Strona główna Blog Strona 753

Wiadomości Europejskie

0

Partnerstwo cyfrowe UE-Korea

UE i Republika Korei potwierdzają swoje partnerstwo w zakresie kluczowych technologii cyfrowych z korzyścią dla obywateli i gospodarek.

UE i Republika Korei zorganizowały w Brukseli drugie posiedzenie Rady Partnerstwa Cyfrowego. Radzie współprzewodniczyli komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton oraz koreański minister nauki i technologii informacyjno-komunikacyjnych dr Lee Jong-Ho.

Podczas posiedzenia ministerialnego UE i Korea potwierdziły swoje zobowiązanie do współpracy w zakresie kluczowych technologii cyfrowych z korzyścią dla obywateli i gospodarek. Podsumowali postępy poczynione od czasu pierwszego posiedzenia Rady Partnerstwa Cyfrowego i uzgodnili listę kluczowych obszarów dalszej współpracy. UE i Korea uzgodniły, że będą kontynuować współpracę w zakresie półprzewodników, sieci 5G i innych, technologii kwantowych, platform, sztucznej inteligencji (AI), a także cyberbezpieczeństwa, oraz określiły inne obszary współpracy, takie jak łączność sieciowa.

Aby ułatwić realizację tych wspólnych projektów, Komisja i Republika Korei zakończyły wczoraj
negocjacje w sprawie stowarzyszenia tego kraju z unijnym programem finansowania badań naukowych i innowacji 'Horyzont Europa”.

Więcej w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.

Miejsce na reklamę

Nielegalne papierosy zabezpieczone

0

Nielegalne papierosy zabezpieczyli policjanci z Ostrołęki. Zatrzymali kobietę.

Funkcjonariusze z Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej i Korupcji ustalili, że mieszkanka Ostrołęki może posiadać wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy. Przeszukali jej samochód.

Mówił komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy ostrołęckiej policji.

fot. KMP Ostrołęka

Miejsce na reklamę

Najlepsze mazowieckie smakołyki wybrane – Laur Marszałka

0

Pulpety rybne w galarecie, wiejski zawijaniec mięsny, pieczony sum w galarecie miodowej, wiśniówka z kardamonem – kapituła konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego wybrała najsmaczniejsze mazowieckie specjały. Nagrody zdobyły 34 smakołyki, wyróżnienia przyznano 16 potrawom. Ich autorzy odebrali nagrody z rąk marszałka Adama Struzika.

Kapituła konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego co roku nagradza najlepsze i najsmaczniejsze produkty z Mazowsza. Za nami XVII edycja.

W konkursie wzięli udział przedsiębiorcy oraz producenci indywidualni, którzy rywalizowali w dwunastu kategoriach: ośmiu w grupie producentów indywidualnych i czterech w grupie przedsiębiorców. Każdy mógł zaprezentować tylko jeden produkt, a specjały nagrodzone w poprzednich edycjach nie mogły być powtórnie zgłaszane.

Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie producentów wyróżniających się wysoką jakością produkcji, kultywowaniem i popularyzowaniem mazowieckiej tradycji kulinarnej, a także oryginalnością i innowacyjnością w podejściu do tematu żywności i przetwórstwa oraz promocji mazowieckiej żywności.

Laureaci

W tegorocznej edycji nagrodami dla zdobywców Laura Marszałka są frytkownice beztłuszczowe, dla wyróżnionych w konkursie blendery kielichowe z funkcją wyciskarki wolnoobrotowej. Natomiast dla wyróżnionych przez kapitułę konkursu domowe ekspresy do wody gazowanej.

W producentów indywidualnych Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego otrzymali:

w kategorii wyroby piekarnicze – Koło Gospodyń Wiejskich Dosin w gminie Serock (pow. legionowski) za Słonecznikowy chleb na zakwasie;

w kategorii wyroby cukiernicze – Koło Gospodyń Wiejskich w Humęcinie (gmina Grudusk, pow. ciechanowski) za Wiszącą babkę;

 w kategorii przetwory mięsne produkty pochodzenia zwierzęcego – Andrzej Żaboklicki (gmina Jakubów, pow. miński) za Schab dojrzewający;

 w kategorii ryby i przetwory rybne – Grażyna Więch z Ossowa (pow. wołomiński) za Pieczonego suma w galarecie miodowej;

 w kategorii owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego – Stowarzyszenie Miodowe Urzecze z Wólki Dworskiej (gmina Góra Kalwaria, pow. piaseczyński) za 'Powidła śliwkowe z miodem”;

 w kategorii produkty mleczarskie – Dorota Dyga z Serocka (pow. legionowski) za Gąsiorowski ser ze skórką;

w kategorii miody – Pasieka Rodzinna Ewa i Robert Wierzchołowscy z Ostrówka Węgrowskiego (gmina Łochów, pow. węgrowski) za Miód Wielokwiatowy;

w kategorii napoje – Andrzej Lubecki z Bud Kałek (gmina Puszcza Mariańska, pow. żyrardowski) za Nalewkę z kwiatu czarnego bzu – dla zdrowotności.

Wyróżnienia w grupie producentów indywidualnych zdobyli:

w kategorii wyroby piekarnicze – KGW 'Małomiasteczkowi” w Cegłowie (pow. miński) za Chleb pszenno-żytni na zakwasie z ziarnami;

w kategorii wyroby cukiernicze – Marta Stypińska z Mierzeńca (gmina Gzy, pow. pułtuski) za Słoneczko pełne rozkoszy;

w kategorii przetwory mięsne produkty pochodzenia zwierzęcego – KGW z Kazunia Polskiego (gmina Czosnów, pow. nowodworski) za Wiejski zawijaniec mięsny;

w kategorii ryby i przetwory rybne – KGW w Świniarowie (pow. łosicki) za Pulpety rybne w galarecie;

w kategorii owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego – KGW w Izbicy (gmina Serock,pow. legionowski) za Słodko kwaśne szaleństwo z Szarej Renety;

w kategorii produkty mleczarskie – Jacek Niedojadło z Piskorni (gmina Pokrzywnica, pow. pułtuski) za Czarną Kozę;

w kategorii miody – Pasieka Cztery Pory Roku z Michałowa (gmina Klembów, pow. wołomiński) za Miód jesienny nawłociowy;

w kategorii napoje – Teresa Krzyczkowska z Bestwin (gmina Serock, pow. legionowski) za Wiśniówkę z kardamonem oraz Monika Soczewka z Szadek (gmina Siennica, pow. miński) za Likier z moreli.

Wyróżnienia Kapituły w grupie producentów indywidualnych zdobyli:

w kategorii wyroby cukiernicze:

Agata Jarząb ze Starych Pieścirogów w gminie Nasielsk (pow. nowodworski) za 'Pierniki z duszą’ – pierniki ręcznie dekorowane;

Anna Gogół z Teresina (pow. sochaczewski) za Babę z Granic;

Janina Zawłocka z Kamionki w gminie Jakubów (pow. miński) za Słodką pokusę.

w kategorii wyroby piekarnicze

Artur Elsner z Woli Cygowskiej w gminie Poświętne (pow. wołomiński) za Chleb żytni z czarnuszką na zakwasie.

W grupie przedsiębiorców Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego otrzymali:

w kategorii wyroby pochodzenia roślinnego – Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Nasielsku (pow. nowodworski) za Chleb pszenny 1400 gramów;

w kategorii wyroby pochodzenia zwierzęcego – Zakłady Mięsne SOMIANKA Andrzej Ruciński (pow. wyszkowski) za Szynkę wędzoną z kością;

w kategorii napoje – Usługi Gastronomiczno-Turystyczne Romana Woźnica z Sulejówka (pow. miński) za Syrop miętowo-cytrynowo-imbirowy oraz 'Pestka” Agnieszka Dąbrowska z Pomiechówka (pow. nowodworski) za 'Eliksir dla Zdrowia”.

Wyróżnienia w grupie przedsiębiorcy zdobyli:

w kategorii wyroby pochodzenia roślinnego – Piekarnia Gzik, Violetta Gzik-Janiak z Sochaczewa za Rogale drożdżowe BIO;

w kategorii wyroby pochodzenia zwierzęcego – PEXET Starowiejska Tomasz Ptasiewicz z Ciechanowa za Nóżki Starowiejskie oraz Wyrób Wędlin Tradycyjnych Adam Węgłowski z Karniewa za Baleron Dworski

Wyróżnienia KAPITUŁY w grupie przedsiębiorcy zdobyli:

w kategorii napoje

Rafał Dziliński z Ciechanowa za Nalewkę z czarnej porzeczki 30%;

Nalewki Staropolskie Karol Majewski i Wspólnicy Sp. z o.o. z Łomianek (pow. warszawski zachodni) za Nalewkę Staropolską Wiśniową Miodową.

Miejsce na reklamę

Rozstrzygnięto konkurs 'KODEKS BEZPIECZNEGO UCZNIA”

0

Uczniowie ze szkoły podstawowej nr 1 w Ostrołęce laureatami konkursu 'KODEKS BEZPIECZNEGO UCZNIA”. Wygrała Nikola Szmigiel.

Konkurs dla uczniów szkół podstawowych przygotowali ostrołęccy policjanci. Polegał na wykonaniu prac plastycznych.

Funkcjonariusze cały czas szukają nowych pomysłów, aby z treściami promującymi bezpieczeństwo docierać do jak największej liczby osób w różnym wieku.

W ostatnim czasie przygotowali konkurs plastyczny 'Kodeks bezpiecznego ucznia”, który był skierowany do uczniów klas IV-VI i VII-VIII. Wpłynęło 8 prac, wszystkie były na wysokim poziomie.
Komisja miała bardzo trudne zadanie z wyłonieniem zwycięzców. I miejsce zajęła Nikola Szmigiel, II Maria Kozłowska, a III Maja Murzyn. Wszyscy są uczniami Szkoły Podstawowej nr 1. Ponadto przyznano jedno wyróżnienie. 

Zwycięzcy zostaną zaproszeni do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, gdzie otrzymają nagrody rzeczowe i dyplomy.

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0

Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę

NIELETNI URZĄDZILI SOBIE NOCNĄ PRZEJAŻDŻKĘ

0
SONY DSC

Nie zatrzymał się do kontroli, jechał bez uprawnień, był pod wpływem 'kradzionego’ alkoholu, doprowadził do kolizji drogowej. To przewinienia 16-letniego łomżanina.

W poniedziałek wieczorem policjanci zauważyli w Łomży kierującego oplem bez wymaganych świateł mijania. Pomimo dawanych przez nich sygnałów świetlnych i dźwiękowych samochód nie zatrzymał się. Mundurowi ruszyli za nim w pościg. W końcu kierowca stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierki ochronne. Wtedy zatrzymał się, z samochodu wybiegło czworo młodych ludzi.

Policjanci bardzo szybko zatrzymali kierującego i dwie koleżanki. Jak się okazało wszyscy byli nieletni. Autem kierował 16-latek, a pasażerkami były dwie 15-latki.

W obecności rodziców nieletni zostali przebadani na zawartość alkoholu. 16-letni kierujący oplem wydmuchał 0,7 promila alkoholu. Dziewczyny były trzeźwe.

Podczas dalszych czynności okazało się, że chłopak nie ma uprawnień do kierowania, a auto zabrał bez wiedzy i zgody rodziców. Policjanci ustalili też, że był razem z nimi jeszcze 16-letni kolega dobrze znany mundurowym z wcześniejszych interwencji. Z policyjnej bazy danych wynikało, że nie wrócił do ośrodka opiekuńczo – wychowawczego. Łomżyńscy kryminalni nadal ustalają jego miejsce przebywania. W toku postępowania wyszło, że to on wspólnie z kierowcą ukradli alkohol, który spożywali.

Teraz wszyscy za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Miejsce na reklamę

Ulica Słoneczna w Troszynie będzie remontowana

0

Ulica Słoneczna w Troszynie zostanie wyremontowana. Na jej przebudowę samorząd województwa mazowieckiego przekazał 40 tys. zł.

Dotacja pochodzi ze środków finansowych budżetu Mazowsza w ramach budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Mówi Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Całkowity koszt przebudowy drogi to kwota ponad 100 tys. złotych.

Miejsce na reklamę

Pożar mieszkania, mężczyzna z ciężkimi obrażeniami

0

Pożar w mieszkaniu w Makowie Mazowieckim. Mężczyzna odniósł ciężkie obrażenia.

Ogień wybuchł wczoraj w mieszkaniu na osiedlu Ciechanowska. Było w nim małżeństwo.

Jak wstępnie ustalono do pożaru doszło najprawdopodobniej poprzez nieostrożne obchodzenie się z substancją łatwopalną – rozpuszczalnikiem. 65 – letni mężczyzna z ciężkimi obrażeniami został śmigłowcem LPR zabrany do szpitala.

W sprawie prowadzone jest postępowanie, które pozwoli wyjaśnić dokładne okoliczności i przyczynę zdarzenia.
 

fot. KPP Maków Mazowiecki

Miejsce na reklamę

Zabytki, miejsca pamięci, wymiana źródeł ciepła, edukacja zdrowotna ze wsparciem sejmiku

0

Kolejne cztery programy wsparcia zostaną zrealizowane. Sejmik Województwa Mazowieckiego przeznaczył ponad 22 mln zł dofinansowania.

Rozstrzygnięto programy – 'Mazowsze dla zabytków”, 'Mazowsze dla czystego ciepła”, 'Mazowsze dla miejsc pamięci”, 'Mazowsze dla zdrowia psychicznego”.

Mówi marszałek Adam Struzik.

Jednym z ważnych programów jest 'Mazowsze dla zdrowia psychicznego”. Na działania związane z promocją zdrowia psychicznego i profilaktyką zaburzeń wśród mieszkańców przeznaczono ponad 1,5 mln zł. Dzięki temu zostaną zrealizowane 23 projekty w całym województwie.

W ramach tego programu do powiatu ostrołęckiego trafi blisko 80 tys. złotych na zdrowie psychiczne młodzieży.

Miasto Ostrołęka otrzyma ponad 12,5 tys. złotych na szkolenie podnoszące kompetencje zawodowe, organizację grup wsparcia i superwizji dla psychologów zatrudnionych w przedszkolach, szkołach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych, dla których jest organem prowadzącym.

Miejsce na reklamę

Policyjne działania z użyciem urządzenia monitorującego ICam (zdjęcia)

0

Policjanci w Przasnyszu prowadzili działania NURD z wykorzystaniem urządzenia monitorującego iCam. Za pomocą kamer nadzorowali bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

We wtorek funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu wraz z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu prowadzili działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kamery śledziły zachowania kierowców na przejściach dla pieszych, w tych miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji i zdarzeń drogowych.

Mówiła mł. asp. Ilona Cichocka, oficer prasowa KPP w Przasnyszu.

fot. KPP Przasnysz

Miejsce na reklamę