Największe covery muzyki rockowej i metalowej zaprezentują uczniowie szkoły Lekcje Gitary Ostrołęka podczas kwietniowego koncertu na plaży miejskiej.
Poinformował Piotr Sierzputowski, właściciel szkoły.
Publiczne występy to już tradycja placówki, która w ten sposób oswaja swoich uczniów ze sceną. Koncert odbędzie się 27 kwietnia, młodzież zaprezentuje się w południe.
Na polu w powiecie makowskim odnaleziono ponad 100 pocisków z okresu II wojny światowej. Zostały zabezpieczone.
Granaty moździerzowe i ręczne oraz pociski artyleryjskie znaleziono podczas prac agrotechnicznych w Ciepielewie. Wezwano saperów z 2 Mazowieckiego Pułku Saperów z Nowego Dworu Mazowieckiego, którzy zabezpieczyli znalezisko.
Już tylko do najbliższego piątku 19 kwietnia studenci mogą zgłaszać się na płatne praktyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Udział w programie 'Praktyki u Marszałka” to okazja do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, spróbowania swoich sił w administracji samorządowej i zdobycia nowych umiejętności. Na chętnych czeka 50 miejsc i wynagrodzenie w wysokości prawie 6 tys. zł brutto.
Program jest skierowany do studentów studiów licencjackich, magisterskich lub inżynierskich, którzy uczą się w trybie stacjonarnym zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych na terenie województwa mazowieckiego. Nie mogą mieć więcej niż 26 lat. Ważne jest to, by mieli zaliczony pierwszy semestr studiów. Studenci będą odbywać praktyki pod okiem opiekunów, wezmą udział w szkoleniach wstępnych i spotkaniach tematycznych z ekspertami.
Praktyki będą odbywać się w siedzibach urzędu marszałkowskiego w Warszawie oraz jego delegaturach w Płocku i Ostrołęce.
Informacje na temat programu można znaleźć na stronie https://praktyki.mazovia.pl/.
Jedną z atrakcji Nocy Muzeów 2024 w Ostrołęce będzie gra terenowa 'Powstańczym szlakiem’ organizowana przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych.
Może w niej wziąć udział każdy, kto zarejestruje się online i zaakceptuje regulamin gry. Zgłoszenia przyjmowane są do 16 maja 2024 r. Udział jest bezpłatny, a klasyfikacja będzie prowadzona w kilku kategoriach: indywidualna, rodzinna, team/grupa.
Na trasie liczącej ok. 5 km będą zagadki – pytania m.in. z historii, chemii, matematyki, języka polskiego, geografii.
Gra terenowa 'Powstańczym szlakiem’ odbędzie się 18 maja.
II Liceum ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Ostrołęce ma utalentowanego ucznia. Paweł Goździewski, uczeń III klasy ma na swoim koncie wiele sukcesów.
Jest jednym z najbardziej utalentowanych zawodników młodego pokolenia w Ostrołęckim Klubie Karate Kyokushin. Podopieczny shihana Wiesława Orzoła trenuje od 12 lat i może pochwalić się wieloma znaczącymi osiągnięciami.
Zdobył: Mistrzostwo Europy w kategorii junior -70 kg 20.05.2023 we Wrocławiu; Brązowy medal na Pucharze Europy w kategorii junior – 70 kg 09.12.2023 w Budapeszcie; Brązowy medal na Pucharze Europy w kategorii junior – 65 kg 05.11.2022 w Myślenicach; Brązowy medal na mistrzostwach polski w kategorii junior – 70 kg 25.11.2023 w Bartoszycach; Srebrny medal na pucharze polski w kategorii junior – 70 kg 16.11.2023 w Katowicach; Złoty medal na pucharze polski w kategorii junior -65 kg 17.12.2022 w Płotach.
Paweł jest też ostrołęckim stypendystą, a także wielokrotnym laureatem nagród okolicznościowych.
Erasmus+ Wirtualne wymiany w szkolnictwie wyższym i wśród młodzieży
Wymiany wirtualne to jeszcze jedna możliwość nawiązania współpracy z młodzieżą z innych krajów. Pod względem filozofii, celów i tematów wymiany wirtualne nie różnią się znacząco od wymian odbywających się w realu. Cel pierwszy to edukacja międzykulturowa: wzajemne poznanie się i zrozumienie, dialog i budowanie relacji ponad granicami i różnicami kulturowymi. Cel drugi to rozwój kompetencji miękkich – w szczególności związanych z pracą w środowisku nowych mediów i budowaniem relacji w grupie na odległość. Tematami wymian mogą być wszelkie zagadnienia wzbudzające zainteresowania – społeczne, gospodarcze, polityczne, kulturowe…
Celem jest zachęcanie do dialogu międzykulturowego z państwami trzecimi oraz zwiększanie tolerancji dzięki internetowym interakcjom międzyludzkim w oparciu o cyfrowe technologie przyjazne dla młodzieży, promowanie wirtualnych wymian jako uzupełnienie mobilności fizycznej w ramach programu Erasmus+, co pozwoli większej liczbie młodych osób korzystać z doświadczeń międzykulturowych i międzynarodowych, propagowanie krytycznego myślenia i umiejętności korzystania z mediów, w szczególności z internetu i mediów społecznościowych, sprzyjanie rozwojowi umiejętności cyfrowych i miękkich, promowanie – poprzez edukację – postaw obywatelskich oraz wspólnych wartości, którymi są wolność, tolerancja i niedyskryminacja, wzmocnienie wymiaru młodzieżowego w stosunkach UE z krajami trzecimi.
Aplikować mogą organizacje młodzieżowe, instytucje szkolnictwa wyższego, organizacje publiczne lub prywatne prowadzące działalność w dziedzinie szkolnictwa wyższego lub młodzieży (kształcenie pozaformalne).
Wnioski muszą zostać złożone przez konsorcjum składające się z co najmniej 4 organizacji. Działania muszą być realizowane w krajach organizacji uczestniczących, a projekty trwają 3 lata.
Kwota dotacji UE na projekt będzie wynosić maksymalnie 500 000 EUR, przy czym 200 EUR to maksymalna kwota wypłacana organizacji na jednego uczestnika (tj. projekt o wartości 500 000 EUR musiałby objąć co najmniej 2 500 uczestników).
Tytułowy miś zabierze widza do Stumilowego Lasu gdzie czeka na niego wiele przygód. Razem ze swoją zgrają przyjaciół pokaże świat, który zachwyca prostotą, zaprasza do odkrywania magii przyjaźni i… miodowych przyjemności.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18. Wstęp wolny.