Strona główna Blog Strona 700

Kontrole autokarów

0

Trwają kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na wycieczki.

Mówił komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

’Czwartek Lekkoatletyczny” w Pułtusku

0

21 maja najmłodsi zawodnicy UKS Siódemka startowali w 'Czwartku Lekkoatletycznym”, tym razem w Pułtusku. Na nietypowym – 257 m – przyszkolnym stadionie wystartowało jedenastu najmłodszych zawodników tego Klubu.

Osiągnęli następujące wyniki:

Rocznik 2011:

· Maria Jabłońska: 9,04 m w pchnięciu kulą 2 kg (1 miejsce i rekord życiowy)) i 9,9 s w biegu na 60 m (rekord życiowy);

· Amelia Kordel: 49,5 s w biegu na 300 m (1 miejsce i rekord życiowy) i 3,98 m w skoku w dal (4 miejsce);

· Wiktoria Rutkowska: 8,42 m w pchnięciu kulą 2 kg (3 miejsce i rekord życiowy) i 54,2 s w biegu na 300 m (4 miejsce);

· Natalia Pyskło: 66,9 s w biegu na 300 m (6 miejsc i rekord życiowy) i 2,27 m w skoku w dal;

· Piotr Dobkowski: 3,91 m w skoku w dal (4 miejsce) i 9,1 s w biegu na 60 m (6 miejsce i rekord życiowy).

Rocznik 2012:

· Katarzyna Suska: 8,7 s w biegu na 60 m (1 miejsce i rekord życiowy) i 4,25 m w skoku w dal (2 miejsce i rekord życiowy);

· Laura Dąbrowska: 4,43 m w skoku w dal (1 miejsce i rekord życiowy) i 8,9 s w biegu na 60 m (4 miejsce i rekord życiowy);

· Alicja Siurnicka: 11,8 s w biegu na 60 m i 2,48 m w skoku w dal;

· Magdalena Bloch: 54,9 s (1 miejsce w biegu na 300 m) i 3,59 m w skoku w dal;

· Franciszek Podbielski: 3:58,2 s w biegu na 1000 m i 3,50 m w skoku w dal;

Rocznik 2013:

· Maja Bloch: 3,52 m w skoku w dal (1 miejsce) i 61,7 s w biegu na 300 m (1 miejsce).

W sumie Siódemka stanęła 10 razy na podium (8 pierwszych, 1 drugie i 1 trzecie miejsce), a zawodnicy ustanowili 10 rekordów życiowych.

fot. UKS Siódemka

Miejsce na reklamę

Kradł w sklepach

0

Funkcjonariusze zatrzymali złodzieja. Ukrywał się.

Policja otrzymała zgłoszenie kradzieży w dwóch sklepach w Goworowie. Łupem sprawy padły dwie markowe siekiery oraz artykuły chemiczne na łączną kwotę prawie 1200 zł.

W poszukiwania sprawcy zaangażowali się policjanci z tamtejszego posterunku. Szybko ustalili tożsamość złodzieja. Mężczyzny nie było w miejscu jego zamieszkania. Mundurowi ustalili, że ukrywał się w Ostrołęce.

Podejrzewany o kradzieże 50-letni mieszkaniec Ostrołęki został obezwładniony i zatrzymany na ulicy.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu zarzutów dotyczących kradzieży, do których się przyznał.

Przestępstwo, którego się dopuścił jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Stypendia dla twórców gier komputerowych

Wsparcie finansowe dla studentów specjalizujących się w tworzeniu gier komputerowych, w tym m. in. w : programowaniu, animacji, inżynierii dźwięku, reżyserii, prawie, marketingu i zarządzaniu w biznesie.

Wsparcie finansowe studentów z obszaru programowania gier celem ich dalszego rozwoju zawodowego i rozwijania kompetencji. W ramach stypendium zapewniona jest także opieka mentorska.

Aby aplikować należy: być studentem studiów licencjackich, magisterskich akredytowanego college’u lub uniwersytetu w roku akademickim 2024-25 lub wczesnym profesjonalistą pracującym w branży gier w USA (w ciągu czterech pierwszych lat pracy w branży); mieć ukończone 21 lat do 1 lutego 2025 r.;GPA: minimum 3,3 w skali 4,0; instytucje akademickie muszą posiadać akredytację standardowej i zwyczajowej instytucji akredytującej uniwersytet / college w kraju lub krajach, w których prowadzą działalność. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do akredytacji jakiejkolwiek uczelni, Fundacja zastrzega sobie wyłączne prawo do decydowania, według własnego uznania, czy studenci tej uczelni będą kwalifikować się do stypendiów Fundacji.

Zdobywcy stypendium otrzymają po 2500 $, a stypendyści zawodowi otrzymają grant na podróż na konferencję poświęconą grom wideo. Wszyscy uczestniczą w całorocznym programie mentorskim i są uprawnieni do udziału w szkoleniu zawodowym i możliwości nawiązywania kontaktów na szczycie D.I.C.E.

Należy dołączyć listy polecające od nauczycieli akademickich. Nie będą uznawane listy od kolegów, znajomych.Szczegóły na eurodesk.pl

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0

Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę

Zatrzymani z narkotykami

0

Trzech mężczyzn z narkotykami zatrzymali makowscy policjanci w ostatnim czasie.

Patrol prewencji został skierowany na interwencję, która dotyczyła zakłócania porządku w Makowie Mazowieckim. Policjanci ustalili, że 44- letni mieszkaniec gminy Płoniawy – Bramura był nietrzeźwy. Podczas czynności okazało się, że posiadał przy sobie susz roślinny. Wstępny test potwierdził, że była to marihuana. Mężczyzna trafił po policyjnego aresztu.
Mundurowi podczas kolejnych czynności w domu 44 – latka znaleźli kolejne narkotyki. W sumie zabezpieczyli blisko 3 gramy marihuany.
Mężczyzna usłyszał zarzut posiadania środków psychoaktywnych. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

W Krasnosielcu policjanci wylegitymowali siedzącego w zaparkowanym audi mężczyznę. U 23 – letniego mieszkańca powiatu ostrołęckiego znaleźli ponad 5 gram białego kryształu. Był to mefedron.
Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Usłyszał zarzut posiadania substancji psychotropowych. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Kryminalni podczas pracy operacyjnej wylegitymowali mężczyzn siedzących w zaparkowanym samochodzie w gminie Szelków. Znaleźli 4 foliowe torebki, a w nich susz roślinny. Wykonany test potwierdził, że była to marihuana. Dwaj osiemnastoletni mieszkańcy powiatu pułtuskiego zostali zatrzymani w policyjnym areszcie.
Podczas dalszych czynności funkcjonariusze zabezpieczyli w miejscach zamieszkania mężczyzn kolejne narkotyki – 15 torebek foliowych, w których był mefedron i żelki z zawartością substancji psychotropowych. W sumie mundurowi zabezpieczyli blisko 270 gramów narkotyków.
Dwaj 18 – latkowie usłyszeli zarzut posiadania środków psychoaktywnych. Grozi im do 3 lat pozbawienia wolności.

fot. KPP Maków Mazowiecki

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Pomóż zrozumieć wyzwania młodzieży, by lepiej ją wspierać!

Masz 16-29 lat, kończysz szkołę i/lub uniwersytet i rozpoczynasz poszukiwania pracy? Weź udział ankiecie na temat potrzeb młodych podczas okresu przejścia ze szkoły do pracy!
Grafika promująca badanie Mind the Gap

Celem badania jest dobycie wiedzy o wyzwaniach towarzyszących młodzieży w Europie na potrzeby przyszłych działań związanych ze zdrowiem psychicznym oraz w zakresie dobrostanu w okresie wchodzenia na rynek pracy.

Co dokładnie robimy?

  • Przeprowadzamy ankietę w 5 krajach.
  • Analizujemy dane w celu stworzenia kompleksowego raportu.
  • Dzielimy się spostrzeżeniami, aby wspierać zarówno młodzież, jak i profesjonalistów.

Ankietę możesz wypełnić elektronicznie, szczegóły na eurodesk.pl.

Miejsce na reklamę

Dzień Kultury Kurpiowskiej w II LO

0

Dzień Kultury Kurpiowskiej odbędzie się 28 maja w II LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce.

To cykliczna uroczystość odbywająca się raz w roku. Szkoła gościć będzie twórców ludowych: Andrzeja Staśkiewicza – rzeźbiarza i lutnika; Czesławę Lewandowską – koronczarkę, wykonującą także wyroby z bibuły; Wiesława Kuskowskiego – plecionkarza.

Będą występy Zespołu Folklorystycznego 'Kurpianka’ z Kadzidła, kierowanego przez Pawła Łaszczycha oraz Chóru CANTILENA pod dyrekcją prof. Henryka Gadomskiego.

Miejsce na reklamę

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

0

Zapraszamy do wysłuchania audycji poświęconej tematowi rodzicielstwa zastępczego. Program powstał przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Społecznie Pozytywni – Ostrołęckie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Trzeźwości Arkadia

0

Na program zapraszamy w poniedziałki po godzinie 9.35, powtórka po 14.35 oraz we wtorek po godzinie 10.35. Audycja powstaje przy współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i jest realizowana ze środków województwa mazowieckiego.

Ostrołęckie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Trzeźwości Arkadia prowadzi działania edukacyjne, profilaktyczne i terapeutyczne, rehabilitacyjne oraz resocjalizacyjne, a także niesie wszechstronną pomoc osobom uzależnionym i ich rodzinom w kształtowaniu własnego rozwoju zmierzającego do odzyskania właściwej postawy w najbliższym otoczeniu, rodzinie, miejscu pracy itp. Propaguje ideę trzeźwości na terenie działania. Wszystko w celu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Marta Mierzejewska: Na 88, 5 FM w programie Społecznie Pozytywni witam pana Dariusza Matuszaka, prezesa Stowarzyszenia Promocji Zdrowia i Trzeźwości Arkadia. Dzień dobry.

– Dzień dobry Państwu.

MM: Jakie są główne cele i misja waszego stowarzyszenia?

– Poprzez własną abstynencję i życie w trzeźwości, propagowanie zdrowego stylu życia, pomoc ludziom w wychodzeniu z uzależnienia i powrocie do aktywności społecznej.

MM: Jesteście bardzo aktywnym stowarzyszeniem. Proszę powiedzieć, jakie konkretne działania podejmuje stowarzyszenie w zakresie zapobiegania uzależnieniom?

– Stowarzyszenie skupia się na informacji, gdzie osoby uzależnione mogą uzyskać pomoc. Pierwszy kontakt, to kontakt z nami, i to my potem kierujemy dalej. Mamy w swoich zasobach terapeutów, instruktorów. Osoby potrzebujące wsparcia są, że tak powiem, przechwytywane przez specjalistów i oni decydują o ścieżce leczenia, dopasowaniu odpowiedniej pomocy.

MM: A jaka jest rola profilaktyki w kontekście działania waszego stowarzyszenia w społeczności lokalnej?

– My na ogół skupiamy się na terenie Ostrołęki, ewentualnie bliższych powiatów. Pokazujemy formy spędzania czasu, rodzina na nowo zaczyna funkcjonować w społeczeństwie. Poprzez nadużywanie alkoholu, zażywanie środków odurzających, zaburzone są wzorce, to prowokuje, różne problemy, rodziny są rozbite, rodziny są dysfunkcyjne, niepełne. Po pewnym czasie, te osoby wracają do bliskich i próbują na nowo tworzy relację. My pokazujemy, że jest to możliwe, aktywujemy te rozbite rodziny, te osoby uzależnione, starające się wyjść z nałogu. Dzięki naszym działaniom widać, że można na nowo funkcjonować zdrowo, z rodziną, w społeczeństwie.

MM: A więc chyba to dobry moment, by zapytać, jakie grupy społeczne są szczególnie narażone na ryzyko uzależnień, na których skupia się wasza praca?

– Skupiamy się na wszystkich grupach społecznych, począwszy od dzieci. Problem z dopalaczami, z narkotykami… my już przechodziliśmy przez to, co jest teraz na czasie, dopalacze. Mogę powiedzieć, że na tę chwilę udaje nam się chronić dzieci, przestrzegać przed tym co najgorsze. Dzieci, dorośli – problem uzależnienia dotyka wszystkich, starszych, młodszych. Staramy się im pomagać.

MM: Jakie metody i strategie są stosowane przez was w pracy z osobami, które mają problem z uzależnieniem?

– W każdej chwili można do nas zadzwonić, poradzić się, czy to jest osoba uzależnienia, czy to jest osoba współuzależniona. Możemy w takim pierwszym kontakcie określić, czy to jest zagrożenie, czy to jest jakiś wybryk. Możemy reagować od razu i nakreślać kierunki dalszego leczenia. Nie zmusimy nikogo do podjęcia terapii, ale możemy informować i wskazać możliwości osobie uzależnionej lub współuzależnionej.

MM: W jaki sposób Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Trzeźwości Arkadia współpracuje z innymi instytucjami, organizacjami społecznymi czy władzami lokalnymi w celu wzmocnienia działań profilaktycznych?

– Stowarzyszenie Arkadia należy do Mazowieckiego Związku Stowarzyszeń Abstynenckich, które skupia wszystkie stowarzyszenia abstynenckie na terenie Mazowsza i z nimi współpracujemy. Nabieramy od nich doświadczenia i konsultujemy się w różnych sprawach. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej ma nad nami pieczę. Ostrołęckie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Trzeźwości już od dłuższego czas współpracuje z Monarem w Lipiance, w Ostrołęce. Znamy się z kadrą, członkowie naszego stowarzyszenia również tam pracują i to jest dla nas też ważna współpraca, wymiana doświadczeń z osobami uzależnionymi. Staramy się być otwarci na relację z wszystkimi instytucjami, które są przychylne naszemu stowarzyszeniu i mają też taką chęć pomocy ludziom uzależnionym i starającym się wyjść z uzależnienia, poukładać sobie na nowo życie, bez używek.

MM: Kończąc naszą rozmowę, chciałabym byśmy poinformowali naszych słuchaczy, jak można do was dotrzeć, jak może dotrzeć osoba, która potrzebuje pomocy.

– Stowarzyszenie Arkadia prowadzi stronę internetową, jesteśmy na Facebooku, mamy telefon zaufania, jest on czynny całą dobę.

MM: Jakie są wasze perspektywy na przyszłość w kontekście walki z problemem uzależnień i rozwoju profilaktyki?

– Będziemy kontynuować działalność informacyjną, propagować treści mówiące o tym jakie zagrożenia wynikają z nadużywania alkoholu czy innych środków odurzających. Mam wrażenie, że cały czas na tym polu jest sporo do zrobienia. Jesteśmy jednym z niewielu stowarzyszeń, które działa w Ostrołęce w temacie profilaktyki i zapobiegania uzależnieniom.

MM: Dziękuję bardzo za spotkanie. Na 88,5 FM gościłam pana Dariusza Matuszaka, prezesa Stowarzyszenia Promocji Zdrowia i Trzeźwości Arkadia.

– Dziękuję bardzo, do usłyszenia i do zobaczenia.

Miejsce na reklamę