Kierujący quadem z poważnymi obrażeniami ciała został zabrany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala. 34-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego uderzył w przebiegającą przez drogę sarnę.
Poinformował nadkomisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.
Ponad sto przedsiębiorstw podpisało zobowiązanie w ramach unijnego paktu na rzecz sztucznej inteligencji dotyczące wspierania godnego zaufania i bezpiecznego rozwoju AI.
Komisja Europejska ogłosiła ponad sto przedsiębiorstw, które są pierwszymi sygnatariuszami unijnego paktu na rzecz sztucznej inteligencji (AI) i jego dobrowolnych zobowiązań.
Sygnatariuszami są korporacje wielonarodowe oraz europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) z różnych sektorów, w tym IT, telekomunikacja, opieka zdrowotna, bankowość, przemysł motoryzacyjny i aeronautyka.
Pakt wspiera dobrowolne zobowiązania przemysłu do rozpoczęcia stosowania zasad aktu w sprawie sztucznej inteligencji przed jego wejściem w życie i wzmacnia współpracę między Urzędem UE ds. Sztucznej Inteligencji a wszystkimi odpowiednimi zainteresowanymi stronami, w tym przemysłem, społeczeństwem obywatelskim i środowiskiem akademickim.
W dobrowolnych zobowiązaniach w ramach unijnego paktu na rzecz sztucznej inteligencji wezwano uczestniczące przedsiębiorstwa do zobowiązania się do co najmniej trzech podstawowych działań:
Strategia zarządzania sztuczną inteligencją w celu wspierania wykorzystania sztucznej inteligencji w organizacji i działania na rzecz zapewnienia zgodności z aktem w sprawie sztucznej inteligencji w przyszłości.
Mapowanie systemów sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka: Identyfikacja systemów sztucznej inteligencji, które mogą zostać zaklasyfikowane jako systemy wysokiego ryzyka na podstawie aktu w sprawie sztucznej inteligencji
Promowanie umiejętności i świadomości w zakresie sztucznej inteligencji wśród pracowników, zapewnienie etycznego i odpowiedzialnego rozwoju sztucznej inteligencji.
Oprócz tych podstawowych zobowiązań ponad połowa sygnatariuszy zobowiązała się do podjęcia dodatkowych zobowiązań, w tym do zapewnienia nadzoru ze strony człowieka, ograniczenia ryzyka i przejrzystego etykietowania niektórych rodzajów treści generowanych przez sztuczną inteligencję, takich jak deepfake. Przedsiębiorstwa mogą przyłączyć się do paktu na rzecz sztucznej inteligencji i zobowiązać się do realizacji podstawowych i dodatkowych zobowiązań w dowolnym momencie, dopóki akt w sprawie sztucznej inteligencji nie zacznie w pełni obowiązywać.
Więcej na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.
Zaginiony senior odnaleziony po niespełna 2 godzinach akcji poszukiwawczej. Był zdezorientowany i zmęczony.
Policja w Ostrołęce otrzymała zgłoszenie o zaginięciu 69-latka, który wyszedł z domu, a ma duże problemy z pamięcią. Natychmiast rozpoczęto poszukiwania.
Już po niespełna dwóch godzinach około północy policjanci z posterunku w Baranowie mł. asp. Krzysztof Maluchnik i st. post. Paweł Rawa odnaleźli 69-latka. Był kilka kilometrów od domu.
Policjanci z ostrołęckiego Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili akcję mającą na celu wyeliminowanie z ulic pojazdów, które zakłócają spokój mieszkańcom oraz stwarzają zagrożenie dla innych kierowców i pieszych. Kolejnych 17 kierowców straciło dowody rejestracyjne za niezgodne z prawem modyfikacje w pojazdach.
Działania prowadzone były w nocy z piątku na sobotę. Funkcjonariusze koncentrowali się na kierujących samochodami i jednośladami, które miały niezgodnie z przepisami zmodyfikowane układy wydechowe, zbyt mocno przyciemnione przednie szyby oraz nieprawidłowe oświetlenie mogące oślepiać innych kierowców. Wykorzystali sonometry, urządzenia do analiz spalin oraz badania stopnia przyciemnienia szyb.
Policjanci skontrolowali blisko 40 pojazdów. Zatrzymali aż 17 dowodów rejestracyjnych od samochodów i jeden od motocykla. Nałożyli na kierowców blisko 25 mandatów i punkty karne.
Ostrołęccy policjanci zapowiadają kolejne tego typu akcje.
Mówił nadkomisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.
Znamy laureatów ogólnopolskiego konkursu na najciekawsze budowy i modernizacje 'Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Dwie inwestycje samorządu województwa mazowieckiego otrzymały tytuł Modernizacja Roku! To szkoła drzewna w Garbatce-Letnisku i szpital w Rudce.
Po raz 28. wyłoniono laureatów konkursu 'Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku”. O nagrody i wyróżnienia ponownie rywalizowały nowo wybudowane obiekty i budynki, które przeszły modernizację.
W uroczystej gali finału konkursu, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie, wzięła udział Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
W konkursie rywalizowało ponad 600 projektów.
Mówił Grzegorz Benedykciński, szef kapituły konkursu.
Jedyna taka szkoła w Europie
Szkoła Drzewna i Leśna w Garbatce-Letnisku działa pod auspicjami samorządu województwa mazowieckiego od 2018 r. Już w 2019 r. samorząd Mazowsza kupił działkę o powierzchni ponad 3,1 ha pod budowę nowej siedziby. Na ten cel władze regionu przeznaczyły ponad 4,3 mln zł. Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu 2022 r. i trwały niecałe dwa lata. Inwestycja kosztowała ponad 116,5 mln zł i w całości została sfinansowana przez samorząd województwa mazowieckiego.
Kompleks składa się z czterech części – oświatowej, warsztatowej, sportowej i internatu dla ponad 130 uczniów, z kuchnią i stołówką. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu to ponad 10 tys. m2. W placówce znajdują się nowoczesne pracownie, m.in. tapicerska, dwie pracownie ręcznej obróbki drewna, sala renowacji i szycia, pracownie dekarska, ciesielska, obróbki CNC, modelarnia, sala wykładowa, 2 sale konferencyjne, pracownie informatyczne i językowe, hala widowiskowo-sportowa.
W budynku zostały zastosowane nowoczesne i przyjazne środowisku technologie. Powstały nowe drogi, chodniki, dojazdy i mała architektura. Nowa siedziba jest nie tylko funkcjonalna, lecz także estetyczna. W projekcie zainspirowano się stylem architektury drewnianej, zwanym nadświdrzańskim.
W trosce o zdrowie Mazowszan
Modernizacja ponad 100-letniego zabytkowego budynku głównego szpitala w Rudce zakończyła się w 2023 r. W wyremontowanych pomieszczeniach mieści się teraz Ośrodek Kompleksowej Rehabilitacji im. dr. Teodora Dunina, który zapewnia swoim pacjentom usługi medyczne z zakresu rehabilitacji neurologicznej, ogólnoustrojowej i pulmonologicznej. Prace budowlane trwały blisko 3 lata i kosztowały ponad 83 mln zł. Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel ponad 81,4 mln zł.
Aleksandra Abramczyk z Ostrołęckiego Klubu Karate Kyokushin mistrzynią Polski młodzieżowców!
Mistrzostwa Polski Młodzieżowców, Młodzików i Kadetów Karate Kyokushin odbyły się 28 września w Świnoujściu. Rywalizowało blisko 140 zawodników z około 40 klubów zrzeszonych w Polskim Związku Karate.
OKKK reprezentowali Aleksandra Abramczyk, która zwyciężyła w kategorii młodzieżowców do 21 lat w kategorii do 55 kg oraz Paweł Goździewski, który zajął II miejsce w kategorii młodzieżowców do 21 lat w kategorii do 70 kg.
Senpai Aleksandra jest kolejną utalentowaną zawodniczką ostrołęckiego Klubu, która zdobywa najwyższy laur na arenie krajowej.
Przygodę z karate rozpoczęła 9 lat temu pod okiem sensei Krzysztofa Ślaskiego. Największymi osiągnięciami super karateczki są m. in. II miejsce w Pucharze Europy w 2022 r. i III miejsce w Mistrzostwach Europy w 2023 r.
Opiekunem i trenerem zawodników był shihan Wiesław Orzoł, a jednym z sędziów maty sensei Radosław Sikora.
Jakub Borkowski – trener UKS Atleta Ostrołęka i trójboista startował w kategorii wagowej OPEN do 110 kg w Mistrzostwach Polski w Trójboju Siłowym federacji XPC.
Zawody odbyły się w dniach 26-29 września w Siedlcach.
Jakubowi Borkowskiemu w przysiadzie udało się zaliczyć wszystkie trzy podejścia – 210 kg, 220 kg, 230 kg. W wyciskaniu na ławce zaczął od 160 kg, które zaliczył bezproblemowo. Podobnie z drugą próbą – 162,5 kg. Trzecie podejście – 165 kg niestety nie wyciśnięte. W przysiadzie i ławce Jakub wyrównał swoje rekordy XPC.
W martwym ciągu rozpoczął od 270 kg, które zaliczył. 280 kg w drugim podejściu również. W trzecim podejście i ataku na rekord – 290 kg, sztanga była już powyżej kolana, jednak w ostatnim momencie brak równowagi przeważył i spadła, a próba nie zaliczona.
Mimo wszystko wynik w ciągu cieszy zawodnika i na pewno za rok spróbuje dojść do swoich wymarzonych 300 kg. Ostatecznie Jakub zajął 4 miejsce w swojej kategorii wagowej – podsumował trener Władysław Niedźwiecki.
Mikroszkoła Łąka prowadzi rekrutację rodzin do projektu 'Uczeń bez wykluczeń!”, dofinansowanego w ramach konkursu Mazowsze Lokalnie. Zadanie ma na celu przeciwdziałanie i przerywanie przemocy wśród uczniów. Inicjatywa kierowana jest do dzieci w wieku 6-12 lat i ich rodziców lub opiekunów.
Temat warsztatów, które odbędą się w ramach projektu 5 października w Ostrołęce to granice dzieci i dorosłych. Poprowadzi je Jarek Żyliński, psycholog wychowawczy, współpracuje ze szkołami, przedszkolami i żłobkami. Prowadzi warsztaty i konsultacje dla rodziców i nauczycieli. Autor książek: 'Granice dzieci i dorosłych”, 'Miłość i wychowanie’ oraz audycji internetowych dla rodziców 'Jarek Żyliński – Solo’. Ostatnio prowadzi także stand-up dla rodziców.
Poinformowała Katarzyna Olk, współzałożycielka szkoły. Szkolenie jest bezpłatne, odbędzie się w godzinach 10-15.
Link do zgłoszenia: https://forms.gle/2D5Z3osXNWShHJTh8
Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO oraz budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu 'Mazowsze Lokalnie” realizowanego przez Stowarzyszenie Europa i My, Stowarzyszenie BORIS, Stowarzyszenie SOKIAL oraz Fundację Fundusz Współpracy.