23 maja w Ostrołęce w Stora Enso Poland odbyło się oficjalne otwarcie nowej maszyny wytwarzającej papiery do produkcji tektury falistej . To namacalny dowód strategicznych zmian trwających w zakładzie. Jaki wpływ będzie miała maszyna MP5 na rozwój firmy oraz czy jest to ostatnia inwestycja w Ostrołęce mówi Jouko Karvinen, Dyrektor Generalny Stora Enso.
Wraz z otwarciem maszyny MP5 Stora Enso wzmacnia swoją pozycję globalnego lidera w inspirowaniu nowych sposobów myślenia o papierze, biomateriałach, produktach drzewnych i przemyśle opakowaniowym oraz kontynuuje misję projektowania przyszłości na nowo dzięki opakowaniom odnawialnym.
Warta 420 mln euro, dwuetapowa inwestycja została ukończona po 2 latach budowy. MP5 jest najnowocześniejszą tego typu maszyną w Europie i zaopatruje zarówno zakłady Stora Enso jak i zewnętrznych odbiorców, w wysokojakościowe papiery opakowaniowe do produkcji odnawialnych opakowań z tektury falistej. Inwestycja zwiększa dwukrotnie możliwości produkcyjne zakładu w Ostrołęce oraz wprowadza do oferty firmy nowy produkt. Niskogramaturowe papiery opakowaniowe z włókien odnawialnych produkowane przez MP5 odciążają środowisko z makulatury, a także obniżają koszty produkcji i transportu opakowań zarówno u producenta jak i u klienta.
Poinformował Jerzy Janowicz, prezes Zarządu Stora Enso Poland.
Inwestycja to setki nowych miejsc pracy.
Roczna zdolność produkcyjna MP5 wynosi 455 tys. ton. Papiery opakowaniowe z Ostrołęki wytwarzane są wyłącznie z włókien wtórnych. Zapotrzebowanie nowej maszyny na surowiec wynosi 500 tys. ton rocznie. Stałą dostawę surowca gwarantuje własna i jedyna tego rodzaju w Polsce sieć pozyskiwania makulatury, która funkcjonuje w 20 polskich miastach.
Zobacz zdjecia:
Uroczyste otwarcie MP5 w Stora Enso