Spółka Koleje Mazowieckie ze względu na przypadające 15 sierpnia święto przedłuża obowiązywanie oferty 'Bilet wycieczkowy’ – w środę 14 sierpnia od godz. 18 do północy – 18 sierpnia.
Na jego podstawie można odbyć przejazd pociągiem KM w relacji do 200 km. Bilet wycieczkowy można nabyć na podróż w jedną stronę lub 'tam i z powrotem”. Cena jest zależna od planowanej odległości przejazdu. Termin ważności biletu wycieczkowego wynosi jeden dzień. Podróż musi być ukończona do północy w ramach ważności biletu.
Więcej informacji znajduje się na stronie: https://www.mazowieckie.com.pl/pl/strefa-podroznych/bilet-wycieczkowy.
Na zwiedzanie bez dodatkowej opłaty za przewodnika zaprasza w sierpniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Specjalna oferta obowiązuje od wtorku do piątku o godzinie 12 albo 15. Chętni powinni wcześniej przyjść do kasy/księgarni, gdzie będzie czekał przewodnik.
Zwiedzanie trwa około 2 godzin. Bilety uprawniające do wejścia na wystawę stałą sprzedawane będą zgodnie z cennikiem.
Nowoczesną wystawę multimedialną poświęconą podziemiu antykomunistycznemu można zwiedzać indywidualnie, z audioprzewodnikiem lub przewodnikiem.
Szczególnie interesująca jest ta ostatnia możliwość. Przewodnicy w fachowy i ciekawy sposób opowiadają o II wojnie światowej, powojennej Polsce, a także II konspiracji i losach Żołnierzy Wyklętych.
Formacja Piotr Grzyb i Zupa Grzybowa zaprezentowała się 8 sierpnia na Placu Gen. J. Bema w Ostrołęce. Koncert odbył się w ramach wakacyjnego cyklu ARTczwARTków.
Wydarzenie było szczególne, ponieważ zespół świętował 10-lecie swojego istnienia na scenie. Koncert odbył się na świeżym powietrzu, co dodało wyjątkowego klimatu. Na www.radiooko.pl znajdziecie fotografie dokumentujące koncert, wykonane przez Pawła Krupkę.
ARTcwARTki to cykl koncertów i wydarzeń kulturalnych, które od lat przyciągają mieszkańców miasta, oferując im różnorodne atrakcje muzyczne. Na wydarzenie zaprosili Klub Oczko i Ostrołęckie Centrum Kultury.
Blisko 50 litrów krwi zebrano podczas akcji 'Mundurowy Dar Serca 2024′, w którą zaangażowali się więziennicy, policjanci, wojskowi i strażacy z Ostrołęki.
Została przeprowadzona w okresie od 1 maja do 31 lipca. Celem akcji było zapewnienie dostępności krwi w szpitalach w okresie wakacyjnym, a także propagowanie idei honorowego jej oddawania. Latem krew jest często czynnikiem decydującym o życiu. Mundurowi doskonałe to rozumieją, nie są obojętni na potrzeby innych i dzielą się cząstką siebie.
Organizatorem ogólnopolskiej akcji honorowego oddawania krwi 'Mundurowy Dar Serca” był Zespół ds. Popularyzacji Honorowego Krwiodawstwa w Służbie Więziennej.
W nagrodę za okazany dar serca funkcjonariusze mogli wziąć udział w zmaganiach o tytuł najlepszego zawodnika turnieju gry w kręgle oraz rywalizować drużynowo reprezentując swoją formację.
W pojedynku na kręgielni 'Łubudu’ w Ostrołęce nie do pokonania był team Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Kolejne miejsca zajęli: drużyna Wojska Polskiego – Wojskowe Centrum Rekrutacji w Ostrołęce, Komenda Miejska Policji, a stawkę zamknął z niewielką stratą do 3 miejsca Zakład Karny w Przytulach Starych.
Statuetkę oraz nagrodę dla najlepszego zawodnika turnieju zdobył reprezentant niepokonanej ekipy strażaków, sekc. Marcin Kobrzyński ze znakomitym rezultatem 536 pkt!
Kabina maszynisty z wycofanego z eksploatacji elektrycznego zespołu trakcyjnego serii EN57 o nr 935 na terenie Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Kolei Mazowieckich w Tłuszczu została odcięta 8 sierpnia.
Pojazd został wyprodukowany w 1973 roku w Państwowej Fabryce Wagonów we Wrocławiu, a od roku 2005 r. jeździł w barwach Kolei Mazowieckich. W ostatnich latach swojej służby m.in. obsługiwał połączenia na trasie Warszawa – Sochaczew.
Odcięta kabina maszynisty zostanie przekazana do Stacji Muzeum w Warszawie. Będzie przygotowywana pod adaptację symulatora jednostki EN57 tak, aby zwiedzający mieli możliwość poczuć się jak maszynista elektrycznego zespołu trakcyjnego kursującego po mazowieckich szlakach. Zakup symulatora jednostki będzie możliwy dzięki dofinansowaniu przez Polskie Koleje Państwowe S.A. Symulator jednostki EN57 będzie drugim po Symulatorze Lokomotywy Elektrycznej EU07, z którego będzie można skorzystać odwiedzając Stację Muzeum.
Podczas odcięcia jednostki obecni byli przedstawiciele Stacji Muzeum oraz Kolei Mazowieckich.
Więcej informacji na stronie: https://stacjamuzeum.pl/koleje-mazowieckie-przekaza-stacji-muzeum-kabine-maszynisty-z-ezt-en57-935/
„Co słychać na Mazowszu?” – program przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń z Mazowsza. Inwestycje, zdrowie, edukacja, ekologia, sport, imprezy i projekty kulturalne. „Co słychać na Mazowszu?” to sprawdzone źródło aktualnych informacji z Twojego województwa. Bądź na bieżąco – rzuć „Okiem” na Mazowsze.
Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za wybrany miesiąc. Dotyczy to osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób.
Gdy przedsiębiorca złoży wniosek, może uzyskać zwolnienie z opłacenia składek na: własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe; własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe; Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Wnioski będziemy rozpatrywać automatycznie, a wszelkie informacje w tej sprawie dostępne będą na koncie płatnika na PUE/eZUS.
Rusza 15 edycja projektu 'Koduj z Gigantami’ realizowana przez firmę Giganci Programowania. Dzięki interaktywnym warsztatom i kursom, młodzi uczestnicy stawiają pierwsze kroki w obszarze języków programowania, zdobywając jednocześnie wiedzę z zakresu logiki, algorytmiki i rozwiązywania problemów.
Inicjatywa to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów IT na rynku pracy oraz chęć wczesnego wprowadzania młodzieży w świat nowoczesnych technologii. Program jest skierowany do uczniów w wieku od 7 do 19 lat i dostosowany do różnych poziomów zaawansowania.
Podkreśla trener programowania Maciej Kostrzewski.
Giganci Programowania, firma stojąca za tym projektem, od lat jest liderem w dziedzinie edukacji technologicznej w Polsce. Ich misją jest nie tylko nauczanie programowania, ale także inspirowanie młodych ludzi do kreatywnego myślenia i innowacyjnego podejścia do rozwiązywania problemów.