Miesięcznik edukacyjny Perspektywy i dziennik Rzeczpospolita opublikowały wyniki czternastej edycji Rankingu Szkół Wyższych. Oceniono 219 polskich uczelni (83 uczelnie akademickie, 84 niepubliczne magisterskie oraz 29 niepublicznych licencjackich i 29 państwowych wyższych szkół zawodowych), wśród nich są również z naszego regionu.
W 2013 roku najlepszą akademicką uczelnią w Polsce jest Uniwersytet Jagielloński, który wyprzedził minimalnie Uniwersytet Warszawski. Na trzecim miejscu znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku jest na 61. pozycji.
Pierwsze miejsce wśród uczelni niepublicznych magisterskich zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, przed Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych (2) i Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie (3), Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku znalazła się na 8 miejscu.
W rankingu państwowych wyższych szkół zawodowych zwyciężyła PWSZ im. Prezydenta Wojciechowskiego w Kaliszu. Na miejscu drugim uplasowała się PWSZ im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie (2), a na trzecim PSW im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej (3). Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży znalazła się na 14 pozycji.
Zdobywcą pierwszego miejsca wśród niepublicznych uczelni licencjackich jest Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna im. J. Zamoyskiego w Zamościu, która wyprzedziła Wyższą Szkołę Zarządzania w Gdańsku (2) i Szkołę Wyższą Przymierza Rodzin w Warszawie (3). Na 21 pozycji uplasowała się Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Ostrołęce.
Najważniejszą z punktu widzenia kandydatów na studia wartością tegorocznej edycji jest ranking w 40 grupach kierunków studiów.
Ranking uczelni akademickich został oparty na 33 szczegółowych kryteriach, tworzących sześć grup kryteriów: prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie. Utrzymany został ubiegłoroczny udział procentowy każdej z tych grup w całości rankingu.