Strona główna Blog Strona 669

Złodzieje przemalowali rower

0

Policjantki z Ostrołęki zatrzymały dwóch złodziei roweru. Przemalowali jednoślad.

Kilka dni temu nastolatek zostawił przed sklepem rower. Wszedł do środka tylko na chwilę.

Mówił komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy ostrołęckiej policji.

fot. KMP Ostrołęka

Miejsce na reklamę

Zderzenie ciężarówki z policyjnym motocyklem

0

Betoniarka zderzyła się z policyjnym motocyklem.

Do zdarzenia doszło wczoraj w Krukach. Z wstępnych ustaleń wynika, że w chwili, gdy kierujący ciężarowym Iveco przewożący beton wyjeżdżał z posesji. Policjant z ostrołęckiego Wydziału Ruchu Drogowego jechał po trasie głównej W544. Funkcjonariusz zapanował nad motocyklem i nie przewrócił się. Jednoślad został nieznacznie uszkodzony.

Policjant został zabrany do szpitala na badania. Obydwaj uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

fot. KMP Ostrołęka

Miejsce na reklamę

Taniec na osi czasu z Marią Dłuską – zapraszamy na wieczór autorski niezwykłej osoby

0

Spotkanie ze znaną ostrołęcką poetką, Marią Dłuską, odbędzie się dzisiaj (4 lipca), w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jak zapowiedziała autorka, ma to być miły wieczór z niespodziankami, w wakacyjnej atmosferze.

Maria Dłuska – absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Nauczycielka historii, obecnie na emeryturze. Mieszka w Ostrołęce. Artykuły i wiersze jej autorstwa zamieszczane były w ogólnopolskich czasopismach, pokonkursowych wydawnictwach literackich oraz międzynarodowych antologiach.

Od 2016 roku należy do Oddziału Ciechanowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich. Debiutowała w 2017 roku tomikiem poezji Tajemne piękno – słowem i obrazem. W 'Ogrodowych Czytaniach Czwartkowych” jej wiersze prezentował Robert Tondera – aktor teatralny i filmowy.

Amatorsko zajmuje się fotografią. Otrzymuje nagrody i wyróżnienia w konkursach literackich i fotograficznych.

Spotkanie w bibliotece rozpocznie się o godzinie 18. Poprowadzi je Daria Galant.

Fot. K. Dłuski

Miejsce na reklamę

Zatrzymano 5 osób podejrzanych o wyłudzenia VAT

0

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji zatrzymała 5 osób z grupy przestępczej, która wyłudzała VAT. To już 30 akcja służb w ramach jednego śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie. Tym razem wątek dotyczył fikcyjnych usług transportowych oraz sprzedaży materiałów budowlanych.

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) oraz podlaskiego CBŚP, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymali 5 osób na terenie województw mazowieckiego i podlaskiego.

Na ślad pustych faktur wystawionych na kwotę ponad 15 mln zł służby trafiły podczas kontroli na Wólce Kosowskiej. Fikcyjne firmy zarejestrowane na obywateli Polski odpowiadały za wystawianie nierzetelnych dokumentów. Faktury dokumentowały sprzedaż robót i materiałów budowlanych oraz usług transportowych. Szacowane straty Skarbu Państwa to ok. 3 mln zł.

Tym razem zatrzymano 5 osób. Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz oszustw podatkowych. Czterech zatrzymanych zostało objętych dozorem Policji. Jeden zatrzymany został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

W całym postępowaniu jest już 63 podejrzanych i planowane są kolejne zatrzymania.

Dotychczas, na poczet naprawienia szkody, kar i środków karnych zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości blisko 34 mln. W najnowszym wątku prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniach majątkowych na kwotę 4,95 mln zł.

Prokuratura nie wyklucza dalszych działań i zatrzymań w tej sprawie. Śledztwo ma charakter rozwojowy.

fot. KAS

Miejsce na reklamę

Syn ponownie znęcał się nad matką

0

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce nadzoruje dochodzenie przeciwko Robertowi D., podejrzanemu o ponowne znęcanie się nad matką oraz o naruszenie zakazu sądowego zbliżania się do niej.

Jak ustalono 40-latek w lutym tego roku został skazany przez Sąd Rejonowy w Ostrołęce za znęcanie się nad matką na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd orzekł nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu, zakaz zbliżania się do niej na odległość mniejszą niż 20 metrów oraz zakaz kontaktowania się z nią w jakiejkolwiek formie przez 2 lata. Orzeczone zakazy zaczęły obowiązywać od lutego, natomiast kara pozbawienia wolności wykonywana była w systemie dozoru elektronicznego.

Pomimo tego Robert D. od kilku miesięcy przychodził do miejsca zamieszkania Zofii D. i przebywał w swoim pokoju. Początkowo był spokojny, nie awanturował się, więc kobieta nie informowała policji o naruszanym przez niego wyroku Sądu. W czerwcu jednak zaczął pokrzywdzoną codziennie wyzywać słowami wulgarnymi, wyganiać z domu. Groził, że ją zabije, popychał i uderzał. Do apogeum przemocy doszło 27 czerwca, wówczas przycisnął matkę i dusił.

Robert D. nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw. Wyjaśnił, że był świadomy zastosowanych wobec niego środków karnych, ale to jego matka je łamała, zbliżając się do niego i kontaktując się z nim. Przyznał, że w czasie wskazanym w zarzutach przebywał w miejscu zamieszkania, w swoim pokoju. Dodał, że nie stosował żadnej z form przemocy wobec matki.

Sąd Rejonowy w Ostrołęce w obecności obrońcy z urzędu uwzględnił w całości wniosek prokuratora i zastosował wobec Roberta D. tymczasowy areszt na 3 miesiące.

źródło: Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Koniec Traktatu karty energetycznej

UE podjęła ostatni krok w kierunku wycofania się z Traktatu karty energetycznej, umowy handlowo-inwestycyjnej, która nie jest zgodna z celami UE w zakresie klimatu i energii określonymi w Europejskim Zielonym Ładzie i porozumieniu paryskim.

Rada i Komisja przesłały dwa pisemne powiadomienia rządowi Portugalii, który jest oficjalnym depozytariuszem Traktatu, powiadamiając odpowiednio o wystąpieniu Unii Europejskiej i Euratomu. Wycofanie wchodzi w życie w ciągu jednego roku. Powiadomienia te są następstwem porozumienia między ministrami ds. energii UE w zeszłym miesiącu w sprawie wniosków Komisji dotyczących równoległego kontynuowania procesu wystąpienia i modernizacji traktatu.

W tym tygodniu Unia i jej państwa członkowskie osiągnęły również formalne porozumienie w celu położenia kresu kontynuowaniu wewnątrzunijnych postępowań arbitrażowych na podstawie TKE, które są sprzeczne z prawem Unii. Dokładniej rzecz ujmując, umowa ma na celu wyjaśnienie, z korzyścią dla sądów i trybunałów arbitrażowych, że klauzula arbitrażowa zawarta w TKE nie ma zastosowania – i nigdy nie miała – zastosowania w stosunkach między inwestorem z UE a państwem członkowskim.

Więcej w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej przedstawicielstwa w Polsce.

Miejsce na reklamę

Jechał blisko 200 km/h

0

Sportowe auto, a pod maską ponad 460 koni i jazda z prędkością prawie 200 km/h nie przeszkodziła policjantom z Mazowieckiej Grupy SPEED zatrzymać kierowcy chevroleta corvetty.

Mówi aspirant Marzena Laczkowska, oficer prasowa KPP w Ostrowi Mazowieckiej.

To dopiero początek wakacji, a na drogach w całej Polsce doszło już do 81 wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – alarmuje policja. Niezmiennie głównymi przyczynami tych tragicznych zdarzeń są nadmierna prędkość, a zaraz po niej nietrzeźwość kierowcy.

Policja apeluje o zdjęcie nogi z gazu, by podróż na wakacje nie była ostatnią w życiu.

Miejsce na reklamę

Samorządowcy apelują do premiera, aby powstała szprycha nr 3

0

Rządowym planom odejścia od realizacji szybkiego połączenia kolejowego Giżycko – Pisz – Łomża – Ostrołęka – Warszawa – CPK, czyli tzw. szprychy nr 3 poświęcone było spotkanie zorganizowane 3 lipca w Starostwie Powiatowym w Ostrołęce. Inicjatorem był wicestarosta Artur Kozłowski.

W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Podjęto decyzję o wystosowaniu petycji do premiera Donalda Tuska w sprawie utrzymania planów realizacji tego przedsięwzięcia w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Wicestarosta ostrołęcki Artur Kozłowski podkreślał, że szprycha nr 3 jest ważna dla całej północno-wschodniej Polski. Połączenie kolejowe, oprócz oczywistych korzyści dla pasażerów, zwiększy również potencjał turystyczny regionu, a także będzie mieć ogromne znaczenie prorozwojowe. – Nie bez znaczenia jest także sprawa bezpieczeństwa – zaznaczał Kozłowski i zapowiedział dalsze działania w tej sprawie.

Miejsce na reklamę

Policyjna akcja ,,PARK”

0

Policjanci z Ostrołęki przeprowadzili działania pn. ’ PARK’.

Sprawdzali również miejsca, gdzie gromadzą się osoby spożywające alkohol i zakłócają spokój mieszkańcom, m.in. rejony sklepów spożywczych usytuowane w sąsiedztwie parków.

Poinformował komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Powiat makowski z dotacją na poprawę warunków dla dzieci i dorosłych niepełnosprawnych

0

Samorząd województwa mazowieckiego dofinansował w ramach PFRON inwestycje mające wpływ na życie osób niepełnosprawnych. Dzięki tym środkom w Makowie Mazowieckim powstanie sala sportowa wraz z zapleczem połączona łącznikiem ze szkołą. Na tę dwuletnią inwestycję Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy otrzymał ponad 2,2 mln zł.

Będzie to budynek parterowy. W pobliżu wejścia do obiektu zaplanowane są szatnie wraz z pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi i natryskami, natomiast centralnie położony korytarz pozwoli na dostęp zarówno do sali, jak i szkoły. Przy wejściu do obiektu zaprojektowano podjazd. Mówi starosta powiatu Mirosław Augustyniak.

Dzięki realizacji zadania uczniowie zyskają przestrzeń do zajęć sportowych i rehabilitacyjnych, sale sensoryczną oraz szatnie. Nowa sala pozwoli na pełne wykorzystanie posiadanego sprzętu. Wykwalifikowana kadra umożliwi najwyższy poziom zajęć i wesprze aktywne uczestnictwo w życiu społeczności szkolnej.

Drugą inwestycją w powiecie makowskim jest likwidacja barier architektonicznych poprzez wymianę dźwigu osobowego w budynku Domu Pomocy Społecznej w Makowie Mazowieckim. Na tę inwestycję przeznaczono 66 tys. zł.

Celem zadania jest wymiana dźwigu osobowego w trzykondygnacyjnym budynku DPS, który stanowi jedyną możliwość przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami.

W DPS-ie przebywają 42 osoby starsze i przewlekle chore. Dźwig wybudowany został w 1998 r. i obecnie ulega ciągłym awariom, co dezorganizuje pracę, swobodne poruszanie się mieszkańców po obiekcie i korzystanie z oferowanych usług w zakresie prowadzonej rehabilitacji i terapii, która rozmieszczona jest na różnych piętrach obiektu.

Fot. https://mcps.com.pl

Miejsce na reklamę