back to top
4.3 C
Ostrołęka
poniedziałek, 20 stycznia 2025 r.

Otwarta dla publiczności debata oksfordzka. Temat: druga konspiracja

REKLAMA

Licealiści z ośmiu miast w Polsce w formule debaty oksfordzkiej zastanowią się, czy właściwszym wyborem dla polskiego żołnierza po zakończeniu II wojny światowej była walka zbrojna z komunistami niż akceptacja nowego ustroju.

We wtorek 18 października w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce odbędzie się otwarta dla publiczności debata oksfordzka w ramach projektu 'Historia w trasie. Oksfordzkie Podlasie i Mazowsze’. Rozpocznie się o godz. 10.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Ostrołęckie Muzeum będzie gospodarzem drugiego dnia projektu, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję poznać historię drugiej konspiracji, antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

W tym innowacyjnym projekcie dla uczniów szkół ponadpodstawowych biorą udział reprezentacje ośmiu szkół z całej Polski: II LO im. K. I. Gałczyńskiego w Olsztynie, VII LO im. J. Wybickiego w Gdańsku, LO im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, I LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie, VI LO im. S. Czarnieckiego w Szczecinie, ZS 2 im. Księcia P. K. Sanguszki w Lubartowie, ZS St. Staszica w Pile, ZSTiO nr 2 w Katowicach.

Przez 5 dni odwiedzą 5 miast, 5 instytucji kultury i zadebatują w formule debaty oksfordzkiej na tematy związane z historią danego regionu, doskonaląc swój warsztat w zakresie sztuki wystąpień publicznych, argumentacji i kontrargumentacji.

Oprócz Muzeum Żołnierzy Wyklętych uczestnicy odwiedzą Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, a w kolejnych dniach Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Oddział Instytutu Pileckiego w Augustowie oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku.

W każdym z tych miast odbędzie się debata otwarta dla publiczności, w szczególności uczniów i nauczycieli z lokalnych szkół, które będzie jednocześnie prezentacją debaty oksfordzkiej jako bardzo wartościowego narzędzia wykorzystywanego w edukacji historycznej.

Debata oksfordzka jest ustrukturalizowaną formą dyskusji, w której biorą udział dwie czteroosobowe drużyny. Zadaniem jednej z nich jest obrona postawionej tezy, natomiast drugiej – zaprzeczenie tej tezie. O stronie, po której znajdzie się drużyna, decyduje losowanie 15 minut przed rozpoczęciem debaty.

Projekt 'Historia w trasie. Oksfordzkie Podlasie i Mazowsze’ dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu 'Patriotyzm Jutra’.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex