back to top
0.5 C
Ostrołęka
środa, 22 stycznia 2025 r.

NAJBARDZIEJ TWÓRCZY Z MAZOWSZA JUŻ WYBRANI!

REKLAMA


 
Młodzi, utalentowani, kreatywni i pełni pasji – tacy są laureaci konkursu 'Nagroda Twórcza” zorganizowanego przez samorząd Mazowsza. To prestiżowe wyróżnienie trafia do ludzi, którzy zarażają kreatywnością i pomysłowością, a ich twórczość wzbogaca i promuje mazowiecką kulturę. Tegorocznymi zwycięzcami zostali Grzegorz Chwaliński, Hubert Stolarski oraz Marta Zgierska.
 
Konkurs skierowany był do młodych twórców którzy posiadają znaczące osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej. Udział w nim mogły wziąć osoby, które nie ukończyły 35 roku życia, mieszkają na Mazowszu, a swoje zdolności mogą potwierdzić nagrodami i wyróżnieniami na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim czy międzynarodowym.
 
– Zorganizowaliśmy ten konkurs, ponieważ chcemy popularyzować i wspierać rozwój kultury w naszym regionie. Chcemy także wspierać młodych twórców w realizacji ciekawych projektów. Jestem przekonany, że dzięki naszej nagrodzie powstanie kilka interesujących przedsięwzięć – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
 
Nagroda Twórcza jest przyznawana w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Ideą konkursu jest wspieranie młodych, ambitnych, twórczych, ale przede wszystkim utalentowanych młodych ludzi. To wyróżnienie otrzymują pisarze, aktorzy, plastycy, fotografowie, twórcy filmowi i teatralni oraz osoby inicjujące nowatorskie formy życia społeczno-kulturalnego, a także zajmujące się ochroną dziedzictwa kultury.
 
Za swoją aktywność twórczą laureaci otrzymają nagrodę  w wysokości 9 tys. zł.
Tegorocznymi zwycięzcami Nagrody Twórczej zostali:
1. GRZEGORZ CHWALIŃSKI – absolwent Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. W tym roku akademickim rozpoczął naukę w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze, w klasie perkusji prof. Gerta Mortensena. Od lat doskonalił się w grze na marimbie, wibrafonie, ksylofonie, werblu czy kotłach. Zdobywa laury w konkursach krajowych i międzynarodowych. Koncertował na Litwie, w Rosji, Niemczech, Francji, Austrii, Bułgarii, Czarnogórze, Birmie, Włoszech i Danii. Artysta jest członkiem duńskiej grupy perkusyjnej, 'JPercurama”, z którą odbywał tournee po Birmie. Muzyk współpracował z takimi formacjami i instytucjami jak Warszawska Opera Kameralna, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Symfoniczna UMFC w Warszawie, Orkiestra Wojskowa w Radomiu, Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach.
2. HUBERT STOLARSKI – edukację muzyczną rozpoczął w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, następnie studiował na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Absolwent Poznańskiej Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego. Już na drugim roku studiów został zaproszony do gościnnej współpracy z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie miał okazję brać udział w kilku produkcjach m.in. 'Ernani” – G.Verdiego (2009), 'Mały Kominiarczyk” – B. Brittena (2010), 'Hamlet” –  A. Thomasa (2012). Po ukończeniu studiów związany z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Od sezonu 2014/2015 jest solistą Opery na Zamku w Szczecinie. Współpracuje z wieloma filharmoniami w Polsce i za granicą, gdzie do tej pory zaprezentował kilka recitali operowych i koncertów muzyki sakralnej, a ważniejsze z nich to m.in. Nelson Messe J. Haydn (Festiwal Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, 2011), Carmina Burana C. Orffa (Filharmonia Narodowa w Warszawie, NOSPR Katowice, 2015, Filharmonia Toruńska 2018), Stabat Mater G. Rossini (UNESCO, Paryż, 2017).
3. MARTA ZGIERSKA – magister sztuki, dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. dr. hab. Grzegorza Przyborka w Katedrze Fotografii Wydziału Operatorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Absolwentka filologii polskiej i dziennikarstwa z komunikacją społeczną na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jedyna polska laureatka prestiżowej nagrody Prix HSBC pour la Photographie przyznawanej od ponad 20 lat we Francji. W 2015 roku znalazła się na liście (Lens Culture) 50 najciekawszych fotografów młodego pokolenia na świecie. W swojej praktyce artystycznej zajmuje się problematyką traumy, granicznych doświadczeń oraz pracą z ciałem. Nadaje tym wątkom osobisty rys, często stawiając siebie w roli obiektu działań. Za cykl 'Post” autorce przyznano szereg nagród, w tym m.in. Daylight Photo Awards, FotoLeggendo Giovanni Tabo Prize, Kolga Tbilisi Photo Award. Nominowana do DZ BANK Art Collection Fellowship oraz Foam Paul Huf Award. Autorka książki fotograficznej 'Post”, opublikowanej nakładem wydawnictwa Actes Sud z Arles, za którą przyznano jej nagrodę PDN Photo Annual. Swoje prace wystawia regularnie w muzeach i galeriach w Polsce i za granicą.
 

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex