Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce znaleźli się wśród 60tki szczęśliwców z województwa mazowieckiego, którzy uczestniczą w innowacyjnym projekcie 'Szkoła z przyszłością”. Jego celem jest poprawa oferty kształcenia przedmiotów ścisłych w technikach. Podczas zajęć pozalekcyjnych realizowany jest, wypracowany przez ekspertów z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), program nauczania zawodów nukleonicznych.
Trzy placówki biorące udział w projekcie, otrzymają bezpłatnie pomoce lekcyjne – liczniki Geigera-Müllera przygotowane w specjalnej wersji dydaktycznej. W sobotę, 11 stycznia br., pierwszy z nich został oddany nauczycielom fizyki z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. J. Psarskiego w Ostrołęce.
Detektor Geigera-Müllera, którego konstrukcja pozwala na pokazanie szeregu aspektów o znaczeniu dydaktycznym, został opracowany przez studentów Politechniki Warszawskiej w ramach w praktyk w Zakładzie Fizyki i Techniki Akceleracji Cząstek NCBJ. Pomoże on zrozumieć istotę i właściwości promieniowania jonizującego, a także elektroniki sprzężonej z detektorem.
Obecnie w ramach projektu 'Szkoła z przyszłością” kończy się pierwszy semestr zajęć pozalekcyjnych. 60 uczniów z trzech szkół województwa mazowieckiego bierze udział w dodatkowych, bezpłatnych zajęciach z fizyki prowadzonych przez pięciu nauczycieli we współpracy z ekspertami z NCBJ. Po zakończeniu zajęć młodzież weźmie udział w praktykach w instytucie w Świerku, gdzie m.in. zapoznają się z jedynym w Polsce badawczym reaktorem jądrowym 'Maria”.
Projekt 'Szkoła z przyszłością” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Fot. www.ostroleka.pl