back to top
3.3 C
Ostrołęka
wtorek, 26 listopada 2024 r.

Opieka zastępcza nad dziećmi bliżej środowiska rodzinnego

REKLAMA

Od 1 stycznia 2015 r. wszystkie gminy mają obowiązek zatrudniania asystentów rodziny (ich liczba w ciągu trzech lat wzrosła o 78 proc.). Już 76 proc. dzieci umieszczanych jest w rodzinnych formach opieki zastępczej. Ustandaryzowano też proces adopcji i wprowadzono nad nim kontrolę wojewodów.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Celem jest to, aby w pierwszej kolejności zapewnić dzieciom pozostanie lub powrót do rodziny naturalnej. Dopiero jeśli  nie ma takiej możliwości – przejście do systemu pieczy zastępczej – powiedział wojewoda mazowiecki, Jacek Kozłowski.

W 2014 r. w województwie mazowieckim z pomocy 402 asystentów rodziny korzystało 4  170 rodzin. Asystent towarzyszy rodzicom we wprowadzeniu zmian koniecznych do tego, aby środowisko rodzinne sprzyjało bezpieczeństwu i prawidłowemu rozwojowi nieletnich. Pomaga zwiększyć poczucie wpływu na własne życie oraz poprawiać stabilizację. Jego rolą jest również doprowadzenie do jak najszybszego powrotu do rodziny naturalnej dzieci znajdujących się w pieczy zastępczej.

W ub.r. na Mazowszu pod opieką zastępczą przebywało 8  187 dzieci. Spośród nich 76 proc. (6  187) podlegało rodzinnym formom pieczy (a nie instytucjonalnym, jak dom dziecka). Są to rodziny zastępcze lub rodzinne domy dziecka. W 2014 r. w rodzinnych domach dziecka znalazło się prawie 30 proc. więcej wychowanków niż w roku 2013. Wszystkie powiaty w województwie zatrudniają koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Ich rolą jest m.in. udzielanie specjalistycznego wsparcia opiekunom oraz przygotowanie planu pomocy dla dzieci. W tym roku 137 koordynatorów obejmie opieką blisko 2,2 tys. rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. W ub.r. 37 powiatów otrzymało 1,1 mln zł na dofinansowanie wynagrodzenia 91 osób. W województwie mazowieckim działają 84 domy dziecka, ponad 4,3 tys. rodzin zastępczych otacza opieką prawie 6,2 tys. dzieci. Przykładem placówki modelowej jest utworzony w 2012 r. Dom dla Dzieci w Otwocku.

Na Mazowszu brakuje placówek opiekuńczo-terapeutycznych dla dzieci z  niepełnosprawnościami (jest tylko jedna, w Warszawie). Dzieci takie przebywają więc w  miejscach nieprzystosowanych do ich potrzeb. Rozwiązaniem mogłoby być utworzenie przez samorząd województwa ośrodka regionalnego. Ponadto nie ma w ogóle placówek opiekuńczo-wychowawczych. Dziecko jest kierowane do domu dziecka w innym powiecie. Taka sytuacja jest szczególnie dotkliwa, gdy lokalnie brakuje także rodzinnych form opieki zastępczej. Wyzwaniem jest również umieszczanie dzieci w placówkach ponad limit miejsc, co wpływa na jakość opieki.

W  2014  r. rodziny adopcyjne znalazło 703 dzieci.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex