Strona główna Blog Strona 650

Czarnowiecki Festyn Wiejski

0

Czarnowiecki Festyn Wiejski odbędzie się w najbliższą sobotę (3 sierpnia). W programie spotkania Gra Wiejska, konkursy dla dzieci i dorosłych, dekoracja zwycięzców w rowerowej rywalizacji 'Aktywne Miasta’, ognisko dla mieszkańców przy dźwiękach Kapeli Kurpiowskiej

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14 przy Świetlicy Wiejskiej. Do wspólnej zabawy i integracji zapraszają Sołtys Czarnowca, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich Czarna Owca w Czarnowcu i Radna Gminna.

Miejsce na reklamę

Parzęczewskie bajania – nowa książka Stanisława Kałuckiego

0

’Parzęczewskie bajania’ to tytuł najnowszej książki Stanisława Kałuckiego, która została wydana we współpracy z powiatowym oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Ostrołęce. Znalazło się w niej 14 baśni.

Podkreśla autor.

Ilustracje do baśni wykonała Agnieszka Kałucka. Okładkę ilustrowały Milena Stolarczyk i Ewa Zaręba.

Stanisław Kałucki urodził się w 1948 roku w Chrząstowie w województwie łódzkim. Mieszka i tworzy w Ostrołęce. Do jego dorobku twórczego zaliczmy tomiki wierszy, wiersze dla dzieci, baśnie, opowiadania, fraszki, gadki kurpiowskie oraz powieści. Pisarz jest członkiem Związku Literatów Polskich i Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki.

Miejsce na reklamę

Wernisaż wystawy prac Marcina Litwy

0

Galeria Ostrołęka zaprasza 1 sierpnia na wernisaż wystawy prac Marcina Litwy. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18. Wstęp wolny.

Marcin Litwa projektant sztuki użytkowej, artysta, rzemieślnik urodzony w 1984 roku w Ostrołęce. Swoją drogę rozwoju świadomości i wyrazu artystycznego rozpoczął w 'Galerii Ostrołęka’ pod kierunkiem Agaty Sakowskiej prowadzącej zajęcia z rysunku, batiku i witrażu. W latach 2004–2008 studiował w Wyższej Szkole Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu.

Pasję do rzemiosła artystycznego i jego tajniki rozwinął pod okiem jednego z najlepszych rzemieślników Polskich z dziedziny pozłotnictwa mistrza Ludomira Domańskiego. Dyplom studiów licencjackich obronił w 2008 r. pod okiem dr Zbigniewa Burskiego pracą pisemną 'Werniksy koloryzujące na złoceniach płatkami metali’.

Ukoronowaniem jego rozwoju rzemieślniczego było otrzymanie tytułu mistrzowskiego wydanego przez Dolnośląską Izbę Rzemieślniczą we Wrocławiu w 2015 roku. W latach 2008-2010 studiował na wydziale Projektowania Szkła Użytkowego w pracowni prof. Kazimierza Pawlaka. Dyplom w części praktycznej: 'Ornateria’ był próbą połączenia jego ówczesnych fascynacji biżuterią i ornamentyką, szkłem oraz technikami pozłotniczymi. Część pisemna dyplomu: 'Techniki zdobienia szkła złotem’ to rozwinięcie zamiłowania do rzemieślniczej sztuki pozłotnictwa, którą zdobył w trakcie wcześniejszych studiów. Swoją twórczość artystyczną rozwinął przy współpracy z artystką Barbarą Idzikowską i prof. Eugeniuszem Getem Stankiewiczem w pracowni artystycznej Atelier Si,Pb.

Po ukończeniu studiów magisterskich, rozpoczął wieloletnią, trwającą do dziś, współpracę z filantropem i developerem Ali Dadressan.

Miejsce na reklamę

Kolejny sprawca przemocy domowej w rękach wyszkowskich policjantów

0

Wyszkowscy policjanci zatrzymali kolejnego sprawcę przemocy domowej.

Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie, że nietrzeźwy mąż wszczyna awantury, wyrzuca żonę z mieszkania, szarpie ją, ubliża i grozi jej. Natychmiast odizolowali 46-latka od przestraszonej kobiety. Trafił do policyjnej celi.

Rodzina zostanie objęta procedurą Niebieskiej Karty, która ma działać dwutorowo: udzielić pomocy ofiarom przemocy oraz podjąć działania wobec samego sprawcy, aby nie dopuścić w przyszłości do podobnych zdarzeń.

To już 35 zatrzymanie sprawcy przemocy domowej przez wyszkowskich funkcjonariuszy w tym roku.

Policja apeluje, jesteś świadkiem przemocy, reaguj, nie dawaj przyzwolenia agresji!

Miejsce na reklamę

Spotkanie przy grach planszowych 'Kryptonim: Gramy!’

0

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zaprasza na wakacyjne spotkanie 'Kryptonim: Gramy!’. Odbędzie się 11 sierpnia.

Po raz kolejny spotkają się fani gier planszowych. Wstęp wolny.

Mile widziany jest każdy – zarówno doświadczeni gracze, jak i ci początkujący. Nie ma ograniczeń wiekowych.

To okazja do poznania nowych gier oraz innych ludzi, którzy zafascynowani są światem planszówek. Muzeum organizuje także konkurs Mistrzowie Planszy 2024. Można powalczyć o ciekawe nagrody. Szczegóły na stronie Muzeum.

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko – Jerzy Grabowski

0

Rajd rowerowy w hołdzie marynarzom i ułanom poległym pod Ostrołęką odbędzie się 10 sierpnia. Na piątą edycję wydarzenia zapraszał na 88,5 FM organizator Jerzy Grabowski. Rozmowę poprowadziła Marta Mierzejewska.

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Zjazd Liderów Obywatelskich

Chcesz być liderem, który wprowadza realne zmiany? Zdobądź kluczowe umiejętności przywódcze, organizacyjne i społeczne biorąc udział w tych warsztatach!

Retreat jest częścią projektu 'Civic and Emotional Pathways’, który ma na celu wzmacnianie pozycji młodych ludzi, aby stali się bardziej zaangażowanymi i odpowiedzialnymi obywatelami.

Podczas wydarzenia uczestnicy wezmą udział w praktycznych warsztatach, inspirujących dyskusjach oraz działaniach skupiających się na zdobyciu kluczowych umiejętnościach przywódczych.

Warsztaty odbędą się w dniach 27-29 września, zgłoszenia przyjmowane będą do 31 sierpnia.
Finansowanie obejmuje zakwaterowanie i wyżywienie. Więcej na stronie wurodesk.pl

Miejsce na reklamę

Warsztaty 'Wejdź w moje buty’ (zdjęcia)

0

Barbara Dudzińska z Fundacji Różni ale Równi w ramach projektu 'Kurpie dla Autyzmu’ przeprowadziła warsztaty 'Wejdź w moje buty’ dla uczestników letniego wypoczynku w Klubie Lokator, przy Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Zajęcia odbyły się podczas dwóch turnusów. Oprócz dawki wiedzy i zagadek dzieci miały okazję poczuć jak to jest mieć zaburzenia sensoryczne.

Partnerem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko – Stanisław Kałucki

0

W rozmowie z Piotrem Grzybem Stanisław Kałucki opowiada o swojej najnowszej książce zatytułowanej 'Parzęczewskie bajania’.

Miejsce na reklamę

Nowe lądowisko i winda w ostrołęckim szpitalu

0

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce i Pierwszy Lwowski Terytorialny Związek Lekarski we Lwowie podpisali umowę dotyczącą zwiększenia dostępności świadczeń opieki zdrowotnej w ramach Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027. Dofinansowanie wynosi ponad 3 mln euro, a wartość projektu – ponad 4 mln euro.

Mówi dyrektor Paweł Natkowski.

W ramach projektu przy szpitalu w Ostrołęce wybudowane zostanie lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ma kosztować ponad 24 mln zł. Zostanie również zamontowana szybka winda łącząca lądowisko ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, co ma kosztować ponad 28 mln zł. Blisko 12 mln zł pochodzić będzie z dofinansowania projektu, a ponad 16 mln – z wkładu własnego, jaki zapewni samorząd województwa mazowieckiego.

Gratulowała Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Szpital w Ostrołęce jako partner wiodący dostanie 90-procentowe wsparcie – ponad 2,5 mln euro. Z kolei partnerzy z Lwowa otrzymają ok. 635 tys. euro dofinansowania, a ponad 53 procent kwoty projektu będą musieli zapewnić we wkładzie własnym.

Miejsce na reklamę