany do szpitala.
W sprawie prowadzone jest postępowanie, które pozwoli wyjaśnić dokładne okoliczności i przyczynę zdarzenia.
Kolejne cztery programy wsparcia zostaną zrealizowane. Sejmik Województwa Mazowieckiego przeznaczył ponad 22 mln zł dofinansowania.
Rozstrzygnięto programy – 'Mazowsze dla zabytków”, 'Mazowsze dla czystego ciepła”, 'Mazowsze dla miejsc pamięci”, 'Mazowsze dla zdrowia psychicznego”.
Mówi marszałek Adam Struzik.
Jednym z ważnych programów jest 'Mazowsze dla zdrowia psychicznego”. Na działania związane z promocją zdrowia psychicznego i profilaktyką zaburzeń wśród mieszkańców przeznaczono ponad 1,5 mln zł. Dzięki temu zostaną zrealizowane 23 projekty w całym województwie.
W ramach tego programu do powiatu ostrołęckiego trafi blisko 80 tys. złotych na zdrowie psychiczne młodzieży.
Miasto Ostrołęka otrzyma ponad 12,5 tys. złotych na szkolenie podnoszące kompetencje zawodowe, organizację grup wsparcia i superwizji dla psychologów zatrudnionych w przedszkolach, szkołach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych, dla których jest organem prowadzącym.
Policjanci w Przasnyszu prowadzili działania NURD z wykorzystaniem urządzenia monitorującego iCam. Za pomocą kamer nadzorowali bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.
We wtorek funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu wraz z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu prowadzili działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kamery śledziły zachowania kierowców na przejściach dla pieszych, w tych miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji i zdarzeń drogowych.
Mówiła mł. asp. Ilona Cichocka, oficer prasowa KPP w Przasnyszu.
fot. KPP Przasnysz
Projekt bez nazwy – 1Projekt bez nazwy – 1Projekt bez nazwy – 1Projekt bez nazwy – 1